Вдигане на тежести

Вдигане на тежести е атлетична дисциплина, част от олимпийската програма, в която състезателите се опитват да вдигнат щанга, с максимално тегло.
В това състезание има два вида движения – изхвърляне и изтласкване. Всеки щангист има право на три опита във всяко движение, като двата най-добри резултата от тях се сумират и така се получава крайния резултат. Вдигането на тежести се провежда в категории, разделени според масата на щангистите, като те са различни при мъжете и при жените.
Щангистите трябва задължително да направят по един успешен опит и в двете движения, в противен случай няма как да участват в крайното класиране. За да бъде опитът успешен, щангиста трябва да трябва да вдигне щангата чисто и да я фиксира над главата си без да се движи. Този спорт изисква огромна сила, която тества балистичните граници на човешкото тяло. Тежестите са огромни, не рядко надвишават 2-3 пъти собственото тегло на спортистите.
Състезанията
Вдигането на тежести се контролира от Международната федерация по вдигане на тежести, която е със седалище в Будапеща. Тя е създадена още през 1905 година. Спортистите се разделят в категории според тяхната маса, като при мъжете те са 8, а при жените – 7.
Категории при мъжете:
-
до 56
-
до 62
-
до 69
-
до 77
-
до 85
-
до 94
-
до 105
-
105 + кг
Категории при жените:
-
до 48
-
до 53
-
до 58
-
до 63
-
до 69
-
до 75
-
над 75 кг
Във всяка категория се правят по три опита във всяко от движенията, като накрая се определят шампионите във общия резултат, но също така и в изтласкването и в изхвърлянето по отделно. При равни резултати във вдигнатата тежест, печели този щангист, който е с най-ниско лично тегло. Ако и двамата са с еднакво тегло, тогава победител е този, който по-рано е вдигнал тежестта.
Ако при някой от трите си опита спортистът не успее да вдигне щангата, той има право в следващия опит да запази масата ѝ или да заяви по-голямо тегло. Понижаване на масата не се допуска. Стъпката за увеличаване на масата е 1 килограм. По време на състезанието, изхвърлянето се прави първо и след кратка пауза се прави изтласкването. Обикновено съдиите отбелязват успешния опит със звуков сигнал и бяла светлина, а с червена неуспешния опит. Това се прави за по-лесното ориентиране на щангиста, но също така и за треньорите и публиката.
История на вдигането на тежести
Различните цивилизации от древността са провеждали състезания по вдигане на тежести, като са открити документи и произведения на изкуството, върху които са били изрисувани хора, вдигащи щанги. Спортът е бил познат в Египет, Китай и Гърция. Съвременният спорт се развива през 19 век, като в цяла Европа са били провеждани състезания. Първият световен шампион е бил коронясан през 1891 година, като тогава жените не са участвали в състезанията, а също така не е имало категории. На първите съвременни Олимпийски игри вдигането на тежести е било част от програмата, но по-скоро като атракция между лекоатлетическите дисциплини. До първата световна война е имало две дисциплини във вдигането тежести, а именно вдигане с една и с две ръце. Първият победител в конкурса „с една ръка“ е Лаунсистън Елиът, а „с две ръце“ е Виго Йенсен от Дания. Чак след 1920 година вдигането на тежести започва да е част от игрите като равноправен спорт, а от 1928 година щангата се вдига само с две ръце.
Жените влизат в олимпийските щанги през 2000 година в Сидни (Австралия). Въпреки това, още от 1987 година са се провеждали състезания с участнички от нежния пол.
Екипът за състезания има едно изискване и то е коленете и лактите на състезателите да са открити. Това се прави, за да могат съдиите да преценят дали щангиста изпълнява правилно движнията.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КРЕВИЛ ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ ЗА КРАКА 250 мл.
ВЕНИЛ ГЕЛ ПЛЮС КЕСТЕН 100 мл.
ТРОКСИГЕЛ ЕКСТРА гел 75 мл ДАНСОН
АРМАГЕДОН СПОРТС ЖИЛЕТКА С ТЕЖЕСТИ 20 кг
ИЗБА НЕЙЧЪР АПСАРА ТАНЦУВАЩАТА БОГИНЯ МАСЛО ПРИ ПОДУТИ КРАКА 100 мл
ТОНУС ЕЛАСТ КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ ГЕРДА 9806
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Силов спорт
- Станозолол като допинг в спорта
- Наим Сюлейманоглу – вдигане на тежести
- Упражнения за трицепс: Вдигане на щанга с тесен хват от лежанка
- Клекове с диск пред тялото
- Клекове с тежест пред тялото
- Съвети за избягване на травми при вдигане на тежест
- СПОРТЕН КЛУБ ПО ВДИГАНЕ НА ТЕЖЕСТИ "АТЛАС" КЪРДЖАЛИ
- Какви тежести да изберете по време на тренировката ви, според набелязаните цели?
- Ускоряване на резултатите от тренировките с жилетка с тежести
- Хард крос тренировка със свободни тежести
Коментари към Вдигане на тежести