Кон с гривни
Кон с гривни е гимнастическа дисциплина и дисциплина, като традиционно в нея участват само мъже. Уредът първоначално се е изработвал от метална конструкция с дървен корпус, покрит с кожа, а днес модерните коне са с метална корпус, покрис порест каучук и кожа и е с пластмасови дръжки (гривни).
История на уреда
Кон с гривни е създаден още преди векове, като той е използван не със днешното предназначение, а по-скоро за упражняване на бързо оседлаване на конете. Смята се, че дори Александър Македонски е използвал такъв уред за този тип тренировка.
Размери на уреда
Конят с гривни, както и всички останали уреди в гимнастиката са уредени в нормативните актове на Международната Федерация по Гимнастика, що се отнася до точни размери и изисквания:
-
Височина от горната част на копрпуса до пода – 115 сантиметра ± 1 сантиметър.
-
Дължина на горната част на корпуса – 160 см. ± 1 см.
-
Дължина на долната част на корпуса – 155 см. ± 1 см.
-
Широчина на горната част на корпуса – 35 см. ± 1 см.
-
Широчина на долната част на корпуса – 30 см ± 1 см.
-
Височина на гривните – 12 см. ± 0,5 см.
-
Дистанция между гривните 40-45 сантиметра (регулируема).
Упражненията върху кон с гривни
Типичните упражнения върху кон с гривни включват работа с единият или едновременно с двата крака. Движенията с един крак обикновено са под формата на ножица, докато тези с двата крака са в основата на красотата на този уред. Например, гимнастикът люлее двата крака с кръгови движения по посока на часовниковата стрелка или обратно на нея, като това упражнение може да се прави върху целия уред, а не само върху гривните. За по-голяма сложност се смесва въртене върху корпуса и върху гривните. При слизането от уреда обикновено се застава преди това на ръце и след това се правят различни видове превъртания, за да се спечелят допълнителни точки.
Счита се, че конят с гривни, успоредката и халките са най-трудните гимнастически дисциплини, тъй като при тях се изискват неимоверни усилия и много голяма физическа сила.
Задължителни съчетания
При упражненията върху кон с гривни задължително трябва да се направи по едно движение от всяка група:
-
Люлка и ножица с махове с един крак.
-
Кръгове и въртене с махове с / без фигури.
-
Страничен кръст
-
Предмах, задмах и комбинирани елементи
-
Слизане
Коментари към Кон с гривни