Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна медицина Спортни травми и заболявания Травми в различните видове спорт Травми във волейбола

Травми във волейбола

от 31 окт 2013г., обновено на 24 юли 2015г.
Автор: Пламен Сашков Георгиев
Травми във волейбола - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Спортните травми във волейбола са значително по-редки от тези във футболът, баскетболът или хокеят, но не по-малко в сравнение с другите безконтактни спортове като тенис, ски и гимнастика. За разлика от контактните спортове при волейбола травмите са най-често вследствие на лошо падане, удар или блокада на топката при игра. Статистиката показва, че най-много травми във волейбола се получават при игра до мрежата, в моменти на атака или блокада, затова и играчите там са най-засегнати.

травми волейболСпоред локализацията си травмите се наблюдават най-вече в областта на ходилото, глезените, коленете, раменния пояс и пръстите на ръцете и китката. Травмите на глезените и ходилото се получават най-често при приземяване, а травмите на китката и пръстите, при блокиране на топката с ръка. При волейбола се наблюдават еднакво често както остри травми, така и хронични заболявания причинени от микротравматични увреждания. Острите травми са характерни най-вече за пръстите на ръцете и глезените, а хроничните за коленете и раменния пояс. Най-честите остри травми са навяхванията и контузиите, а хронични, бурситите и тендинитите.

Травми на раменния пояс 

Едни от най-честите и значими за волейбола травми са тези в областта на раменния пояс. Поради своята специфична анатомия, горният крайник има голяма свобода на движение, но раменната става е податлива на травми. За да е стабилна ръката при движение, раменната става е добре укрепна и обхваната от сухожилията на мускулите ротатори, наричани "ротаторен маншон". Много често поради дисбаланс на мускулите или пренатоварването им се получават дегенеративни изменения в сухожилията, които могат да доведат до разкъсване и увреди на ротаторния маншон. Една от най-типичните прояви на такъв тип увреда е синдромът на притискане познат като импинджмънт синдром.
Също така вследствие на голямото натоварване и травмиращите фактори може да се появи периартрит на раменната става.

Рискови фактори:

Прекомерно използване на раменната мускулатура при удар на топката - силата на удара при волейболът не идва само от мускулите на ръката. При добра техника на изпълнение в удара участват не само мускулите на ръката, но и тези на тялото, включвайки в движението тазобедрените, коленните и глезенните стави. Ако обаче техниката не е добра, мускулите на рамото се пренатоварват и това може да доведе до травми.

Прекомерен обем на движение в рамото - Когато се изпълнява т. нар. "забивка" във волейбола се прави силно замахване, при което ръката се изнася максимално назад, а китката стига почти зад главата. В това движение се включват три стави: раменната, акромиоклавикуларната и стерноклавикуларната. Поради ограниченото движение на последните две, за да достигне ръката зад главата, максимално се напряга раменната става. При това съществува риск от притискане на меките тъкани около раменната става в костния израстък на лопатката (акромион) и появата на импинджмънт синдром.

Неподходяща техника на повдигане на ръката - При изпълнение на забивка или начален удар, ръката трябва да достигне максимална скорост и да предаде цялата енергията върху топката. Съществуват два варианта за изтеглянето на ръката назад. В единия случай ръката се отвежда рязко в страни и нагоре, а в другия, върви първо хоризонтално назад и после нагоре. Поради това че страничното отвеждане с повдигане на ръката нагоре е най-честото положение за получаване на импинджмънт синдром, то втория вариант на изпълнение е много по-подходящ, за да се избегнат травми на ротаторния маншон.

Травми на пръстите и китката 

Пръстите на ръцете са едни от най-често травмираните части от тялото при волейбол. Няма волейболист, който да не е претърпявал някаква травма на пръстите, макар в повечето случаи те са сравнително леки. За да се предпазят от травми и при лечението на навяхвания и изкълчвания в областта на пръстите, волейболистите често използват спортен тейпинг. Травма може да се получи във всяка една от ставите в областта на китката и пръстите, като по-сериозните изискват временно преустановяване на тренировките.

Травми на гръбначния стълб

Волейболистите страдат по-често от хронични болки в областта на гърба и кръста, отколкото от разтежения и други остри травми. Хроничните болки могат да имат различни причина, като най-често се касае за дегенерация на междупрешленните дискове или стрес фрактура на прешлени.

Травми на коленете

Пателарен тендинит - Една от често срещаните хронични травми на коляното във волейбола е тендинита на пателарното сухожилие, познат още като "коляно на скачач". То се характеризира с болка най-често под колянното капаче, която в по-напреднал стадий може да е достатъчно силна, за да доведе до прекъсване на тренировка или игра. В тези случаи, продължаването на тренировките въпреки болката може да доведе до пълно разкъсване на пателарното сухожилие.

Увреда кръстни връзки - Една от най-сериозните травми за всеки спортист е частичното или пълно разкъсвана на едната или двете кръстни връзки в областта на коляното, като най-често се разкъсва предната кръстна връзка. Без функционираща предна кръстна връзка, спортистите нямат стабилност в колянната става, развиват артрозни изменения и не могат да продължат със спортната си кариера.

Травми на глезена и ходилото

Травмите на глезена са едни от най-чести във волейбола, като според някои изследвания те са до 50% от всички контузии. Най-често травмите на глезена са свързани с навяхване на глезена вследствие на лошо приземяване или настъпване от друг играч. Настъпването се получава най-често при групова защита, когато играч се приземи върху крака на съотборник. В тези случаи, освен навяхване, може да се получат и други по-тежки травми като фрактура на костите на подбедрицата.

