Скокове от основа (BASE)
Скачането от основа (B.A.S.E.) е екстремен спорт, при който участниците скачат от неподвижни обекти и използват парашут, за да спрат свободното си падане и да се приземят. B.A.S.E. е акроним, който е съставен от четирите категории неподвижни обекти (на англ., бел. ред.) , използвани за основа на скока – сгради (buildings), антени (antennas), мостове (spans) и скали (earth cliffs).
Съкращението на този вид екстремен спорт е измислено от режисьора Карл Бониш, от съпругата му Жан Бониш, Фил Смит и Фил Мейфийлд. Те популяризират този опасен спорт, с документалният филм, който заснемат за него през 1978 година. Първите им скокове са направени от скалата „Ел Капитан“, намираща се в националния парк Йосемити в САЩ. Скоковете от основа са много по-екстремни от тези, правени от самолет. Най-големият риск се крие в това, че изпълняващия скока може да се удари в основата на сградата или съоръжението, като вероятността е много голяма когато посоката на вятъра не е преценена добре.
Първият рекорд на Гинес за скок от основа е направен именно от Карл Бониш през 1984 година в Норвегия. Той използва скалата Трол, която се е смятала за най-високото място за BASE скок. Два дни по-късно, Бониш прави нов скок от същото място, но този път той е с фатален край за режисьора. Неговият рекорд се задържа до 2006 година, като тогава е подобрен от австралийците Глен Сингълмен и Хедър Суон, които скачат от връх Меру, намиращ се в северната част на Индия, от височина 6604 метра. На 8 юли същата година, капитан Даниел Шилинг подобрява рекорда за най-много скокове от основа, в рамките на 24 часа. Той използва моста Перин в Туин Фолс, щата Айдахо, като за едно денонощие, Шилинг скача 201 пъти.
От 1980 година се провеждат състезания по скачане от база, като съдиите следят за точност при приземяването, както и за движението при свободното падане. През последните години, за основа се използват кулите Петронас в Куала Лумпур (Малайзия), които са с височина 452 метра.
През 2010 година, в Норвегия е поставен световен рекорд за най-голям брой хора, скочили от скала едновременно – 53.
Хронология на по-забележителните скокове
-
През 1912 година Франц Ришел, който е шивач по професия, скача от първият етаж на Айфеловата кула, за да демонстрира изработения от него вълнен парашут. Ришел казва на властите, че първо ще използва манекен и ако всичко е наред, тогава ще скочи и той самият. Не спазва обещанието си и се превръща в първият известен човек, направил BASE скок, но както може би се досещате, парашута не е сработил...
-
През 1913 година, Щефан Банич скача от 12 – метрова сграда, за да демонстрира създадения от него парашут в Патентното ведомство на САЩ. Този опит е успешен и парашута става част от стандартното оборудване на пилотите от американската авиация през Първата Световна Война.
-
През същата година, руският студент Владимир Осовский скача от 53 – метров мост над река Сена в Руан (Франция), като използва парашут РК – 1, който е създаден няколко години по-рано от Глеб Котелников. След това Осовский иска да скочи и от Айфеловата кула, но парижките власти не му позволяват, тъй като вече имат опит с Франц Ришел.
-
През 1966 година, Майкъл Пелки и Брайън Шуберт скачат от скалата „Ел Капитан“ в парк Йосемити.
-
През 1972 година, Рик Силвестър също скача от скалата в Йосемити, като повтаря опитите си още два пъти в рамките на годината.
-
На 9 ноември 1975 година, Бил Юстас скача с парашут от CN тауър в Торонто, Канада. Той е първият човек, който се осмелява да скочи от кулата, като за него се знае, че е бил част от екипа, който я е изградил. Минути след приземяването му, той е уволнен от работа.
-
Ръсел Пауъл прави първият скок в закрито помещение. Той скача от „Шептящата галерия“ в катедралата Сейнт Джон в Лондон. Височината, от която той скача е само 31,1 метра.
-
През 2008 година, Херве Льо Галу и Дейвид Макдонълд проникват в Бурж Халифа и скачат от 155 етаж. Успяват да се измъкнат от властите с бягство от мястото на кацането им. Успешният им опит им дава сили да опитат още веднъж два дни по-късно, но Льо Галу е бил заловен и прекарва 3 месеца в ареста.
-
През 2009 година, три жени – Ливия Дики, Ана Изабел Дао и Аникен Бинц правят скок от най-високият водопад в света – Анхел.
Поради опасността, която се крие в този екстремен спорт, той е забранен в доста държави. За практикуването му се изисква освен много смелост, но и много добра екипировка, тъй като са известни доста смъртни случаи, а поради нелегалността му, може би има и други, които са останали скрити от обществеността.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСО СВЕТЕЩО ВЪЖЕ ЗА СКАЧАНЕ KRU20934
РЕВОЛЮШЪН SKINCARE СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ SUPERFRUIT АНТИОКСИДАНТ 30 мл
ЛУМЕНЕ ARCTIC BLUR ИЗГЛАЖДАЩА БАЗА 20 мл
МИКРО СЕЛ НЕЙЛ РИПЕЪР ВИТАЛ ЗАЗДРАВИТЕЛ ЗА НОКТИ 12 мл
ЛУМЕНЕ ARCTIC MATTE МАТИРАЩА БАЗА 20 мл
ЖАН Д'АРСЕЛ БАЗА ЗА СЕНКИ 3 В 1 5 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Екстремен спорт
- Скок височина
- Скокове с крилат костюм
- Плиометрични упражнения за сила в долната част на тялото (с анимации)
- Стефка Костадинова – висок скок
- Скокове върху кутия
- Анди Люис – слаклайн и скокове от основа
- Бокинг (скачане с кокили)
- Плиометрична тренировка със скокове за бързо топене на мазнините
- Троен скок
- БЪНДЖИ СКОКОВЕТЕ - НЕСРАВНИМО УДОВОЛСТВИЕ, НО И ДОЗА РИСК
Коментари към Скокове от основа (BASE)