8 йога пози за стимулиране на тироидната функция и възстановяване на хормоналните нива
Макар йогата да е практика, която ни връща хиляди години назад във времето, в днешния западен свят рядко се постига истинското й измерение, а именно единство на дух и тяло. Въпреки това, позите на йогата осигуряват страхотно разтягане и натоварване с ниско въздействие, което позволява на кръвта да бъде насочвана към области, които имат нужда от изцерение и това несъмнено води до справяне с конкретни здравословни проблеми.
Съществуват хиляди йога пози, които са насочени към различните области на тялото, като те варират от лесни, подходящи за начинаещи, до доста сложни, които само най-посветените успяват да изпълнят. Именно затова и йогата е подходяща за практикуване от хора от различни възрасти и пол.
На кратко за щитовидната жлеза
Тази жлеза има формата на пеперуда и се намира в предната част на шията. Произвежда хормони, които регулират метаболизма и засягат почти всеки орган в тялото. Хормоните на щитовидната жлеза също участват в регулирането на растежа и поддържането на скелета, а влияят и върху работата на сърцето.
В днешно време все повече се увеличава броят на страдащите от заболявания на тази жлеза, а още повече са тези, които имат понижена функция, позната като хипотиреоидизъм.
Симптомите на дисфункция на щитовидната жлеза включват:
-
Умора
-
Забавена обмяна на веществата
-
Покачване на теглото
-
Запек
-
Трудност при концентриране
-
Ниско либидо
-
Суха кожа
-
Депресия
-
Забавен пулс
-
Суха и чуплива коса
-
Дълбок и дрезгав глас
Кои са причините за влошена функция на щитовидната жлеза?
Съществуват различни причини, поради които щитовидната ви жлеза може да работи неправилно. Факторите на околната среда също могат да окажат влияние и се причисляват към основните като принос за автоимунните заболявания.
Причините за влошена функция на щитовидната жлеза включват:
-
Пушене
-
Стрес
-
Излагане на радиация
-
Дефицит на определени хранителни вещества като йод, селен, цинк и витамин В12
-
Токсини от околната среда като излагане на влиянието на пестициди, флуорид във водата и други
-
Хронични инфекции
-
Някои лекарствени средства като бета блокери, противозачатъчни, естроген, стероиди, фитоин, теофилин и т.н.
Йога пози за стимулиране на тироидната функция и възстановяване на хормоналните нива
Следващите йога пози работят за разтягане и свитата мускулна и съединителна тъкан в зоната на шията, подобряват притока на кръв и лимфа, намаляват стреса и стимулират ендокринната система.
Редица проучвания показват положителния ефект от йогата върху подобряване функцията на щитовидната жлеза. Практикуването на посочените пози в продължение на 6 месеца спомага за подобряване на нивата на холестерола, серумния TSH и намалява необходимостта от по-големи количества от L-тироксин при жени, страдащи от хипотиреоидизъм.
Както при всички стречинг и йога практики, не забравяйте да дишате дълбоко и никога не навлизайте твърде дълбоко в поза, ако започнете да изпитвате остра болка!
Поза риба
Легнете по гръб със събрани крака и ръце до тялото! Сложете ръцете под седалището си с длани обърнати надолу и приближете лактите си, така че да се разположат в областта на кръста! Вдишайте и повдигнете гръдния кош и врата от пода, така че главата ви да докосва земята с тила! Тежестта на тялото в тази позиция трябва да е върху лактите, а не върху главата.
Задръжте тази позиция колкото ви е комфортно, дишайки равномерно! Издишайте и се върнете в изходно положение, като първо освободите главата, а след това спуснете гръдния кош до пода!
Може да направите позата и във вариант с кръстосани крака, стига гъвкавостта ви да го позволява.
Поза випарита карани
Името на йога поза Випарита Карани означава „вдигнати върху стената крака“. Тя е пасивна поза и за да я изпълните ви е нужно навито одеяло или кръгла възглавница, което да подложите под кръста си, когато вдигнете краката си на стената.
Преди да започнете изпълнението, определете две неща за подкрепата – височината и разстоянието до стената! Ако имате чувството, че ставите ви са по-схванати и мускулите ви болят, тогава подложката трябва да бъде по-ниска и да е по-отдалечена от стената. Няма правило за определяне на разстоянието, тъй като това е строго индивидуално, затова експериментирайте, докато намерите точното за вас!
Започнете с поставянето на възглавницата (навитите одеяла) на 5-6 сантиметра от стената! Легнете странично на пода, издишайте и с леко и плавно движение качете краката си на стената, а гърба и главата ви остават на пода! Опитайте да приближите долната част на бедрата си по-близо до стената, като същевременно приближавате и подложката!