Профилактика на травми във волейбола 

Правилна техника на игра - Много важно е спортистите да бъдат добре информирани за механизмите на получаване на травми, за да могат да ги предотвратяват. Правилната техника при игра дава възможност да се избегнат голяма част от рисковите за травми положения и така да се намали броя на контузиите. Трябва да се обърне особено внимание на техниките на атака и блокада, защото при тях е получават най-много травми.

Тренировъчен процес - В тренировъчния процес трябва да се включват упражнения за укрепване на мускулатурата на раменния пояс и долните крайници. Също така е важно да има постепенност в натоварването и да се даде достатъчно почивка за възстановяване на мускулно-ставния апарат.

Рехабилитация - Важно е всяка една травма да бъдат напълно излекувана, преди да се върне един спортист в игра. Ако рехабилитацията е проведена неправилно или липсва, това крие голям риск от повторна поява на проблема и неговото хронифициране. Добре е в рехабилитационния процес да се включат тренировъчни упражнения за проприорецепцията, баланса и координацията, с цел предотвратяване на травми.

тейпингСпортен тейпинг - Различни превръзки със спортен тейп може да се използват както за предотвратяване на травми, така и за лечението им. Поради честите травми на пръстите във волейбола се налага поставянето на тейпинг с цел защита от навяхвания. Тейпинг може да се използва за пръстите, китките на ръцете, глезените и колената с протективна или лечебна цел. При рехабилитацията на различни травми може да се използва и кинезиотейпинг.

ортеза глезенОртези - За предотвратяване на травми във волейбола най-често се използват ортези за глезен, които имат за цел да предпазят спортистите от навяхване на глезена. Също така с цел подкрепа на пателарното сухожилие могат да се използват и ортези за коляно. Самите ортези не повишават спорните постижения, а само дават допълнителна стабилност на ставата.

паданеОбучение в добра техника на падане - Оттренираното на добра техника на падане е много важен фактор за избягване на травми като натъртвания, навяхвания, бурсити и счупвания. Самото падане не бива да е начин на игра, а по-скоро краен вариант, който при възможност за достигане на топката с бягане да се бъде избегнат.

Спортна екипировка - Спортната екипировка включва спортни обувки, наколенки и спортен екип. Важно условие за предпазването от травми и използването на подходящи спортни обувки, както и предпазващите коленете при падане наколенки.

Още по темата:
  • Тейпинг за фиксиране на пръст в полусвито положение Тейпинг за фиксиране на пръст в полусвито положение
  • Травми на китката и пръстите Травми на китката и пръстите
  • Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
  • Травми в областта на бедрата и таза Травми в областта на бедрата и таза
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВАРИТЕКС ЕКСПАНДЕР - ФИКС ЗА РАЗДВИЖВАНЕ ПРЪСТИТЕ НА РЪКАТА модел 355
28.20лв.

ВАРИТЕКС ЕКСПАНДЕР - ФИКС ЗА РАЗДВИЖВАНЕ ПРЪСТИТЕ НА РЪКАТА модел 355

ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ модел 331
12.00лв.

ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ модел 331

ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ модел 332
12.00лв.

ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ модел 332

ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ модел 333
12.00лв.

ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ модел 333

ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ модел 334
12.00лв.

ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ модел 334

НАГЛЕЗЕНКА РОТЕМЕЛ - 1 бр. ЧЕРНА
6.00лв.

НАГЛЕЗЕНКА РОТЕМЕЛ - 1 бр. ЧЕРНА

Коментари към Травми във волейбола

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Травми във волейбола
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 18:47
    Коментирайте "Травми във волейбола"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна медицина
  • Спортни травми и заболявания
  • Характерни травми в различните видове спорт
  • Студен компрес или пакет с лед
  • Пиния
  • д-р Спас Тянков Пасев
  • Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
  • Съвети за поставяне на кинезио лента
  • Контузия на петата при спортисти
  • Разтежение на прасеца при спортисти
  • Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
  • Лечение с COX-2 инхибитори
  • д-р Любомир Божков Георгиев
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

възпаление на втория пръст на левия крак (това ми се случва за първи път)

преди 888 дни, 2 часа и 29 мин.

Диатомит /инфузорна пръст/ - източник на биологично активен силиции.

преди 2482 дни, 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 6 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 21 часа и 52 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 22 часа и 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните

Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните

от 02 юни 2023г. Прочети повече
G91.3 Посттравматична хидроцефалия, неуточнена G91.3 Посттравматична хидроцефалия, неуточнена

G91.3 Посттравматична хидроцефалия, неуточнена

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Пет супер продукта, които се борят с болката при спортуващите Пет супер продукта, които се борят с болката при спортуващите

Пет супер продукта, които се борят с болката при спортуващите

от 12 сеп 2019г. Прочети повече
Д-р Чанко Чанков: Въпреки че рядко са фатални, травмите в гърба могат да имат много сериозни последствия за живота Д-р Чанко Чанков: Въпреки че рядко са фатални, травмите в гърба могат да имат много сериозни последствия за живота

Д-р Чанко Чанков: Въпреки че рядко са фатални, травмите в гърба могат да имат много сериозни последствия за живота

от 19 фев 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival