Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна енциклопедия Видове спорт Велоспорт ВМХ

ВМХ

от 13 дек 2012г.
Автор: Костадин Йочев
ВМХ - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

ВМХ

ВМХ е екстремен велоспорт, при който се кара на писти за мотокрос, на специално изградени рампи или на места, където могат да са изпълняват различни трикове с велосипеда.

История

ВМХ започва в началото на 70-те години, когато децата започват да се състезават с велосипедите си по черните пътища в южната част на Калифорния, вдъхновени от звездите на мотокроса по това време. Постепенно тези велосипеди започват да се модифицират, за да се постигне по-добро управление и лесно справяне с препятствията на черните пътища. ВМХ се превръща във феномен през средата на 70-те години и обикновените велосипеди са заменени с преработени за офроуд състезания. ВМХ постепенно е включен като подгряваща шоу надпревара в турнирите по мотокрос. Постепенно се изграждат и специални писти и паркове за практикуването на този спорт и се появяват редица компании, които произвеждат велосипеди за огромната маса от почитатели.

През 1977 година се състава Американска ВМХ асоциация, а през 1981 година се основава и Международна федерация по ВМХ. Първото Световно първенство се провежда година по-късно. От януари 1993 година ВМХ се интегрира в Международния велосипеден съюз.

Свободният стил в ВМХ е едно от главните събития на летните екстремни игри, като популярността на този спорт се дължи на относителната му лекота и места за практикуването му. През 2003 година, Международният Олимпийски Комитет реши ВМХ да се превърне в част от олимпийската програма за игрите в Пекин през 2008 година. Марис Щромбергс и Ан-Каролин Чоусън станаха първите олимпийски шампиони.

Велосипедът за ВМХ

Въпреки, че в началото ВМХ се е наричал самият спорт, сега под това наименование е известен и велосипеда, който се използва за практикуването му. ВМХ може да се кара по черни пътища, писти, специални рампи, улици, планини и като цяло навсякъде. Рамката на беемхиксите се изработва от различни видове стомана или алуминий. Най-евтините варианти са от обикновена стомана, а най-скъпите са изработени от молибденова, която притежава изключителна якост. Зъбчатките на старите беемхикси бяха в съотношение предни / задни съответно 44 / 16, но с въвеждането на новите главини, широка популярност добиха предавките в съотношение 36-зъбен венец 13-зъбна зъбчатка, 33-зъбен венец 12-зъбна зъбчатка, 30-зъбен венец 11-зъбна зъбчатка, 28-зъбен венец 10-зъбна зъбчатка, 25-зъбен венец 9-зъбна зъбчатка, 23-зъбен венец 8 зъбна зъбчатка, а дори и 22-зъбен венец 8-зъбна зъбчатка, всички от които имат предавателно число почти 2,8:1. Предимството на по-малките зъбчатки е, че имат много по-ниско тегло и по-ниска амплитуда на въртене на педалите.

Каплите за карането по улиците, парковете и по-ненатоварващите трасета са с 36 спици, а за по-агресивно каране и скокове са с 48 спици. Съществуват и капли с 28, 18 и дори с три спици, но те са много по-широки и с вълнообразна форма. Колелата могат да са с размери от 16 до 26 цола, но най-популярни са 20 цоловите.

Съществуват различни велосипеди за ВМХ, които са съответно за състезание, за свободен стил, за скокове, за изпълнение на трикове, за ежедневно каране и за тренировка.

Дисциплини в ВМХ

Състезателите участват в няколко добре установени и вече перфектно регулирани дисциплини. Естествено, както и в другите фрийстайл спортове, няма точно конкретизирани правила, а се гледа стилът на каране, естестиката, уменията и креативността.

Стрийт ВМХ


Уличните колоездачи се възползват от градската инфраструктура и обществените пространства, за да изпълняват различни трикове. Тези трикове могат да се правят върху бордюри, парапети, стъпала, первази, насипи и други. Стиловете на стрийт ВМХ-а варират, тъй като различните колоездачи просто трябва да се съобразяват с наличните препятствия в градовете. Тази дисциплина се отдели от останалите към края на 80-те години на миналия век.

Парк ВМХ


Тук състезателите мерят сили в парковете за скейтборд, където използват преходите и рампите. Триковете, които се правят са подобни на тези използвани от скейтбордистите, скейтърите и фрийстал скутер ездачите. Скейтпарковете могат да бъдат изградени от дървени и метални рампи или от бетон, като стилът на каране се определя от тези особености. При първите два вида, ездачите правят по-високи скокове и прескачат от една рампа на друга. При бетонните паркове има особеността, че те са предимно с басейни и „купички“ и самите трикове са по-различни. Не рядко обаче, съоръженията на парковете са комбинирани от всички видове и това позволява по-голямо разнообразие за любителите на ВМХ.

Вертикална рампа


Това е свободен стил в ВМХ, който се провежда на U-образна рампа, с височина на стените между 2,50 и 3,50 метра. Най-голямата до сега използвана рампа е висока цели 8,2 метра, като тя се строи за Х-игрите. Състезателите правят различни скокове, изпълняват трикове, въртейки се на 180, 360, 540 и дори на 900 градуса. Типичният рън включва преминаването от едната страна на полутръбата към другата, като при достигането на горния ръб колоездачите показват своите умения.

Трейл ВМХ


Трейлът представлява преминаване по пътека осеяна с много скокове, някои от които много високи и дълги като разстоянието между някои от гърбиците може да достигне 6 метра, но най-често се използват скокове по 3-4 метра.

Трейл ездата понякога се нарича и Dirt jumps, макар че съществува разлика в стилът на каране при тези две разновидности. Типичните трейл ездачи се стремят да преминат бързо и плавно по трасето, докато дърт джъмпърите правят възможно най-екстремните и красиво изглеждащи трикове при всеки скок.

Въпреки, че мнозина определят трейл ВМХ като противоположен на стрийта, това не вярно, тъй като при първия случай се кара по специално изградени бабуни за скокове, а при вторият се кара по места, които предразполагат към такива скокове и единствената разлика е само в самото трасе, но не и в цялостната идея.

Велосипедите за трейл са малко по-дълги от тези за предходните дисциплини, тъй като тук не се търси толкова маневреност, а по-скоро стабилност при скоковете и при приземяванията.

Това е най-опасната дисциплина, тъй като много често се получават сериозни травми, заради стремежа трасето да се премине за най-кратко време и по възможно най-красивият погледнат от страничния наблюдател начин.

ВМХ по равен терен (флатланд)


Това е най-безопасният и спокоен стил в ВМХ. Велосипедите за тази дисциплина имат поставки за краката на предната и задната ос на колелата, които се наричат пегове. За разлика от всички останали стилове, флатланд се практикува на възможно най-гладки повърхности, обикновено на паркинги, спортни площадки и други. Триковете включват въртене на велосипеда върху само едната гума, балансиране в различни позиции и други, при които ездачът стъпва върху пеговете.

Беемхиксите за флатланд обикновено имат по-късо междуосие в сравнение с останалите фристайл велосипеди и не са удобни за ежедневна употреба. Техните оси са допълнително подсилени, за да издържат на натоварванията при стъпването върху тях (от всяка стана на гумите има по 1 пег или общо 4 и не рядко ездачите могат да стъпят само върху един от тях). Много често, според стилистичните предпочитания, ездачите използват само предна или само задна спирачка, а понякога дори и свалят спирачките от колелото, за да не му пречат при изпълнение на триковете, като това не води до кой знае какви рискове, тъй като изпълненията при флатланд са сравнително бавни и спокойни.

Още по темата:
  • Колоездене на писта Колоездене на писта
  • Художествено колоездене Художествено колоездене
  • Шосейно колоездене Шосейно колоездене
  • Маунтин байк Маунтин байк
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ, СКЕЙТБОРД И КОЛОЕЗДЕНЕ SKILLET BLACK 1845
58.00лв.

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ, СКЕЙТБОРД И КОЛОЕЗДЕНЕ SKILLET BLACK 1845

ДЕТСКО ТЕРМОБЕЛЬО КОМПЛЕКТ BASIC GIRL ROSE 481
71.00лв.

ДЕТСКО ТЕРМОБЕЛЬО КОМПЛЕКТ BASIC GIRL ROSE 481

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ И КОЛОЕЗДЕНЕ EVENT BLUE 4146
40.00лв.

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ И КОЛОЕЗДЕНЕ EVENT BLUE 4146

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ И КОЛОЕЗДЕНЕ EVENT RED 4147
40.00лв.

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ И КОЛОЕЗДЕНЕ EVENT RED 4147

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ И КОЛОЕЗДЕНЕ ДЕТСКА PIX PINK 4144
36.00лв.

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ И КОЛОЕЗДЕНЕ ДЕТСКА PIX PINK 4144

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ И КОЛОЕЗДЕНЕ ДЕТСКА PIX BLUE 4145
36.00лв.

КАСКА ЗА РОЛЕРИ, КЪНКИ И КОЛОЕЗДЕНЕ ДЕТСКА PIX BLUE 4145

Коментари към ВМХ

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 11 December 2019 в 05:43
    Коментирайте "ВМХ"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна енциклопедия
  • Видове спорт
  • Велоспорт
  • Стречинг техники в колоезденето
  • Тренировка за сила и издръжливост за колоездачи
  • Спининг за отлична форма и стегнато тяло
  • 7 предимства от карането на колело през цялата зима
  • Фристайл скутеринг
  • Популярни форми на физическа активност в свободното време
  • Колоездене за добра форма и здраве
  • Тренировка за най-важните коремни мускули в колоезденето
  • Колоездене на писта
  • Сайклинг

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ловът спорт ли е или насилие?

преди 112 дни, 19 часа и 22 мин.

Как да стопя паласките - диета, спорт, козметика - кое ще помогне?

преди 237 дни, 19 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Днес е световен ден на човешките права. Спазват ли се те в България?

преди 13 часа и 39 мин.

Бюджет за коледни подаръци - колко смятате да похарчите тази година?

преди 18 часа и 14 мин.

Раздразнена кожа около стома

преди 1 дни, 13 часа и 10 мин.

Успяхте ли да спрете цигарите и алкохола по време на бременността?

преди 1 дни, 16 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Успяхте ли да се ваксинирате през есента на 2019 година?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах