Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна енциклопедия Видове спорт Силов спорт Теглене на въже

Теглене на въже

от 27 сеп 2013г.
Теглене на въже - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Теглене на въже е спорт, който директно изправя два отбора един срещу друг, в изпитание на тяхната сила.

Произходът на този силов спорт не е уточнен от гледна точка на година на възникване, но със сигурност той се е практикувал в кралските дворове в древен Египет и Китай, като легендата гласи, че това е борба между луната и слънцето, между светлината и тъмнината. Тегленето на въже става популярно в Стария континент първо във Великобритания през ХVІ век, като основна заслуга за това има лорд Елиът Симпсън.

Според Книгата на династията Тан, тегленето на въже се е използвало за военно обучение. Тогава нещата са били доста сериозни, тъй като се използвали въжета с дължина около 170 метра, като състезанието е било между отбори, състоящи се от по 500 човека. Всеки тим има барабанисти, които да насърчават участниците и да им задават ритъм на тегленето.

Открити са археологически доказателства, че тегленето на въже е било популярно и в Индия през ХІІ век след новата ера. Като цяло, този спорт произхожда от древните церемонии и ритуали. Знае се, че и в Египет, Мианмар и Гвинея също се е практикувало тегленето на въже, а световноизвестният Дворец на слънцето в Конарк има каменен релеф, който ясно показва процесът на играта.

В Западна Европа се носят легенди за германските и викингските племена, които са дърпали животински кожи, като двата отбора са били разделени от яма с горящ в нея огън, като всичко това е изпитание за тяхната мощ и издръжливост, преди да се впуснат в битките.

През ХVІІ век, тегленето на въже става изключително популярно, като издърпване на въжета е било ежедневно тяхно занимание, когато са регулирали платната на корабите. Постепенно този спорт се превръща в традиция и се организират състезания между отделните екипажи на корабите, които са били акостирали в пристанищата.

Индианците Мохаве пък са използвали тегленето на въже, като по-мирен начин за решаване на споровете.

Официални правила в теглене на въже

Сили в този спорт мерят два отбора, от по 8 човека всека. Общата маса на състезателите не трябва да надвишава максимално допустимата за всяка категория. Въжето е с приблизителна обиколка от 11 сантиметра и неговата среда е маркирана (тази маркировка се намира в началото над следната линия на полето). Има и маркировки от двете страни, които са на по 4 метра от централната маркировка. На земята има две линии, които показват къде трябва да застанат първите състезатели от двата отбора. При започването на дърпането, целта е маркировката на въжето, която е близо до първите състезатели да премине през централната линия, т.е. всеки отбор трябва да се стреми да издърпа другия 4 метра. За нарушение на правилата се приема сядането на някой от състезателите или падането му.

По време на тегленето е забранено свалянето на някой от лактите под нивото на коленете, като това се нарича „заключване“ и също се отчита като фаул. Линията на въжето трябва да минава под мишниците, а прегвърлянето на въжето над рамо не е допустимо. Това са официалните правила на големите състезания като Световното първенство и националните шампионати. В малките и неформалните състезания, правилата се тълкуват произволно и дори се създават нови за самата надпревара.

В някой състезания, вместо централна линия се използва ров с вода или кал, като падането в него води до елиминиране на отбора. Така състезанието става много по-атрактивно и забавно за публиката и за самите участници.

Теглене на въже като спорт

В много страни по света има официални клубове по теглене на въже, като право на участие имат както мъжете, така и жените.

Този спорт е бил част от олимпийската програма от 1900 до 1920 година, но след това са извадени от нея. Световните първенства се провеждат на всеки 2 години.

Рискове от травми

Тегленето на въже може да доведе до някой доста сериозни травми, като паданията и разтеженията на сухожилията са най-безобидните от тях. Някой от по-сериозните контузии са счупване на пръст, на ръка и дори ампутация на ръката в някой случаи (ако въжето е било увито около китката на ръката). Професионалните състезатели са запознати с възможните рискове и ги избягват, но в аматьорските битки, напрежението и голямото натоварване, в комбинация с еластично въже, водят до чести травми.  

Още по темата:
  • Състезание за дървосекачи Състезание за дървосекачи
5.0/5 1 оценка

Коментари към Теглене на въже

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 11 December 2019 в 01:51
    Коментирайте "Теглене на въже"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна енциклопедия
  • Видове спорт
  • Силов спорт
  • Състезателна стрелба с лък
  • Носене на съпруги
  • Състезания с инвалидни колички
  • Как да заредите с въглехидрати преди състезание за издръжливост
  • Спидуей
  • Конни надбягвания
  • Надбягвания с кучешки впрягове Идитарод
  • Триатлон Ironman
  • Жените в бодибилдинга – полезни съвети за добро представяне на състезание
  • Планинско изкачване Пайкс Пийк – състезанието към облаците

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ловът спорт ли е или насилие?

преди 112 дни, 15 часа и 29 мин.

Някой отслабнал ли е със скачане на въже?

преди 195 дни, 15 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Днес е световен ден на човешките права. Спазват ли се те в България?

преди 9 часа и 46 мин.

Бюджет за коледни подаръци - колко смятате да похарчите тази година?

преди 14 часа и 21 мин.

Раздразнена кожа около стома

преди 1 дни, 9 часа и 17 мин.

Успяхте ли да спрете цигарите и алкохола по време на бременността?

преди 1 дни, 12 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Успяхте ли да се ваксинирате през есента на 2019 година?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах