Нораир Нурикян – вдигане на тежести
Нораир Нурикян (роден на 26 юли 1948 година) е бивш български щангист, удостоен с орден „Стара планина І степен“ за огромните му заслуги към спорта. Той е двукратен олимпийски шампион и през 1994 година бе приет в Залата на славата на Международната Федерация по Вдигане на тежести.
Нораир е роден в Сливен и е с арменски произход. Баща му е бил хлебар и е притежавал огромна сила. Именно от него Нураир Нурикян смята наследява своята сила. Подобно на повечето арменци в Сливен, бъдещият щангист започва да взема уроци по цигулка. През 1958 година, един от неговите преподаватели забелязва физиката му и му казва: „Ти няма да станеш цигулар. От теб ще стане боксьор.“
Първият спорт, с който Нурикян започва да се занимава е баскетбол, като най-добрият състезател срещу когото се изправя е Бойчо Брънзов (който в последствие се превръща в легенда на българския баскетбол и дълги години е национал). За жалост прекалено ниският му ръст не му позволява да постигне успехи в играта с оранжевата топка. Един ден Нораир и двама негови приятели решават да отидат до залата за вдигане на тежести, където е забелязан от легендарният български треньор Иван Абаджиев. Набитото око на Абаджиев веднага вижда огромния потенциал на Нурикян и веднага му предлага да започне тренировки. Обещава му голям прогрес и Нораир се съгласява да започне занимания с щангите, след не малко увещания. Треньорът не го е излъгал... Само след една година Нурикян става Майстор на спорта.
Кариера на Нораир Нурикян
След като се уволнява от казармата, щангистът е приет във Национална Спортна Академия, където треньор е Абаджиев. В началото бъдещата легенда във вдигането на тежести не е много добър, но с упоритост и много труд достига до второ място в своята категория в националния отбор, зад първият български европейски шампион. Причината за възхода му е доверието, което Иван Абаджиев има към него. През 1969 година Нурикян постига първият си международен успех, вземайки бронза от Европейското първенство и заемайки пето място на Световното. През 1971 година той взема сребърен медал от Европейското и бронзов на Световното.
За жалост, при подготовката на националният отбор за Летните олимпийски игри през 1972 година, Нораир чупи костица в дясната си китка и не може да тренира. Геният на Иван Абаджиев се проявява и той решава Нурикян само да кляка с щанга на раменете, без да вдига уреда над главата си. Това продължава в рамките на три месеца, докато китката на щангиста се възстановява. През това време, Норикян значително подобрява теглото, с което кляка – от 200 на 230 килограма.
Нораир Нурикян успява да вземе участие на Олимпиадата, а в неговата категория за фаворит е смятан състезателя от СССР Дито Шанидзе. Грузинецът побеждава в изхвърлянето с малка преднина през българския щангист. Тогава Абаджиев казва на Нурикян, че шампион ще стане онзи, който има по-силен характер и по-бистър ум. За да спечели златото, Нораир се нуждае от вдигане „само“ на 157,5 килограма – тежест, която той не е вдигал дори на тренировка и която всъщност би била нов световен рекорд. Българинът се нахъсва, чака Шанидзе да приключи със своите опити, качва се на подиума и вдига щангата, която му носи първата олимпийска титла и първа за страната ни в щангите. От двете движения той постига рекордните за категорията му 402,5 килограма.
След Олимпиадата, Нурикян се запознава със бъдещата си съпруга и тренировките остават малко на заден план. През това време печели сребро и бронз от Европейското, без много да е бил подготвен. След раждането на сина му през 1974 година той отново се връща в залата и през 1975 година се връща в топ форма и готов за нови победи. Това е времето, в което Абаджиев и Нораир Нурикян експериментират с участие в по-ниска категория, но на Световното първенство не е взет медал и треньорът силно критикува възпитаника си.
От 1976 година сливналията се връща в своята категория и печели Европейска титла. На Летните олимпийски игри през същата година е спечелена и втората му титла, при което Иван Абаджиев се разплаква, тъй като неговото момче носи втория медал в щангите за България, който за щастие е отново златен. След игрите Нурикян се пенсионира, тъй като иска да отдели време и на семейството си. Скоро след това той става помощник на Абаджиев в националния отбор по вдигане на тежести, а по-късно за кратко е и старши треньор.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗБА НЕЙЧЪР АПСАРА ТАНЦУВАЩАТА БОГИНЯ МАСЛО ПРИ ПОДУТИ КРАКА 100 мл
КРЕВИЛ ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ ЗА КРАКА 250 мл.
ТОНУС ЕЛАСТ КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ ГЕРДА 9806
КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ 4062 , универсален размер
ДОМАШЕН ДОКТОР КРЕМ ЗА КРАКА С КОНСКИ КЕСТЕН И ХВОЩ 250 мл
ВЕНИЛ ГЕЛ ПЛЮС КЕСТЕН 100 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известни спортисти
- Известни спортисти в силовите спортове
- Метод за тренировка на Иван Абаджиев
- Упражнения за гръб с щанга
- Разкъсване на пекторалиса
- Тренировка за трапец – повдигане на рамене с дъмбели
- Вертикално гребане с щанга
- Наим Сюлейманоглу – вдигане на тежести
- Цялостна тренировка за мускулна маса с диск от щанга
- Съвети за избягване на травми при вдигане на тежест
- Щангистко изхвърляне
- Позиция на ръцете при изтласкване на щанга от лежанка
Коментари към Нораир Нурикян – вдигане на тежести