Травми на мускулите на задната част на бедрото
Мускулите на долните крайници представляват около 50% от мускулната маса на цялото тяло. Едни от честите увреждания в спорта са травмите на мускулите на задната част на бедрата и техните сухожилия. Основните мускули, които се разполагат по задната бедрена част са три на брой: m. semimembranosus, m. semitendinosus и m. biceps femoris. Мускулите от тази група имат две функции: извършват флексията в колянна става и разгъват долния крайник от тазобедрената става заедно с m. gluteus maximus. Изненадващо е, че тези мускули не са много активни при обикновено ходене или при изправен стоеж. Те се активират в по-енергийните дейности като бягане, скачане, катерене и др.
Причини за травмите на мускулите на задната част на бедрото
Този вид травми обикновено са причинени от бързи движения, като бягането например. Травмите на задната мускулна група на бедрото са често срещани в спортове като футбол, бягане - спринт или на дълги разстояния. Нараняванията могат да варират от леки разтежения до пълно скъсване на мускул (руптура) или сухожилието му. Частичните и пълните руптури на мускулите са най-често срещани при спортистите и те нарушават нормалната функция на долния крайник.
Някои от нараняванията могат да се излекуват напълно само с почивка, а други могат да изискат и опретивно лечение. Имало е случаи на прекратяване на кариера след претърпяване на подобна травма. Дори общи упражнения като скачане на въже, тенис, бързо ходене на пътеката във фитнеса могат да доведат до разтегнат мускул на бедрото.
Симптоми и признаци за увреждане на задната група мускули на бедрото
Внезапните резки движения причиняват тази контузия на мускулите, която се съпътства със силна болка.
- Болка в задната част на бедрото - болката в повечето случаи е толкова силна , че спортистите не могат да продължат с физическото занимание.
- Спазъм на бедрените мускули - друг от симптомите, който се появява е спазъмът на мускулатурата, получава се оток и синини в областта на травмата.
Разкъсвания най-често се получават в средата на задната част на бедрото, където мускулите се присъединяват към сухожилието или в основата на бедрата (седалището).
Диагностика при травмите на задната част на бедрените мускули
Обикновено оплакванията на спортистите, че изпитват силна болка в тази област и не могат да ходят, без да накуцват е един от начините да се диагностицира такава травма. Друг метод на диагностика е ядрено-магнитният резонанс, той дава най-добра представа за състоянието на мускула. Компютърната томография също се използва.
Лечение на травми при задната група мускули на бедрото
Повечето травми се лекуват без хирургична намеса. В редки случаи, когато има пълно разкъсване на мускулатурата се налага оперативно лечение.
Целта на лечението е да се възстанови функцията на мускулите и да се предотврати образуването на белег. Първоначално лечението се състои от почивка, ледени компреси и избягване на дейности, които натоварват излишно крайника. Ако е необходимо крайникът може да се обездвижи за известен период от време. При по-тежките случаи може да се наложи шиниране или използване на помощни средства - патерици. При силна болка, освен ледените компреси е добре да се прилагат нестероидни противовъзпалителни средства.
Рехабилитация и възстановяване при травми на мускулите на задната част на бедрото
Веднага след преодоляване на болката се преминава към рехабилитационна програма за пълно възстановяване на засегнатия крайник. В тази програма влизат упражнения за разтягане и повишаване обема на движение и с цел да се предотврати атрофията на мускулите. Също така се прилагат физиотерапевтични средства, които подпомагат за бързото и пълно възстановяване.
Възстановяването обикновено е продължително и е насочено към предотвратяване на повторна поява на травма, защото това би довело до трайно увреждане. След възвръщането на мускулната сила следва връщане към нормалната физическа дейност.
Предотвратяване на травмите на задната група мускули на бедрото
Рискът за този вид травма може да бъде сведена до минимум, ако се обръща внимание на принципите на мускулна сила и гъвкавост. Гъвкавостта трябва да се поддържа чрез редовни стречинг упражнения, разгряване преди тренировка. Добре балансираната диета и приема на течности са от съществено значение да се избегне електролитния дисбаланс и дехидратация. Дехидратацията може да доведе мускулни спазми, като по този начин се увеличава вероятността от мускулна контузия. Наднорменото тегло увеличава риска от мускулни травми в долните крайници. Някои експерти препоръчват употреба на хранителни добавки и антиоксиданти. Дори при тези усилия и превенция, мускулните травми са често срещани.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС НАКИТНИК С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА КОМПРЕСИЯТА 882
ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧНА ОРТЕЗА ЗА ПРАСЕЦ SOFTSPORT 723
ТЕНДИВАЛ МАКС емулгел 200 мл
ЕЛЕКТРОСТИМУЛАТОР ЗА КОРЕМНИ МУСКУЛИ, РЪЦЕ И БЕДРА 15523
ВАРИТЕКС НАКОЛЕНКА С ДОПЪЛНИТЕЛНИ ОПОРИ 834
ВАРИТЕКС БАНДАЖ ЗА РАМО ОТ НЕОПРЕН 842
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на мускулите и сухожилията в спорта
- Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
- Народна медицина при травма на ахилесовото сухожилие
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Студен компрес или пакет с лед
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Пиния
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- д-р Спас Тянков Пасев
- Съвети за поставяне на кинезио лента
Коментари към Травми на мускулите на задната част на бедрото
Тихомир
Искам да ви попитам как по бързо да оздравея какво трябва и какво ве трябва да правя забравих да спомена, че съм разтегнал сухожилие от 3месеца и половина имам останала болка на края на бедрото под дупето
Здравейте! Може да се консултирате със специалист във форума на Фрамар: Физиотерапия и рехабилитация
Искам да ви попитам как по бързо да оздравея какво трябва и какво ве трябва да правя забравих да спомена, че съм разтегнал сухожилие от 3месеца и половина имам останала болка на края на бедрото под дупето