Най-добрите дестинации за ски в Източна Европа
С наближаването на зимния сезон, много любители на ските и сноуборда започват да се замислят за снежните писти. България предлага много в тази насока, но днес ще ви предложим най-добрите 10 курорта в източната част на Европа, за да разширим кръгозора ви. Естествено, тук попадат и нашите топ курорти. Вижте какво предлагат планините в близост до България, за да планирате предварително вашата ски ваканция през тази година:
Мариборско Похорие (Словения)
Страхотни писти, наследство от Световната купа по ски, плюс множество къси и по-лесни писти
Това е най-голямата самостоятелна ски зона на Словения, в планината Похорие, в непосредствена близост до Марибор, който е вторият по големина град в страната. Отстои на 2 часа с кола от летището в Любляна.
Курортът предлага 42 километра ски писти, включително 10 километра от тях осветени, за нощно каране (най-голямата осветена ски зона в Европа). Пистите в Мариборско Похорие разполагат с достатъчна дължина и наклон, за да приемат слалома и гигантския слалом при жените за Светонвата купа, но по-голямата част от пистите са по-къси, леки и подходящи за начинаещите и средно напредналите любители на ските.
Основната база е Марибор, от където до ски зоната се достига за 15 минути с редовните автобусни чартъри. Също така, около кабинковите лифтове има няколко хотела, а и в самата планина има няколко опции за отсядане.
Попова шапка, Македония
Страхотни свободни зони за сноуборд и екстремни ски, но с малко обработени писти
Това е най-известният курорт в Македония, намиращ се в Шар планина, която граничи с България, Сърбия, Косово, Албания и Гърция. Снежната покривка е достатъчно дебела от януари до март. Попова шапка се намира в северозападната част на страната, на 18 километра от Тетово, на 90 минути от Скопие и на около 4,5 часа от София. Около този известен курорт има още над 10 по-малки такива.
С 10 километра обработени писти, Попова шапка се причислява към малките курорти в Европа, но той е предпочитан не заради обработените писти, а поради възможността да се практикува фрийстайл извън пистите. Тук разполагате със 100 квадратни километра за свободно спускане над 1700 метра надморска височина и според мнозина това е раят на фрийрадърите. Много често можете да видите през нощта хора, които се спускат от върха, с факли в ръцете.
От курорта тръгва лифт, който изкачва скиорите до 2510 метра, то където започват две зелени писти и необработените зони, подходящи за свободно каране. По хълма има и множество ски влекове, които формират основния транспорт за скиорите.
В курорта има и ски училище, както ски оборудване под наем. Ресторантите са предимно към хотелите.
Кранска гора, Словения
Изискан курорт, подходящ за любителите на добрите писти и карането извън пистите
За неудоволствие на местните жители, най-известният курорт в Словения е описван като „място за бедните австрийци“. Това не е точно така, тъй като в архитектурен стил Кранска гора прилича повече на курортите в западните страни, със своите уютни хижи, отколкото на тези от Балканския полуостров.
Кранска гора е доста привлекателно селце, разположено в красива и равна долина, между скалистите гори на Юлийските Алпи, през които преминават множество писти. Най-близкото летище е на 60 километра, в Любляна. Пистите са със значителна степен на трудност и с достатъчна дължина, с което спокойно могат да се конкурират с тези в Италия и Австрия. Курортът разполага и с няколко много стръмни писти, като черната писта „Подкорен“ редовно домакинства на Световната купа в слалома.
Основен проблем, както и в други източноевропейски курорти, е снежната покривка в някои от по-топлите зими, но основните писти са снабдени с оръдия за изкуствен сняг. Въпреки това, Кранска гора е сред най-добрите места за семейства с малки деца, тъй като има много детски писти с леки наклони и с подходящи съоръжения за изкачване на скиорите до горната част на пистите, а хотелите са в непосредствена близост до тях. Дори и в разгара на сезона, туристите могат да намерят добри ресторанти на разумни цени.
Банско, България
Античен град със страхотна ски зона
Банско е най-добрият ни курорт, като той е сред любимите на гърци, македонци, руснаци и англичани. Намира се само на два часа и половина от София, в Пирин, като при ясно време от върховете се вижда Егейско море.
Старият град очарова с каменните къщи и калдаръмените тесни улички, а ресторантите и кръчмите буквално са на всеки ъгъл. Курортът винаги е бил любим на туристите, което кара няколко софийски фирми да направят много големи инвестиции, при които в града изникват множество модерни хотели, с което Банско се превръща в модерен европейски зимен център.
Пистите започват от два планински върха, като те са покрити от 16 лифта, включително 4- и 6-местни седалкови, влекове и модерна кабинкова гондола, която започва от горната част на Банско и достига до Бъндеришка поляна.
