Състезания с гълъби

Състезанията с гълъби е спорт, в който участват специално обучени птици, които след освобождаване от клетките им се завръщат по домовете си. Маршрутът им е внимателно определен и се измерва времето и скоростта на гълъбите, които определят победителите.
Състезанията изискват специална порода гълъби, които се отглеждат специално заради този спорт – състезателен пощенски гълъб. Дистанциите, могат да варират от 100 до 1000 километра.
Победителят в състезанията с гълъби е птицата, която постигне най-висока скорост, изчислена по метода на съотношението между разстоянието и времето за преминаването му. В днешните състезания все повече се налага използването на специални пръстени, които показват времето на полета на гълъба.
Няма категорични доказателства за началото на спорта, но пикът на популярността му е през 19-век, най-вече в Белгия. В тази страна има много любители на гълъбите и постепенно се започва да се развиват породи, които могат да летят бързо и притежават голяма издръжливост. Породата се нарича Voyageur (Пътник). През 20-ти век популярността на състезанията с гълъби започва да намалява, поради остаряването на собствениците на гълъби и нежеланието на следващите поколения да се занимават с птиците, високите разходи на живот и като цяло липсата на обществен интерес.
Тренировки за гълъбите
Гълъбите се отглеждат на тавански помещения или в специално изградени клетки. Това е и финалната точка, до която достигат гълъбите при състезанията. На около 22 до 28 дни, малките гълъби се носят в специалните за тях боксове и започват да се хранят. Те свикват със клетките си и ги приемат като дом. Постепенно гълъбчетата започват да излизат навън и разглеждат околностите на къщата. Когато станат на 6-7 седмици, птиците започват да летят в кръг около тавана, на който живеят и така мускулите им все повече укрепват и скоростта на летене се увеличава. Увереността на гълъбите расте и те започват да летят на все по-големи разстояния, опознавайки околността.
При състезанията обикновено се вземат гълъби, които имат яйца или са двойка. Гълъбите са моногамни и създават двойки за цял живот. Когато единият гълъб умре, много често другия се самоубива, блъскайки се с голяма скорост в някаква сграда или друга конструкция. Тази привързаност на гълъбите се използва при състезателните птици, като единият представител на двойката остава в клетката, а другия се взема на стартовата точка. При започването на състезанието се получава стремеж към по-бързо достигане до партньора и скоростта на летене е доста висока.
Напредъкът на технологиите дори доведе до мини GPS система за гълъби, което позволява на собствениците им да следят траекторията на полета им, скоростта и други показатели.
Рисковете
Поради големите разстояния, на които се провеждат състезанията с гълъби, съществуват редица рискове за птиците. Основният от тях е нападение от хищни птици, най-вече ястреби и соколи. Други опасности грозящи състезателите са електрическите стълбове и жици и телевизионните антени.
Смята се, че състезателните гълъби разчитат на магнитното поле на земята, за да намерят пътя към дома. Доказателство за това е преминаването на гълъбите в близост то телевизионни кули, където има силно магнитно излъчване и загубата им на ориентация. Птиците рязко сменят посоката си и започват да се лутат до момента, в който излязат от обсега на радио вълните, след което отново поемат в правилната посока.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕКОДОМ ТЕЧЕН ДЕТЕРГЕНТ СРЕЩУ НАШЕСТВИЯ НА ГЪЛЪБИ И ПРИЛЕПИ 1000 мл
ЕКОДОМ ГЕЛ ДЕТЕРГЕНТ СРЕЩУ НАШЕСТВИЯ НА ГЪЛЪБИ И ПРИЛЕПИ
НЕВЕРОЯТНА КНИГА ЗА АФРИКАНСКИТЕ ЖИВОТНИ - ЕГМОНТ
РАЗЯРЕНИ ЖИВОТНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
ФАКТОПИЯ: 400 ФАКТА ЗА ЖИВОТНИТЕ - ДЖУЛИ БИЪР - ХЕРМЕС
НовСМОЛ ФУУТ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ ХРАНЕНЕ НА ЖИВОТНИ 10 части
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Спортове с животни
- 12 животни с най-дълъг живот на Земята
- 8 странни факта за секса при животните – I част
- Как изглеждат малките гълъбчета и защо не ги виждаме?
- Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
- Как изглежда светът през очите на различните животни? – II част
- Подготвителен план за състезание на 10000 метра
- Интересни факти за бебетата на животните
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Състезание за дървосекачи
- Предварително cмесен инсулин
Коментари към Състезания с гълъби