Преразтягане и разкъсване на бицепса при спортисти
Много често в спортове натоварващи горните крайници се получават травми свързани с преразтягане или разкъсване на двуглавия мишничен мускул, познат още като бицепс (m. biceps brahii). Тези травми са най-чести в спортове с голямо натоварване на мускула като вдигане на тежести или свързани с повтарящи се движения с ръце като баскетбол, бейзбол, тенис, голф, стрелба с лък и др.
Какво е разтежение или разкъсване на бицепса?
Бицепсът е мускул съставен от две глави, дълга (латерална) и къса (медиална), които извършват като основно движение сгъването и завъртането на предмишницата с дланта нагоре. В горната си част бицепса се захваща за рамото чрез сухожилията на късата и дългата си глава, съответно за коракоидния израстък и в ставната ямка на лопатката. В долната си част бицепсът се захваща чрез общо за двете глави сухожилие, за предмишницата и радиалната кост. Според тежестта на увредата тя може да е свързана, както с разкъсване на отделни мускулни и сухожилни влакна, така и с херния или цялостно разкъсване на мускула или сухожилията му. По-леките травми включват мускулни увреждания съпътствани с локални кръвоизливи и болка, но без външни изменения в мускула или силно ограничаване на движенията. При по-тежките увреждания като разкъсване на мускула или някое от сухожилията му, освен силната болка, се ограничава движението извършвано от мускула и видимо се променя формата му. Най-често при руптура на бицепса се къса сухожилието на дългата му глава на мястото, където се захваща за раменната става. Скъсването на сухожилие на бицепса, макар да е най-често свързвано с остра травма в силовите спортове, много често се получава и в следствие на хронични микротравматични дегенеративни заболявания като тендинити и инсерционити. Те водят до отслабване на сухожилието, което е причина за скъсване дори при не големи натоварвания.
В зависимост от тежестта на увредата могат да се разграничат няколко степени:
- 1-ва степен - налице е преразтягане на мускула свързано с микро разкъсване на малък брой мускулни или сухожилни влакна. Съпътствано е с рязка силна болка, но в много от случаите без видими симптоми.
- 2-ра степен - налице е разкъсване на значителен брой мускулни или сухожилни влакна. Съпътствано е с рязка силна болка има кръвоизлив, подуване и загуба на сила при извършване на сгъване или супинация на предмишницата.
- 3-та степен - налице е пълно разкъсване на мускула или някое от сухожилията. Освен рязката силна болка, отока и кръвоизлива има деформация на мускула, който е във формата на топка.
Общи симптоми при разтежение и разкъсване на бицепса
- рязка силна болка
- болка при палпация
- кръвоизлив и оток
- ограничаване на движенията (само при 2ра и 3та степен)
- деформация под формата на подутина (само при 3та степен)
Често срещани причини за травма
- преразтягащо бицепса движение (най-често с ръка над главата)
- рязко вдигане на прекомерно голяма тежест
- силен директен удар
- възпалителни и дегенеративни процеси в сухожилията, свързани с постоянни претоварвания и стари травми
- приложение на кортикостероидни препарати
- намалена еластичност на бицепса и сухожилията му
- недобро загряване преди тренировка
Оценка и диагностика
Първоначалната диагноза е свързана със свалянето на анамнеза за получаването на травмата, външен оглед и палпаторно изследване на бицепса. Характерен симптом е болката, която е силна, режеща и усилваща се при палпация. При пълно скъсване на сухожилие, спортистите понякога съобщават за характерен звук на скъсване. Според тежестта на увредата може да има специфичен дефицит в движенията на предмишницата, свързани със сгъването и супинацията (обръщане на горе) на предмишницата. При диагностицирането е важно да се прецени степента на увредата и при деформация в областта на мускула да се определи дали се касае за пълно разкъсване на бицепса или мускулна херния. За доуточняване или изключване на съпътстващи травми може да се използва и ЯМР и рентгенография.
Лечение и рехабилитация при преразтягане и разкъсване на бицепса
При преразтягане или частично разкъсване на бицепса в повечето случаи лечението е консервативно и е както при навяхване и контузия. При скъсване на сухожилие на бицепса най-често се прилага хирургично лечение свързано с реконструкция на засегнатото сухожилие.
Веднага след травмата консервативното лечение е както при навяхване или контузия. Средствата целят намаляването на болката, отока, кръвоизлива и превенция от усложнения. Използва се най-често лед, повдигане на ръката, компресивна превръзка, имобилизация и покой на крайника. Могат да се предпишат при нужда и обезболяващи средства. В подострия стадии могат да се включат масаж и физиотерапевтични процедури с цел ускоряване на възстановителния процес.
Кинезитерапията се включва възможно най-рано в зависимост от степента на увредата и в началото е насочена към поддържане на незасегнатите мускули, а в по-късен етап до възстановяване на функцията на бицепса. Рехабилитацията може да продължи в зависимост от тежестта до няколко месеца при по-тежки травми, като в първите няколко седмици не бива да се натоварва увредения бицепс.
При следоперативна рехабилитация на разкъсване на бицепса се спазват принципите на постепенност, последователност и атравматичност. След операцията тези средства са насочени към намаляване на болката, отока и спазъма на мускулатура в областта на бицепса. Лекарите препоръчват имобилизация и не натоварване на бицепса за 4 до 6 седмици след операция. В този период могат да се правят упражнения за поддържане на мускулатурата в областта на рамото и ръката,а също така масажи и електростимулация за увредения мишничен мускул. Постепенно се включват упражнения за подобряване на движенията на предмишницата, лакътя и рамото. Упражненията за бицепс се включват няколко седмици след операцията като се започва с леки изометрични упражнения, които не натоварват скъсаното сухожилие. След 4-6 седмица се включват активни упражнения за бицепса и се разширяват упражненията за укрепване на мускулите на рамото и ръката.
Рехабилитацията обикновено продължава от 2 до 3 месеца, като натоварване и връщане към спортна дейност се препоръчва след 4 до 6 месеца след операцията.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на мускулите и сухожилията в спорта
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Наложете нарязани картофи върху изкълчения глезен
- Тендинит на дългата глава на бицепса в спорта
- Разтежение в областта на кръста при спортисти
- Дамски фитнес клуб "Елеганс", гр. Шумен
- Тонизиране на долна част на гърдите с две прости упражнения
- Програма за натрупване на 5 килограма мускулна маса за 1 месец
- 15 упражнения за разтягане на мускулите на тялото
- Разтежение на мускул стерноклейдомастоидеус при спортисти
Коментари към Преразтягане и разкъсване на бицепса при спортисти
Владимир
Здравейте, Преди 5 дни скъсах сухожилие на бицепса, чух скъсването и опуснах тежестта. от провинцията съм. Ходих на ортопед и ми каза че може и да не се наложи операция но ще загубя част от силата и трябва да помисля. колко време след скъсването може да се прави операцията по фиксирането на сухожилието на бицепса в лъчевата кост с ? Къде в София е най-удачно да потърся специалист?
Здравейте! Обсъдете тези въпроси с лекуващия ортопед, запознат със състоянието Ви. Може да Ви даде най-акуратни препоръки и насоки въз основа на индивидуалното състояние.
Здравейте, Преди 5 дни скъсах сухожилие на бицепса, чух скъсването и опуснах тежестта. от провинцията съм. Ходих на ортопед и ми каза че може и да не се наложи операция но ще загубя част от силата и трябва да помисля. колко време след скъсването може да се прави операцията по фиксирането на сухожилието на бицепса в лъчевата кост с ? Къде в София е най-удачно да потърся специалист?
Иван
Декември при вдигането на една кола се чу като скъсване от към бицепса последван от силна болка,която отмина след 1-2 дни,не съм имал кръвоизлив и след около месец забелязах че има деформация като на първата снимка,нямам ограничени движения и болка.Какво означава това?
Здравейте! Възможно е да сте направили скъсване на сухожилието на бицепса и да е нямало видим кръвоизлив. Това най-често се получава при хронични изменения в сухожилието или ако то е било отслабено поради някаква причина. Възможно е обаче да се касае и за скъсване на мускулни влакна и образуване на съединителна тъкан. За да се разбере обаче, трябва да Ви прегледа лекар ортопед-травматолог, който да постави точна диагноза. Поздрави!
Декември при вдигането на една кола се чу като скъсване от към бицепса последван от силна болка,която отмина след 1-2 дни,не съм имал кръвоизлив и след около месец забелязах че има деформация като на първата снимка,нямам ограничени движения и болка.Какво означава това?
kriss
деформация под формата на подутина (само при 3та степен) -И как изглежда деформацията-А и възможно ли е да се прояви деформация а да не е имало кръвоизливи
Деформацията представлява промяна в нормалния контур. Рядко би се появила деформация, без да има образуване на кръвоизлив.
деформация под формата на подутина (само при 3та степен) -И как изглежда деформацията-А и възможно ли е да се прояви деформация а да не е имало кръвоизливи