Пистите са достатъчно предизвикателни и за скиори с над средното ниво. В силния сезон и по време на пиковите часове, на гондолата често се образуват големи опашки, не само в посока към върха, а и в тази към Банско.
В града има много традиционни механи, бутици, винени барове, пицарии и други места за хранене и забавления, а местата за настаняване варират от къщи за гости до 5-звездни хотели.
Ясна, Словакия
Предизвикателен терен, с много добри възможности за свободно спускане
Това е най-голямата и предизвикателна ски зона в Словакия и дестинация с достатъчно писти и съоръжения, за да осигурят страхотно преживяване дори и за най-добрите скиори. До курортното селище се стига за 45 минути от летището в Попрад. Лифтовете се издигат от двете страни на планината и около техните станции са се обособили много хотели, барове, магазини и ресторанти.
През последните години, инвестиции от над 130 милиона евро водят до изграждането на 4 нови гондоли, допълнителни 10 километра писти и нови хотели и ресторанти. Зоната на пистите обхваща северната и южната страна на високия 2024 метра връх Чопок.
Половината от пистите са за средно напреднали скиори, а 27% от тях са категоризирани за напреднали скиори (в никой друг източноевропейски курорт няма толкова много писти с висока сложност). В Ясна има значителен брой фрийрайд зони, както и 2 парка за зимни спортове.
Пояна Брашов, Румъния
Леки склонове, страхотен нощен живот и културно-исторически туризъм
Единственият зимен курорт на Румъния с международна популярност, който се намира в Карпатите и е на 3 часа от летището в Букурещ и на 12 километра от средновековния град Брашов. Замъкът на Дракула е на 23 километра и като цяло в тази област има интересни места за посещение, когато не карате ски.
В годините след падането на комунизма, курортният комплекс силно запада поради липса на инвестиции, но в последните години започва бум в модернизирането му. Само през 2011 година са вложени над 25 милиона евро за разширяване на ски зоната и въвеждането в експлоатация на нови лифтове.
Туристите имат богат избор от хотели в подножието на планината, като някои от тях предлагат висок стандарт и страхотна кухня. Брашов предлага доста евтини магазинчета, а също така там може да се види страхотна църква от ХV век, а и нощният живот е доста добър.
25-те километра писти не звучат много впечатляващо, само за 5 години дължината почти се е удвоила. Ски зоната е предимно за начинаещи и средно напреднали – 12-те писти са достатъчни за поне едноседмична ваканция. Ски учителите не са скъпо удоволствие, повечето от тях ползват свободно английски и нивото им е доста високо.
Най-голямото притеснение в Пояна Брашов е снежната покривка, която рядко надхвърля 50 сантиметра, а сезоните не рядко са доста кратки. В последните години се инвестира доста в снежни оръдия, но въпреки това остава изискването температурите да са ниски.
Пампорово, България
Страхотни гледки от кулата на връх Снежанка и голям избор от писти с различна степен на трудност
Почти всяка снимка на Пампорово е доминирана от телевизионната кула на Снежанка, като това е най-високата точка на ски зоната. Самия курорт е изпълнен с родопския чар и е идеалното място за всеки, който иска да се научи да кара ски, на не много висока цена.
Пампорово се намира на 1,45 часа от Пловдив, а пистите са на не повече от 10 минути от основната група хотели и къщи за гости. В последните години се изградиха и хотели, които са точно до пистите.
Повечето от маршрутите са зелени и сини. Налични са и доста червени писти, както и задължителните за напредналите скиори черни писти („Стената“, „Архитект Петър Петров“ и „Двата моста“). Най-дългата зелена писта е дълга 5150 метра, а червена – 4 километра.
Самият курорт има същия проблем като всички източноевропейски курорти, а именно наличието на сняг. В силния сезон снежната покривка достига до над 2 метра, но преди Коледа и след средата на март понякога се налага да се използва изкуствен сняг. Добрата новина е, че над 90% от пистите се покриват от снежните оръдия.
Роза Хутор, Русия
Най-предизвикателния терен в Източна Европа
Роза Хутор е най-големият от четирите курорти, които са били построени от кота нула, около малкия планински град Красная поляна, в южната част на Русия за Зимната олимпиада в Сочи. Именно в Роза Хутор се проведоха много от алпийските дисциплини през 2014 година, което гарантира изключително предизвикателни и трудни писти, може би най-тежките в Източна Европа.
Най-близкото летище е това в Сочи, като то се намира на 25 минути с високоскоростния влак.
Роза Хутор е разположен по склоновете на планината. Сградите са боядисани основно в пастелни цветове, а в центъра на града, край реката, е емблематичната часовникова кула. Много от архитектурните решения напомнят френските и канадските зимни курорти, в което няма нищо изненадващо, тъй като фреската Компани дез Алпс (най-голямата компания за лифтове) е наета да развие пистите и селището около тях. Французите са успели да направят курорт от световна класа, с денивелация от 1380 метра.
