Вдигане на тежести
Вдигане на тежести е атлетична дисциплина, част от олимпийската програма, в която състезателите се опитват да вдигнат щанга, с максимално тегло.
В това състезание има два вида движения – изхвърляне и изтласкване. Всеки щангист има право на три опита във всяко движение, като двата най-добри резултата от тях се сумират и така се получава крайния резултат. Вдигането на тежести се провежда в категории, разделени според масата на щангистите, като те са различни при мъжете и при жените.
Щангистите трябва задължително да направят по един успешен опит и в двете движения, в противен случай няма как да участват в крайното класиране. За да бъде опитът успешен, щангиста трябва да трябва да вдигне щангата чисто и да я фиксира над главата си без да се движи. Този спорт изисква огромна сила, която тества балистичните граници на човешкото тяло. Тежестите са огромни, не рядко надвишават 2-3 пъти собственото тегло на спортистите.
Състезанията
Вдигането на тежести се контролира от Международната федерация по вдигане на тежести, която е със седалище в Будапеща. Тя е създадена още през 1905 година. Спортистите се разделят в категории според тяхната маса, като при мъжете те са 8, а при жените – 7.
Категории при мъжете:
-
до 56
-
до 62
-
до 69
-
до 77
-
до 85
-
до 94
-
до 105
-
105 + кг
Категории при жените:
-
до 48
-
до 53
-
до 58
-
до 63
-
до 69
-
до 75
-
над 75 кг
Във всяка категория се правят по три опита във всяко от движенията, като накрая се определят шампионите във общия резултат, но също така и в изтласкването и в изхвърлянето по отделно. При равни резултати във вдигнатата тежест, печели този щангист, който е с най-ниско лично тегло. Ако и двамата са с еднакво тегло, тогава победител е този, който по-рано е вдигнал тежестта.
Ако при някой от трите си опита спортистът не успее да вдигне щангата, той има право в следващия опит да запази масата ѝ или да заяви по-голямо тегло. Понижаване на масата не се допуска. Стъпката за увеличаване на масата е 1 килограм. По време на състезанието, изхвърлянето се прави първо и след кратка пауза се прави изтласкването. Обикновено съдиите отбелязват успешния опит със звуков сигнал и бяла светлина, а с червена неуспешния опит. Това се прави за по-лесното ориентиране на щангиста, но също така и за треньорите и публиката.
История на вдигането на тежести
Различните цивилизации от древността са провеждали състезания по вдигане на тежести, като са открити документи и произведения на изкуството, върху които са били изрисувани хора, вдигащи щанги. Спортът е бил познат в Египет, Китай и Гърция. Съвременният спорт се развива през 19 век, като в цяла Европа са били провеждани състезания. Първият световен шампион е бил коронясан през 1891 година, като тогава жените не са участвали в състезанията, а също така не е имало категории. На първите съвременни Олимпийски игри вдигането на тежести е било част от програмата, но по-скоро като атракция между лекоатлетическите дисциплини. До първата световна война е имало две дисциплини във вдигането тежести, а именно вдигане с една и с две ръце. Първият победител в конкурса „с една ръка“ е Лаунсистън Елиът, а „с две ръце“ е Виго Йенсен от Дания. Чак след 1920 година вдигането на тежести започва да е част от игрите като равноправен спорт, а от 1928 година щангата се вдига само с две ръце.
Жените влизат в олимпийските щанги през 2000 година в Сидни (Австралия). Въпреки това, още от 1987 година са се провеждали състезания с участнички от нежния пол.
Екипът за състезания има едно изискване и то е коленете и лактите на състезателите да са открити. Това се прави, за да могат съдиите да преценят дали щангиста изпълнява правилно движнията.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРМАГЕДОН СПОРТС ЖИЛЕТКА С ТЕЖЕСТИ 10 кг
АРМАГЕДОН СПОРТС КОЛАН ЗА КОФИ И НАБИРАНИЯ
ИЗБА НЕЙЧЪР АПСАРА ТАНЦУВАЩАТА БОГИНЯ МАСЛО ПРИ ПОДУТИ КРАКА 100 мл
КРЕВИЛ ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ ЗА КРАКА 250 мл.
ТОНУС ЕЛАСТ КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ ГЕРДА 9806
КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ 4062 , универсален размер
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Силов спорт
- Тренировка за трапец – повдигане на рамене с дъмбели
- Наим Сюлейманоглу – вдигане на тежести
- Съвети за избягване на травми при вдигане на тежест
- Какви тежести да изберете по време на тренировката ви, според набелязаните цели?
- Станозолол като допинг в спорта
- Безопасната и ефективна тежест във фитнеса
- Как да се освободим от всичко, което ни тежи
- Основни упражнения за повишаване стабилността на тялото при спортисти
- Какво ни е нужно, за да вдигнем нещо без усилие?
- Клекове с диск пред тялото
Коментари към Вдигане на тежести