Травма и скъсване на ахилесовото сухожилие в спорта
Често срещана както при аматьорите, така и при професионалните спортисти е травмата или скъсването на ахилесовото сухожилие. То е най-голямото и дебело сухожилие в човешкото тяло и свързва мускулите на прасеца с петната кост. Ахилесовото сухожилие може лесно да бъде опипано в задната част на ходилото под глезена и се усеща като плътна еластична лента. Благодарение на него и мускулите на прасеца, човек може да разгъва ходилото си и да застава на пръсти. Много често в спортове свързани със скокове, бягане и резки движения може да се получи травма на ахилесовото сухожилие, а в някои случаи и т. нар. скъсване на ахилеса.
Какво представлява травмата на ахилесовото сухожилие?
Травмите на ахилесовото сухожилие, в зависимост от тежестта си, варират от микроскопични разкъсвания до пълна руптура на сухожилието. Има различни фактори, който могат да доведат до травма или разкъсване на ахилесовото сухожилие. Една от най-честите причини е рязкото пиково натоварване или травма, свързана с преминаване на нормалния обем на движение в глезена. Често такива травми получават спортисти като спринтьорите, при който се изисква взривна моментна сила, а мускулите и сухожилията се напрягат до краен предел. Рискът от сухожилна увреда се увеличава при недобро загряване или хроничен възпалителен и дегенеративен процес като тендинит на ахилесовото сухожилие. Изследванията показват, че голяма част от пълните руптури на ахилесовото сухожилие се получават вследствие на дегенеративни процеси, които водят до неговото отслабване, а в последствие скъсване, дори при невисоки натоварвания. Най-често травмите на ахилесовото сухожилие се получават в спортове като бягане, гимнастика, танци, футбол, баскетбол, тенис, волейбол.
Предразполагащи фактори за травма и скъсване на ахилесовото сухожилие:
- Пределни натоварвания
- Дегенеративни изменения на ахилесовото сухожилие
- Рязко покачване на физическото натоварването
- Недобро загряване преди тренировка
- Плоскостъпие, хиперпронация на ходилото
- Скъсяване на ахилесовото сухожилие
- Прием на кортикостероидни препарати
Какви са симптомите при травма или разкъсване на ахилесовото сухожилие
Водещият симптом при травма на ахилесовото сухожилие е силната, рязка болка в областта над петата. При скъсване на ахилеса, първоначално се формира бразда, която в последствие се запълва от появилият се оток. Спортистите с такава травма не могат да извършват плантарана флексия на ходилото и ходене на пръсти.
Основни симптоми при травма или разкъсване на ахилесовото сухожилие:
- Рязка, прерязваща болка.
- Оток и кръвонасядане.
- Намалена подвижност в глезена.
- Невъзможност за свиване ходилото надолу (при пълни разкъсвания).
Диагностика на травми и разкъсване на ахилесовото сухожилие
За да се диагностицира травмата или разкъсването на ахилесовото сухожилие се прави обстоен клиничен преглед, при който се установява съответните симптоми и двигателни дисфункции. За по-точна диагностика на степента на разкъсване на ахилесовото сухожилие може да се използва ядрено-магнитен резонанс.
Лечение на травми и разкъсване на ахилесовото сухожилие
Съществуват две възможности в лечението на скъсване на ахилесовото сухожилие - едната е хирургична операция, а другата е консервативно лечение (при което сухожилието заздравява без операция). Всяко от тях има своите плюсове и минуси, а решението за това кои тип лечение да се избере зависи от степента на увредата, конкретния случай и бъдещите дейности и срокове за възстановяване. При пълните скъсвания при спортисти и млади хора, лечението е най-вече оперативно, чрез зашиване, пластика или външен фиксатор. При леките и частични разкъсвания в повечето случаи лечението е консервативно и включва основните методи на лечение на спортни травми.
Нехирургично лечение
Прилага се предимно при леки разкъсвания на сухожилието и навяхвания на глезена. Целта му да се намали възпалението и да се ускори възстановяването. Веднага след травма на ахилесово сухожилие се включва:
- Почивка и отбременяване на крайника - Добре е в началото да се използват помощни средства като патерици.
- Студени компреси с лед - С цел намаляване на отока и болката могат да се използват студени компреси приложени за 15-20 мин., 3-4 пъти дневно
- Ортеза - Носене на ортеза с цел да се предпази сухожилието от допълнителни травми.