Повдигайте и отпускайте главата си, но не притискайте брадичката си в гръдната кост! Ако чувствате шийните си прешлени много напрегнати когато сте отпуснали глава на пода, можете да поставите навита кърпа под врата си. Ръцете дръжте разтворени, с длани обърнати към тавана!
Останете в йога поза Випарита Карани между 5 и 15 минути. При излизането от нея, плъзнете тялото си по пода и се обърнете странично, за да свалите краката си! Можете също така да свиете краката си и да се изтласкате от стената, след което застанете странично на пода. Вдишайте няколко пъти, след което с издишване седнете на пода!
Поза котка/крава
* чрез поставяне и отместване на курсора на мишката върху снимката ще я видите в движение
Застанете на „четири крака“ като китките ви са точно под раменете, а коленете под тазобедрените стави! Вдишайте и погледнете напред с извиване на гръбнака си с дъга надолу! При издишването, натиснете с ръце пода и извийте гръбнака си нагоре, като ядосана котка! Направете по 5 вдишвания и издишвания (5 вдишвания в поза котка и 5 издишвания в поза крава)!
Поза кобра
Легнете по корем, поставете двете ръце на постелката и съберете краката! Позиционирайте дланите си върху постелката точно под раменете (А)! Пренесете тежестта върху ръцете, вдишайте и повдигнете главата и горната част на тялото от пода, разгъвайки ръцете в лакти! Извийте гръбнака назад като дъга и изтеглете раменете, събирайки лопатките! Тазът, бедрата и ходилата ви трябва да са притиснати към пода (Б). Останете в позата за няколко вдишвания и издишвания, след което по обратния начин, сгъвайки ръцете в лакти, спуснете тялото до пода!
Поза камила
Застанете във висока позиция на колене, с бедра вертикално над коленете! Извийте гръбнака си назад и хванете с ръцете си петите, така че лактите ви да са обърнати един към друг! Изнесете главата си назад и се опитайте да изпънете гръбнака си възможно най-силно (пропуснете тази стъпка, ако имате болки във врата)! Задръжте в тази поза за 5-10 дълбоки вдишвания!
Поза саламба сарвангасана
Поставете няколко сгънати одеяла или дебела подложка на пода и легнете върху тях така, че раменете ви да попаднат в центъра, а главата ви да бъде на пода! Изправете краката си нагоре, като се подпирате на раменете си, а гърба поддържате с ръце, лактите на които са подпрени върху подложката!
Гръдната ви кост трябва почти да се докосва до брадичката ви, а погледът ви трябва да бъде към слънчевия сплит.
В началото на практикуването на позата оставайте в нея за около 30 секунди! Постепенно добавяйте по 5 или 10 секунди към престоя си всеки ден, докато достигнете до 3 минути без напрежение и преумора!
За да слезете на пода, издишайте и бавно спуснете торса си, като държите тила на главата си положен на земята!
Поза рало
Легнете по гръб с ръце поставени от двете страни на тялото! Повдигнете двата крака едновременно под прав ъгъл в тазобедрените стави! След това, използвайки ръцете си, избутайте бавно бедрата си в посока към гърдите, докато пръстите на краката ви не докоснат пода! В крайно положение ходилата ви трябва да докосват земята над главата, краката ви да са изпънати, а ръцете поставени върху пода.
Поза обърнат лък (чакрасана)
Легнете по гръб със свити колене, така че ходилата да са стъпили на пода и петите да са близо до бедрата! Ходилата са разтворени на широчината на раменете. Поставете ръцете си на пода, точно над раменете, с пръсти насочени към тях! Стегнете лопатките на гърба си, издишайте и се вдигнете в мост, като извиете главата си, така че да влезе между ръцете ви, но така че свободно да виси надолу, без да усещате силно напрежение в гърлото! Задръжте се за 30 секунди, след което излезте от позата по обратния път!
Елиза Трайкова и Мира Дживанмукти
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
НовКУНДАЛИНИ - МАЙКАТА НА ВСЕЛЕНАТА - РИШИ СИНГХ ГЕРВАЛ
АРМАГЕДОН СПОРТС ЙОГА БЛОК ЗЕЛЕН / ЛИЛАВ / ОРАНЖЕВ / РОЗОВ / СИН
БХАКТИ ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
ФИТНЕС ТОПКА ФЪСТЪК 14285_CZE
МЪДРОСТТА НА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Йога и Пилатес
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Мудри - силата на йога, събрана в ръцете
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
- Лечение с радиоактивен йод
- Алтернативно лечение на Болестта на Базедов
- Билки при увеличена щитовидна жлеза
- Щитовидни хормони
- Тиреостимулиращ хормон (ТСХ/TSH)
Коментари към 8 йога пози за стимулиране на тироидната функция и възстановяване на хормоналните нива