Травми на гръбначния стълб в спорта
Гръбначният стълб е механичната опора на тялото. Той е разделен на 5 дяла: шиен, гръден, поясен, кръстцов и опашен дял. Травмите на гръбначния стълб в спорта се получават в резултат на различните механизми, които действат върху него. Това са най-тежките травми, които могат да сполетят спортистите.
Видове травми на гръбначния стълб при спортисти:
- Фрактури на прешлените.
- Дисторзия на междупрешленните стави.
- Увреждане на междупрешленни дискове.
- Контузии.
- Спондилолистези.
- Ишиас.
- Притискане на гръбначномозъчни коренчета.
Причини за травми на гръбначния стълб:
Този вид травми могат да бъдат причинени в резултат от директен удар, падане върху главата, силна ротация на гръбначния стълб, хиперфлексия и хиперектензия в него. Този вид травми се получават при алпинизъм, ски скокове, гимнастика, борба, автомобилен и мотоциклетен спорт, вдигане на тежести, лекоатлети и при конен спорт.
Фрактури на гръбначния стълб: счупванията на гръбначния се характеризират с болка в областта на счупването. Симптомите, които се проявяват са в зависимост от локализацията на фрактурата. При тези травми на гръбначния стълб съществува голяма опасност от засягане на гръбначния мозък, което води до трайно инвалидизиране на горни или долни крайници. В спорта се засягат предимно шийните прешлени (фрактури на дъгите и телата на прешлените, на страничните и бодилковите им израстъци).
Диагностиката е чрез рентгенова снимка. При съмнение за счупване на гръбначния стълб се прави имобилизация и пострадалия спортист се транспортира по най-бързия начин до лечебно заведение. Транспортирането трябва да се извършва като пострадалия е в легнало положение, в никакъв случай не трябва да се хваща за краката и подмишниците и да се пренася по този начин, понеже сгъването на гръбначния стълб в този момент може да бъде изключително опасно.
Дисторзия в междупрешленните стави: дисторзията се причинява от хипердвижения (ротация, флексия, екстензия) в определените стави. При дисторзията настъпва временно преразтягане на ставните компоненти. При резките движения е възможно да бъдат разкъсани мускулни влакна, съединителнотъканни връзки, появява се силна и рязка болка. Дисторзия на междупрешленните стави се получава по-често при гимнастика, хвърляне, вдигане на тежести и борба. Това състояние може да доведе до ограничаване на спортната дейност за около 30 дни. В лечението и възстановителния процес се включват физиотерапевтични средства, масаж, мануална терапия, болкоуспокояващи и противовъзпалителни средства.
Увреждане на междупрешленни дискове: най-честите увреждания са в поясната област. Те се получават от повдигането на голяма тежест. При тези увреждания се получава различна симптоматика в зависимост от тежестта на увредата. Може да се появят само леки коренчеви болки, пълно прекъсване на гръбначния мозък, тазово-резервоарни разтройства, параплегия, нарушена сетивност. Диагностицирането се извършва чрез анамнеза, клинично изследване, спондилография и компютърна томография. Лечението в повечето случаи е консервативно. При неуспешно консервативно лечение се препоръчва оперативно.
За предпазване на гръбначния стълб от травми е необходимо упражненията да се изпълняват внимателно, да не се пренатоварвате по време на тренировка. Добре е да се прави стречинг на гръбнака преди физическо натоварване и да се избягват упражненията, които натоварват гръбначния стълб. Това би довело до намаляване на възможността от поява на травми в тази област.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН КОРСЕТ 110
ВАРИТЕКС ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ 115
ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ С РЕГУЛИРУЕМА ВИСОЧИНА 140
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧЕН ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ 135
МЕДТЕКСТИЛ ОРТОПЕДИЧНА ЯКА ЗА ШИЙНАТА ЧАСТ НА ГРЪБНАЧНИЯТ СТЪЛБ С МЕКА ФИКСАЦИЯ 1001 РАЗМЕР I
МЕДТЕКСТИЛ ОРТОПЕДИЧНА ЯКА ЗА ШИЙНАТА ЧАСТ НА ГРЪБНАЧНИЯТ СТЪЛБ С МЕКА ФИКСАЦИЯ 1001 РАЗМЕР II
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на главата, гръбначния стълб и периферните нерви в спорта
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
- Лечение при остеофити (шипове)
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- Алтернативно лечение на дископатия
- M47 Спондилоза
- 6 полезни упражнения при радикулит и ишиас, които може да направите в леглото
Коментари към Травми на гръбначния стълб в спорта