Обездвижването по време на бременността предразполага детето към затлъстяване
По време на бременността, всяка жена е отговорна освен за себе си, но и за бебето, което носи. Множество проучвания са доказали, че здравето на плода, който расте, зависи не само от генетиката, но и от средата, в която се развива. Понякога, малки промени по време на бременността могат да имат дълбок ефект върху живота на бебето след раждането му.
Например, в едно проучване, проследяващо гените на над 21500 души, учените открили, че тези гени, които не се предават на децата, също имат голям ефект върху здравето и умственото им развитие. Също така е доказано, че психическото състояние на майката също повлиява развитието на детето след раждането.
Децата, чиито майките са били здрави преди и след раждането или са били депресирани преди и след раждането, се представят по-добре от тези, на които майките са били здрави по време на бременността, но са изпаднали в депресия след раждането. Затлъстяването в предродилния период също е рисково за децата, тъй като се увеличава риска за тях да развият астма. Тютюнопушенето, дори и пасивното такова, може да доведе също до астма и до проблеми с дишането. Същите последици се получават и при дишането на силно замърсен въздух.
Ниските нива на витамин D могат да повишат опасността от развитие на гестационен диабет, прееклампсия и ниско родилно тегло на бебето.
В едно скорошно проучване върху мишки, учени са установили, че потомството на тези животни, които са били заставени да „тренират“, имало значително по-малък риск от получаване на наднормено тегло след раждането.
Упражненията по време на бременността могат да намалят риска от затлъстяване на вашето дете
Учените препоръчват на жените, които независимо дали са напълнели (или получили диабет) по време на бременността или са имали тези проблеми още преди нея, да спортуват редовно в тези 9 месеца, тъй като това е важно за метаболитното здраве на децата им. Това важи със същата сила и за слабите жени, ако искат техните деца да нямат проблеми с наднорменото тегло.
В проучването на мишките, учените насърчават бременните мишки всяка сутрин да „тренират“ на колело за хамстери, като това се прави в продължение на 1 час с умерено темпо. Има и контролна група мишки, които не правят упражнения. Потомството на първата група има повишени нива на протеин, който е свързан с кафявата мастна тъкан. Телесната температура на малките мишлета е по-висока от тази на контролната група, а високата термогенеза предотвратява метаболитната дисфункция.
След това, малките мишлета следват диета с високо съдържание на мазнини в продължение на 8 седмици след като бъдат отбити от майките им. Групата на родените от „трениращи“ мишки натрупват по-малко тегло и демонстрират съвсем малко симптоми на метаболитно заболяване. Въз основа на тези открития, изследователите планират допълнителни изследвания, вече и върху хората, надявайки се да получат по-добро разбиране на защитните биологични механизми на тялото.
Упражненията по време на бременност – важни и безопасни
Въпреки, че по време на бременността настъпват значителни физиологични и психологически промени, които насърчават заседналия начин на живот, липсата на активност е свързана с риск от високо кръвно налягане, бързо наддаване на тегло, гестационен диабет и дългосрочен риск от затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания.
Едни от причините, при които жените могат да изпитат затруднения при тренировките са засиленото чувство за умора, гаденето и другите усложнения, които се получават по време на бременността.
Още от 20-те години на ХХ век има публикувани изследвания за тренировките по време на гестационния период, като през 1949 година са публикувани и препоръки за физическа активност на жените от САЩ, включително домакинска работа, градинарство, разходки, плуване, като се изключват контактните спортове, за да не се застраши здравето на бъдещата майка и нейния плод.
През 70-те и 80-те години препоръките се насочват към фитнес упражненията, а през 2002 година те са актуализирани с насоки за 30-минутна физическа активност с умерена интензивност, през повечето дни от седмицата.
За пръв път тогава се включва и по-висока интензивност на тренировките за жени, които обичайно са си тренирали още преди да забременеят.
Тренировките имат за цел да намалят прекомерното наддаване на тегло, рискът от раждане чрез цезарово сечение, намаляване на болките в долната част на гърба и инконтиненцията (неволно изпускане) на урина. За съжаление, препоръките за тренировки по време на бременността се спазват от много нисък процент на жените. Това се дължи до голяма степен на несигурността какви упражнения да се правят и кои да се избягват, а и честно да си кажем, на мързела на бременните жени, оправдаван със страх за здравето на бъдещото бебе.
