Предпазване от травми в художествената гимнастика
Успехите в художествената гимнастика са свързани с часове интензивни тренировки, поради което предпазването от спортни травми е изключително важно. Макар движенията да изглеждат естествени и леки, по време на изпълнението на всяко едно съчетание, тялото е подложено на голямо натоварване и се изисква изключителна физическа форма. Поради многото скокове, приземявания, завъртания и сложни движения, винаги съществува риск от падане и получаване на различни травми. Най-често травмите са разтежения и навяхвания в областта на крайниците, но не изключени и по-тежки увреждания като фрактури и травми на гръбначния стълб.
Как да се предпазим от травми?
Поддържане на добра физическа форма - За да се избегнат травми по време на тренировка е изключително важно, гимнастиците да са в много добра спортна форма. Затова тренировките трябва да включват аеробни упражнения, такива за баланс, гъвкавост и сила. Развиването на всички тези качества намалява риска от травми и увеличава физическите възможности. От особено значение е в началото първо да се развият качествата сила, гъвкавост, баланс и издръжливост с по прости упражнения и чак след това да се премине към по-сложни гимнастически съчетания.
Загрявка - Задължително е преди всяка тренировка да се направи добра и правилна загрявка. Това помага на мускулите да се подготвят за предстоящото натоварване и да избегнат разтежения и травми.
Разпускане и стречинг след тренировка - Често разтягането и разпускането след тренировка се пропуска, но то е изключително важно за доброто възстановяване. Чрез стречинга се подобрява еластичността на мускулите и намаляват негативните усещания от тренировката като болка и напрежение.
Хидратация - Дори леката форма на дехидрация може да се отрази негативно върху физическите възможности. При дехидратация тялото не може да се охлажда ефективно и това значително намалява издръжливостта. Също така добрата хидратация прави мускулите и сухожилията еластични и така се намалява риска от разтежения.
Правилно отношение към травмите
Треньорът има ключова роля в това да следи за здравето на трениращите и при наличие на травма да реагира адекватно. Той трябва да знае как да окаже първа помощ при травми като разни, навяхвания и разтежения. Също така трябва да открива в начален стадии заболяванията свързани са хроничното претоварване и да не допуска да се тренира с травми.
Предпазване от хронични травми
Поради това, че фокусът върху тренировките е голям и са нужни много часове обучение, нараства рискът от появата на хронични травми. За разлика от острите, те се появяват вследствие от постоянните и еднообразни движения в даден спорт и се влошават с течение на времето. Те включват най-често тендинити и бурсити в различни части на тялото и ако не им обърне внимание, могат да изискват дълъг период на възстановяване.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАБИЛИЗАТОР ЗА ГЛЕЗЕН ТИП " ШАРНИР " 3108 , размери S , M , L , XL
Безплатна доставка за България!ДНЕВНИЦИТЕ НА ГЕРОЯ - РИК РИЪРДЪН - ЕГМОНТ
БИОФРЕШ РЕДЖИНА РОУЗЕС КРЕМ ЗА РЪЦЕ ЗА МЪЖЕ 50 мл
ЕТЕРИКА ЗИМНО МАСЛО ЗА ЛИЦЕ 30 мл
ГЕВОЛ ПРЕДПАЗВАЩ ПРЪСТЕН 18 мм * 1 GIB2524
ХРИСТИНА БАЛСАМ ЗА УСТНИ КИВИ 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Предпазване от травми и възстановяване в спорта
- Предпазване от спортни травми и заболявания
- Топ 10 на най-абсурдните спортни измами на всички времена
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Пиния
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Терапия с интерферентен ток
- Студен компрес или пакет с лед
- Навяхване на глезена в спорта
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Рентгеново изследване на шията
- д-р Спас Тянков Пасев
Коментари към Предпазване от травми в художествената гимнастика