Спринт по хълм – защо е толкова ефективен и как да го изпълните правилно
Защо спринтовете по хълм работят
Днес бегачите все повече разбират значението на комбинирането на силова тренировка и редовното бягане. Това съчетаване укрепва сухожилията и връзките, намаляват травмирането и подобряват цялостната форма на бягащите.
Проблемът е, че повечето бегачи сякаш не са запознати със спринтовете по хълм и разчитат за силовата си подготовка на фитнес залите, правейки клекове, бедрени разтягания и сгъвания и всички останали упражнения. Въпреки, че те също увеличават силата и мускулната мощ и експлозивност, но те се правят изолирано от бягането, а не в съчетание с него.
Сесиите по хълмовете, за разлика от фитнес залата, принуждават цялата мускулатура на краката да се свива по координиран начин, като в същото време носи цялата ви тежест, точно както се случва при нормалното бягане. В допълнение, при изкачването нагоре, мускулите ви се свиват по-мощно от обикновено, защото са принудени да преодоляват гравитацията, за да ви изкачат към върха. В резултат на това, вие ще можете да правите по-дълги и бързи крачки при бягането.
Науката зад спринта по хълм
Голяма част от научните проучвания, подкрепящи спринтовете по хълмове, се провеждат в Швейцария. В едно изследване на института „Каролинска“, проведено върху маратонци, се установява, че за 12 седмици тренировки със спринтове по хълм, участниците подобряват с 3% способността си да пестят от енергията си. Въпреки, че маратонците са били елитни спортисти, с изграден режим, след като биват тествани, времената им са сравнени с постиганите преди това. Всички са изумени от постигнатото, защото новите времена са с около 2 минути под старите на дистанция от 16 километра, а в маратонската, те са свалили резултатите си с около 6 минути.
Други изследвания, проведени от д-р Бенгт Салтин, откриват, че бегачите, които са тренирали на хълмове, в сравнение с бягането по равен терен , имат много по-висока концентрация на аеробни ензими - химикалите, които позволяват на мускулите да работят с по-висока интензивност за по-дълъг период от време без умора. Те имат и повишена аеробна сила в квадрицепсите, което води до подобряване на скоростта.
Доказано е също, че спринтьорите по хълмове са много по-малко склонни към загуба на форма, когато за известно време спрат тренировките си. Учените също така вярват, че този тип тренировки водят до подобряване на еластичността на мускулите, сухожилията и връзките между тях, с което тези тъкани са способни да извършат повече работа с по-малко усилия.
Спринт по хълм – движението нагоре
Това е моментът, от който много бегачи се страхуват. Виждат големия склон и се стряскат от него. Не, това е времето, в което трябва единствено фокус върху психическата и физическата подготовка за атаката. Спринтът по хълм е свързан най-вече с ритъм, ако го изгубите, това ви забавя драстично. Стремете се да спазвате ритъма на стъпката и ще се превърнете в стрела към върха. Ето как да постигнете това:
-
Когато тръгнете нагоре, съкратете крачката си, не се опитвайте да използвате такава, с каквато бягате по равно!
-
Сещате ли се, с какви стъпки слизате от планината? Къси, нали, използвайте същите и нагоре, това ще запази енергията ви за много по-дълго време.
-
Позата ви трябва да бъде изправена, не се навеждайте напред, още по-малко назад! Дръжте краката си близко до земята!
-
Ако дишането ви се ускори прекалено силно, това означава, че или бягате с много голямо усилие, или че отскачате прекалено високо от земята.
-
Използвайте леко изтласкване с помощта на глезените си, вместо да влагате цялата мощ на бедрените си мускули, защото така ще спестите енергия и няма да се изморите прекалено бързо.
-
Ако хълмът е прекалено дълъг или наклонът му се увеличава, съкратете още повече дължината на крачката си!
Спринт по хълм – движението надолу
Някои спринтьори правят и спринтове със спускане от хълм надолу. Много от тях допускат няколко типични грешки, а именно:
-
Бягат бързо – това може да причини силна мускулна болка и увеличават риска от контузия.
-
Прекалено са предпазливи – това от своя страна води до бързо настъпваща умора в квадрицепсите.
Оптималното темпо е някъде между двете. Опитайте се да не пляскате с ходилата по земята, когато бягате надолу! Стъпвайте леко и не разпъвайте краката си напълно! Шляпането с ходилата е сериозен признак на слаби мускули в пищялите, така че е добре да работите по укрепването им.
За да помогнете на техниката си при спускане, следвайте следните съвети:
-
Опитайте се да усетите гравитацията, която ви дърпа надолу!
-
Дръжте тялото си изправено, като държите торса си перпендикулярен на хоризонтала!
-
Дръжте краката си близо до земята, с достатъчно добър контрол и също така стъпвайте така, че приземяването ви да е леко!
-
Ако увеличите темпото си, наблегнете на по-бързите ситни крачки, вместо на по-дългите от обичайните за вас!
-
Ключът към бягането надолу е в оставането под контрол. Той се постига чрез придобиване на навик за този тип бягане и увеличаването на крачката може да стане чак след свикването, не и преди него. Ако усетите, че губите контрол при увеличаване на крачката, върнете веднага по-кратките стъпки, докато се усетите отново уверени в движението си!
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕФЕКТИВНИТЕ РОДИТЕЛИ - МИЛЕНА МАНОВА - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
АКО МОГА ДА ДАМ САМО ЕДИН СЪВЕТ - РИЧАРД РИЙД - ХЕРМЕС
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХОМЕОПАТИЯ И СЪВЕТИ В АПТЕКАТА - МИШЕЛ БОАРОН, ФРАНСОА РУ - ИЗТОК - ЗАПАД
СЪКРОВИЩНИЦА ОТ БЛАГОЗВУЧНИ СЛОВА - САКЯ ПАНДИТА - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- СЪВЕТИ ПРИ НЕРВЕН СТОМАХ
- Трите най-добри кондиционни упражнения във футбола
- Топ 10 на най-бързите спринтьори в историята
- Съвети за здрав сън
- 4 начина, които ще ни помогнат да разберем в какво сме добри
- 10 прости съвета за добро здраве
- Как да разтваряме правилно желатина
- Как слабите хора могат лесно да покачват мускулна маса - отговорите
- Спринтът като начин за натрупване на мускулна маса
- 12 начина да станете по-добри колоездачи
Коментари към Спринт по хълм – защо е толкова ефективен и как да го изпълните правилно