Упражненията увеличават кафявата мастна тъкан в потомството на трениращите жени
Както споменах по-рано, децата на трениращите майки имат повече от кафявата мастна тъкан. Може би си мислите, че това е нещо лошо, но в действителност съществуват два вида мастни тъкани – кафява и бяла.
Бялата е много повече от кафявата и има за задача да съхранява енергия и да произвежда хормони, секретирани в кръвта. Тя обаче е пасивна, тоест не гори калории. За разлика от нея, кафявата мазнина, при стимулация, гори енергия.
Децата също имат повече кафява мазнина от възрастните, която им помага да се затоплят. Тя също до известна степен ги предпазва от затлъстяване и получаване на диабет, тъй като термогенния й ефект, дори на малко количество от нея, води непропорционално високи резултати.
Как да увеличите кафявата мазнина в тялото си
Благодарение на новите технологии, учените и изследователите са открили начин за изучаването на кафявата мазнина и способите за увеличаване на запасите от нея. Ето няколко начина, по които можете да подобрите способността си да генерирате и използвате енергия чрез термогенеза на кафявите мазнини:
-
Температура – обикновено, околната среда отговаря на нашите нужди. Все повече хора от развитите страни прекарват по-малко време навън и живеейки и работейки на закрито е много лесно да се настрои температурата според желанията.
Излагането на по-ниски температури може да спомогне за изгарянето на телесните мазнини, да увеличите митохондриалната биогенеза и да увеличите производството на норепинефрин в мозъка. Интересното е, че при такава температура човек мисли по-ясно и изпълнява задачите си по-добре.
Излагането на студ променя някои функции в тялото и то започва да са аклиматизира, увеличавайки способността си да генерира повече топлина.
Изследователите са доказали, че когато мъжете са изложени на по-ниска температура, те увеличават количеството на кафявата мазнина в тялото си и съответно се радват на тласък на метаболизма. Счита се, че и жените могат да се възползват от това откритие, а препоръката е да се вземат по-хладни душове по 10 минути за 3 пъти седмично.
-
Упражнения –През 2012 година учените откриват непознат до сега хормон – иризин, който се синтезира в мускулите на трениращите мишки. Той задейства преобразуването на бялата мазнина в кафява. След множество проведени тестове се установява, че умерените до високоинтензивни упражнения могат да допринесат за развитието на кафяви запаси от мазнини.
-
Сън –Той е силно повлиян от хормона мелатонин и изследванията показват, че мелатонинът също влия върху това, как тялото използва кафявите мазнини. Това може отчасти да отговори на въпроса, защо усилията за отслабване често са саботирани, когато не спите достатъчно или сънят не е качествен.
В проучванията с плъховете е установено, че тези с по-високи нива на мелатонин имат повече кафяви мазнини и по-високи възможности за изгаряне на калории. Учените са убедени, че мелатонинът спомага за понижаване на затлъстяването при плъховете, въпрос на време е да се докаже, че е така и при хората.
Journal of Physiology
HarvardResearch
Harvard Gazette
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПИРАЛА ГИНЕКОЛОГИЧНА КОПЕР-Т CU 380 ПЛЮС НОРМАЛ
ВАРИТЕКС ЧОРАПОГАЩНИК ЗА БРЕМЕННИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ 20 - 30 mm.Hg 907
СМИНДУХ капсули 610 мг * 100 NATURE'S GARDEN
СОУ СИМПЪЛ БЮТИ МАМА НАТУРАЛНО МАСЛО ПРОТИВ СТРИИ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ 100 мл
ОГЕСТАН капсули * 30 ЕКОФАРМ
ТЕРАНОВА ПРЕНАТАЛ МУЛТИВИТАМИНИ КОМПЛЕКС капсули * 50
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Фитнес упражнения
- Фитнес упражнения за бременни
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при токсоплазмоза
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Лечение на хемороиди при бременност
- Билки по време на бременност
Коментари към Обездвижването по време на бременността предразполага детето към затлъстяване