Таекуондо
Таекуондо е корейско бойно изкуство, като спортният му вариант е част от олимпийската програма от 2000 година. До 1989 година, това е най-популярното от всички бойни изкуства, по отношение на броя на практикуващите го. Съществуват две разклонения на таекуондо, които не са взаимно изключващи се:
-
Традиционното таекуондо се отнася до бойното изкуство, което е създадено от корейските военни през петдесетте и шестдесетте години на ХХ век и разпространено като метод на обучение в училищата и университетите на страната. Имената и символиката в това направление са свързани с корейската история, култура и религиозна философия. По-правилно е то да се нарича Таекуон-До, като негов създател е генерал Чой Хонг Хи.
-
Спортът таекуондо е разработен на традиционния вариант, но има малко по-различен фокус, особено що се отнася до скоростта и спарингите. От своя страна, спортното таекуондо се разделя на WTF с основател д-р Ким Ун Йонг през 1973 година и таекуондо ITF. Въпреки, че имат доктринални и технически различия в спарингите, тези два основни стила като цяло включват основно използването на удари с крака, заради по-големият им обхват и сила, в сравнение с тази на ръцете. Обучението по таекуондо включва система от блокове, удари с крака, с ръце (с юмрук и с режещата част на ръката), хвърляния и заключвания на ставите. Някой от инструкторите също така включват удари в определени точки по тялото, които са взаимствани от бойни изкуства като джудо и хапкидо.
Самото име на това корейско изкуство идва от думите Тае (да се счупи с крак), Куон (да се счупи с ръка) и До (начин или път). То се пише освен като таекуондо и таекуон-до, тае куон-до или тае куон до в различните организации, което се базира на историческите, философски или политически причини.
Състезания
По време на състезанията по таекуондо се включват дисциплини като спаринг, чупене, самоотбрана и форми. На олимпийските игри, в турнира по таекуондо се използват само спарингите. При тях има два начина за определяне на победителят – при лайт контакт се отбелязват точки при удар, който се нанася само с маркиране и без сила, като часовникът не се спира, а при олимпийския турнир се играе с пълен контакт и при всеки удар часовника се спира, за да се маркира точка.
Световна Таекуондо Федерация (WTF)
Според правилата на тази федерация и тези на олимпийските игри, спарингите се правят с пълен контакт върху татами с размери 8 на 8 метра. Победителят може да се определи по точки или когато единият от двамата противници не е в състояние да продължи (нокаут). Всяка среща се провежда в три рунда с една минута почивка между тях. Има две възрастови категории: 14-17 години и 18+.
Точки се присъждат за позволени, точни и силни удари, а леките удари не се отчитат. Единствените техники, които са разрешени са ударите с крака, в частта под глезена и с ръцете, които трябва да са свити в юмруци. Ударите в главата не са разрешени. В повечето състезания, точките се присъждат от трима съдии, които са в ъглите на татамито, като се използват електронно пресмятане на точките. В някой от най-силните турнири има специално оборудване, което се инсталира в протекторите на състезателите и отчита силата на ударите, както и броя на точките. Много от треньорите и състезателите са на мнение, че когато това оборудване навлезе във всички състезания, то тогава ще намалеят противоречията относно съдийските решения. В края на трите рунда, състезателят с повече точки печели мача. В случай на равенство се играе четвърти рунд, който е с дължина 1 минута и се играе до точка или така наречената „внезапна смърт“. Ако и тогава резултатът е равен, тогава съдиите определят победителя, като се водят от превъзходството на единият от таекуондистите.
В зависимост от турнира могат да се използват различни протектори за юмруците и краката, каска за главата и назъбник за устата.
Международна Таекуондо Федерация (ITF)
Общите стилове на точкуване и правилата са подобни на тези при WTF, но се различават по това, че
атаките с ръце и с крака към главата са разрешени. Системата за точкуване е следната:
1 точка аз удар с юмрук в тялото или главата
2 точки за всички удари с крак в тяло (торса)
3 точки се дават за всеки удар в главата.
Татамито може да варира от 8 на 8, до 9 на 9 метра, а времето не се спира за отбелязване на отбелязването на точките.
Използвани корейски термини в таекуондо
-
Ча рийот – Внимание!
-
Гийонг рей – Поклон!
-
Ба ро – Назад!
-
Ши Ео – Отпусни!
-
Хю шик – Почивка
-
Ки хап – Вик
-
Юн би – Готови!
-
Ши Жак – Начало
-
Гал рьо – Разделете се!
-
Дже сок – Продължете!
-
Гьо ман – Стоп!
-
Дуиро дол – Удар около лицето
-
Хе сан – Отхвърлено!
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПИК ЗАЩИТЕН ПЛАСТИР ПРОТИВ УДАР * 20
ОСТРОВИТ БОКСОВИ ЛАПИ
АРМАГЕДОН СПОРТС ММА РЪКАВИЦИ размери S / M, L / XL
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Боен спорт
- Удар в слабините при мъжете може да е причина за репродуктивни проблеми
- КИКБОКС И МУАЙ ТАЙ КЛУБ СПАРТА МОНТАНА
- Маваши гери
- Красотата на футбола - удар от ждроп
- Ляв прав удар в главата
- Фронт кик
- Счупване на носа в спорта
- Основни принципи и структура на тренировката по кикбокс
- Лоу кик
- Ляво кроше в главата
Коментари към Таекуондо