Изкълчване в спорта
Много често в спортовете с висок травматизъм се получават сериозни травми на ставите познати като луксация (luxatio) или изкълчване. За получаването на луксация е нужна значителна по величина сила и затова се среща най-често при спортове като футбол, баскетбол, волейбол, бойни изкуства и спортове като ските, за които са характерни тежки падания.
Какво представлява изкълчването и какви са симптомите му?
Ставна травма, която се характеризира със значително (над 1/4) и трайно разместване на ставните повърхности, които я формират, се нарича изкълчване или луксация (luxatio). Тя може да бъде пълна, когато разместените кости нямат контакт една с друга и непълна, когато има частичен допир. Най-често луксация настъпва при механично натоварване на някоя кост, което надминава физиологичния обем на движение и зравината на ставата. Характерно за луксацията е разкъсването на ставната капсула, при което костта излиза извън нея, а не рядко при изкълчване се засягат кръвоносни съдове, мускули, ставни връзки и нерви. След изкълчване движението в ставата е невъзможно, тя се подува и се променя нейната конфигурация. Като следствие от силната болка, мускулите около ставата се свиват и допълнително издърпват костта и утежняват луксацията.
Симптомите на изкълчването включват:
- болка - остра режеща и усилваща се при опит за движение
- силен оток , кръвоизлив и деформация на ставата
- пълна невъзможност за движения в ставата или силното им ограничаване
Кои са най-честите луксации?
Честотата на луксациите се различава при различните спортове поради специфичното натоварване на определени стави и степента на травматизъм. Въпреки това поради анатомията на ставите най-често в спорта се срещат луксациите на раменната става, лакътната става и пръстите на ръцете.
Луксация на раменна става
Най-честа сред луксациите поради голямата свобода на движение в раменната става и слабия връзков апарат в предната и долната част на ставата. Изкълчването на рамото се получава при директен удар върху ставата или при падането върху лакътя или дланта. При пълна луксация главата на раменната кост е извън ставната ямка, а на самото рамо може да се опипа ключицата ("симптом на пагона"). Най-често претърпелите такава травма придържат изкълчената ръка със здравата, с цел да намалят болката. Луксациите на рамото са най-често срещани при спортове като футбол, ръгби, лакрос и борба.
Изкълчването на лакътя най-често настъпва при силен директен удар на лакътя отзад или падане върху длан при разгъната ръка. Предмишницата е ротирана (завъртяна) на вътре, а активни движения са невъзможни. Луксациите на лакътя са по-често срещани при спортове като баскетбола и волейбола, поради твърдата повърхност, на която се играе и специфичния механизъм на получаване.
Луксация на пръстите на ръката
Много често при прекомерно преразтягане или директен силен удар върху пръстите се получава изкълчване. Това най-често се получава при спортовете, в които се използва топка като баскетбол, волейбол и футбол при директен инцидент с топката. Също така много често могат да се получат и при контактни спортове като бойните изкуства.
Оценка и диагностика
Спортният лекар поставя диагнозата на базата на симптомите, външен оглед и последващата рентгенография. Рентгенографията има за цел да изключи вътреставни фрактури и да потвърди диагнозата луксация, както и нейната степен.
Лечение и рехабилитация
Лечението трябва да се проведе по спешност възможно най-рано след травмата. На място могат да се наместват само малки стави, а при големите (рамена, лакътна, тазобедрена) се прави само временна превръзка и пациента се транспортира до специализирано лечебно заведение. Там се прави рентгенография, преценя се тежестта на увредата и се преминава към наместване под упойка или оперативно лечение. След процедурата по наместване се прави имобилизация на ставата за период до 21 дни, като най-добре при спортисти да се използва ортеза за да може да се поддържа двигателната функция на крайника и да не стига до атрофия на мускулатурата.
Рехабилитацията започва възможно най-рано като в началото се търси стабилизирането на мускулатурата и правилния стереотип на движение. Избягват се движенията, при които се е получила луксацията. Впоследствие се увеличава интензивността и обема на упражненията при вече стабилна мускулатура и чак след това се преминава към специфични упражнения за съответния спорт.
По време на имобилизационния период най-важно е поддържане на мускулатурата и предпазване от усложнения на засегната става. Първо се започва с изометрични упражнения, а в последствие с динамични упражнения в ограничен обем. Поддържа се подвижността на ставата с цел предпазване от контрактури. От физиотерапията могат да се използват криотерапия (лечение с лед) и повдигане на засегнатия крайник, а също така лазертерапия и токове с обезболяващи параметри.
В ранния следимобилизационнен период до възстановяване на стабилността на лигаментите (21-45дни) средствата на кинезитерапията се разширяват. Използват се упражнения за релаксация на скъсените мускули (ПИР) и адекватни упражнения за засилване на слабите мускули в отбременено изходно положение. Удачно е и използването на подводна гимнастика. От апаратната физиотерапия могат да се използват електростимулации, нискочестотни токове и интерферентен ток.
В късния следимобилизационен период (30-60дни след увредата) се акцентира върху възвръщане на максималния обем на движение в ставата и пълното възстановяване на мускулатурата. Постепенно се увеличава интензивността и продължителността на тренировките и се включват упражнения от съответния спорт. От апаратната физиотерапия могат да се използват ултразвук (УЗ), ултрависокочестотни токове, нискочестотни и средночестотни токове.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТОНУС ЕЛАСТ ЕЛАСТИЧНА НАКОЛЕНКА 9605-02
ВАРИТЕКС ТУНИКА ЗА РЪКА С ВЪЗГЛАВНИЦА 313
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС ПАМУЧНА ОРТЕЗА ЗА КИТКА С АЛОЕ ВЕРА И СРЕБЪРНИ НИШКИ 165
ВАРИТЕКС НАГЛЕЗЕНКА С ПОЛИЕТИЛЕНОВА ОПОРА 844
ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г
ПИК ТЕРМОГЕЛ МАКСИ 17 см. / 30 см.
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на ставите в спорта
- Инжекционни кортикостероиди
- д-р Спас Тянков Пасев
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Индийски бял живовляк, Псилиум
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- д-р Цветанка Йонева
- д-р Любомир Божков Георгиев
- Карнитин (L-Carnitine): действие, полезни ефекти, приложение
- Д-р Стамен Колев Сталев
Коментари към Изкълчване в спорта