- Повдигане на крайника - Добре е крайника да се в оточно положение - върху възглавница.
- Обезболяващи и противовъзпалителни средства - Използват се в периода на силна болка.
- Използване на ортези повдигащи петата - Те се поставят в обувката и имат за цел да предпазят ахилесовото сухожилие от по нататъшно увреждане.
Обикновено при нехирургично лечение кракът се поставя в ортеза тип ботуш с повдигната пета за 6 до 10 седмици и не се допуска движение на глезена. Придвижването в този период е разрешено само с ортезата. Когато ботушът се отстрани, в обувката се поставя малка ортеза за повдигане на петата, за да се намали стреса върху ахилесовото сухожилие за две до четири седмици. След това до пълното възстановяване се препоръчва физикална терапия.
Недостатъците на нехирургичния подход включват повишен риск от повторно скъсване на ахилесовото сухожилие (до 40%) и обездвижване на крака в ортезата.
Предимствата са свързани с избягването на операция и свързаните с нея възможни усложнение.
Хирургично лечение
При спортистите често оперативното лечение е първият избор. Ахилесовото сухожилие може да се оперира чрез минимално-инвазивна или отворена техника. При отворената техника хирургът прави по-голям разрез, което му позволява по-добър достъп до сухожилието, но самата операция е по-травматична. При перкутанните миниинвазивни техники хирургът прави няколко малки разреза на кожата, за да възстанови сухожилието, което е значително по-щадящо за пациента. Независимо от вида на операцията се препоръчва следоперативно носене на гипс или ортеза тип ботуш в периода на възстановяване. Всеки подход има своите ползи и рискове и изборът на тип операция е индивидуализиран за всеки конкретен пациент.
Предимствата на хирургичното лечение са нисък риск от повторно скъсване (0-5%), както и по-бързо възстановяване.
Недостатъците са сързани с по-високи разходи за лечение, необходимост от хоспитализация и възможни усложнения, свързани със самата операция.
Колко време е нужно за възстановяване след разкъсване на ахилесовото сухожилие?
След операцията или при частичните разкъсвания пациентът носи ортеза в продължение на четири до шест седмици. След това плавно се започва с физиотерапевтични процедури и подбрани упражнения за раздвижване. В този период сухожилието не се натоварва, в обувката се поставя ортеза за повдигане на петата. Възстановяване обикновено се наблюдава след четири до шест месеца.
Рехабилитация след разкъсване на ахилесовото сухожилие?
Физиотерапията и рехабилитация са изключително важни след разкъсване на ахилесовото сухожилие. При пациентите с частично разкъсване, които се лекуват консервативно, те трябва да започнат, след като болката е намалее. Пациентите, при които е проведено хирургично лечение, трябва да се изчака докато операцията заздравее. Необходими са общо 12-16 седмици активна физиотерапия за постигането на добри резултати.
Целта на рехабилитация е да се възстанови обема на движение в глезена и силата на мускулатурата. Физиотерапевт изготвя индивидуализирана програма от упражнения за всеки пациент.
Повече за рехабилитацията при скъсване на ахилесовото сухожилие може да прочете в статията: Възстановяване на спортисти след скъсване на ахилесовото сухожилие.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОИРЕР МАСАЖОР ACHILLOMED FM 200
Безплатна доставка за България!ОРТОТЕХ СИЛИКОНОВИ ПЕТИ С ШОКАБСОРБЕРНА ЗОНА L 50408
ВАРИТЕКС ПЛЕТЕНА ОРТЕЗА ЗА АХИЛЕСОВО СУХОЖИЛИЕ 455
ВАРИТЕКС СИЛИКОНОВА ПЕТА С ОМЕКОТЕНА ЦЕНТРАЛНА ПЛОЧКА 544
ОРТОТЕХ СИЛИКОНОВИ ПЕТИ С ШОКАБСОРБЕРНА ЗОНА S 50408
ОРТОТЕХ СИЛИКОНОВИ ПЕТИ С ШОКАБСОРБЕРНА ЗОНА M 50408
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на мускулите и сухожилията в спорта
- Народна медицина при травма на ахилесовото сухожилие
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Пиния
- Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
- Гипсова превръзка
- Терапия с интерферентен ток
- Студен компрес или пакет с лед
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Рентгеново изследване на шията
- д-р Спас Тянков Пасев
Коментари към Травма и скъсване на ахилесовото сухожилие в спорта