Слоновете тук ще отговорят на всички изисквания на средно напредналите и напредналите скиори и сноубордисти, които търсят нови изживявания извън добре познатите ски дестинации. Снежната покривка и тук е доста променлива, тъй като времето е сравнително топло, тъй като Сочи се намира на брега на Черно море, а и средиземноморския климат също се усеща. Независимо от това, руското правителство инвестира много този район и иска да го превърне целогодишна ски дестинация, инсталирайки над 450 снежни оръдия.
Цените в ресторантите и в магазините в Роза Хутор не са сред най-ниските, а храната не е особено на високо ниво, но пък пистите компенсират тези недостатъци.
Всички четири курорта са разположени на удобно разстояние един от друг, като планът е някой ден те да се слеят в един огромен ски комплекс, но засега не споделят обща лифт карта. Курортът „Газпром“ разполага с 15 лифта и 21 километра писти; „Алпика Сървиз“ има 10 лифта и 25 предимно сини и червени писти, но има и няколко много взискателни черни писти; Горная Карузел предлага 11 лифта и 20 километра писти, предимно със средна степен на трудност и зони за фрийстайл спускане.
Яхорина, Босна и Херцеговина
Модерен комплекс, подходящ и за нощно каране на ски
Яхорина е най-големият ски курорт на Босна и Херцеговина, като се намира на 40 минути от летището в Сараево. Бил е част от местата за провеждане на 14-тата Зимна олимпиада през 1984 година, където се провеждат алпийските дисциплини за жените. Преди няколко години са инсталирани високоскоростни седалкови лифтове, а в скоро време скиорите ще разполагат и с гондола. Местните са се надявали това да стане за началото на настоящия сезон, но нещата се забавят поради недостиг на средства. Със сигурност гондолата ще преобрази Яхорина и ще я издигне в класациите сред предпочитаните ски дестинации, възобновявайки славата и на голям курорт, след спада в годините последвали Олимпиадата.
Курортът е бил военна база на босненските сърби по време на обсадата на Сараево по време на войните през 90-те години и планината е минирана на много места. Пистите отдавна са обезопасени, но излизането извън тях крие рискове от попадане на неоткрити мини. Червеният череп с кръстосани кости, който е поставен ръба на много от склоновете на планините не се отнася само за опасност от лавини, а обозначава и места, които може би са минирани, затова там не трябва да се рискува.
Нощно каране може да се направи 3 дни в седмицата, а именно от сряда до петък по склона Полйице, който е дълъг 1,7 километра, от 18 до 21 часа.
Капаоник, Сърбия
Разполага с някои от най-добрите писти за начинаещи в Европа
Курортът е бил много посещаван през 80-те години от туристи от цяла Европа, но 90-те години и войните в бивша Югославия накара туроператорите да избягват дестинацията.
Капаоник се намира на 4,15 минути от Белград и е малко необичаен, тъй като не концентриран около градския център, а е по-скоро сбор от отделни хотели, разположени в обширна гориста местност. Магазините и баровете не са скъпи и са разположени в или около големите хотели. Основните туристи са предимно от балканските страни, но в последните години бяха направени доста инвестиции и доста англичани започнаха да посещават сръбския курорт.
Модерните лифтове и влекове извеждат скиорите до двата върха – близнаци, които са по около 2000 метра, като по пътя нагоре се преминава през високи борови гори. От върховете тръгват 57 километра добре поддържани писти, които са с лек наклон и са идеални за начинаещите. Дори не се налага да се намалява скоростта, която е приятна и безопасна.
За напредналите скиори пистите са доста ограничени, къси са и много често не са отворени в началото на зимния ски сезон. В курорта има изграден и голям зимен парк, с добре поддържани боксове, релси и 12-метров кикър.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪСТЕЗАТЕЛНА ПИСТА ОТ ТРЪБИ EASYMAXX CAR RACETRACK
ПИСТА FANTASTIC TRACKS SUPER LOOP
КОЛИЧКИ ЗА ПИСТА FANTASTIC TRACKS SUPER LOOP
БИГДЖИГС ДЪРВЕН ВЛАК BJT012
БИГДЖИГС ДЪРВЕНА ПИСТА РОЛИ С КОЛИЧКИ BJ173
ИСО ДЪРВЕНА ПИСТА ЗА КОЛИЧКИ KRU22457
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известните спортни съоръжения
- Спортни дестинации и маршрути
- Колоездене на писта
- Ски скокове
- Травми в ските
- Ски спускане
- Скиорски палец
- Мотополигон, с. Горна Росица
- Лекоатлетическа писта в СК "Хеброс", гр. Харманли
- Силвърстоун
- Предпазване от травми при зимните спортове
- Картинг писта, гр. Кюстендил
Коментари към Най-добрите дестинации за ски в Източна Европа