Терапия с нискочестотни токове
Една от физиотерапевтичните процедури с широко приложение при спортната рехабилитация е терапията с нискочестотни токове. При нея се използват токове с ниско напрежение и ниска честота, с цел подпомагане на лечението на неврологични дисфункции, болкови синдроми, мускулни дисфункции, отоци, ставни заболявания и др.
Какво представляват нискочестотните токове и какво действие имат?
С терапевтична цел се използват прав и променливи нискочестотни токове с честота до 800Hz. Различните параметри на тока като форма, честота, модулация на импулсите и големина на тока, обуславят и специфичното му физиологичното въздействие върху тялото. Във физиотерапевтичните процедури се използват апарати работещи с разнообразие от нискочестотни токове с регулируеми параметри. Така при подбиране на точните параметри на тока се постига различно и специфично действие. Според действието си нискочестотните токове най-общо могат да се разделят на обезболяващи токове, токове за мускулна стимулация и токове за импулсна галванизация.
Обезболяващите токове се прилагат при мускулни, ставни и неврологични болки, като най-популярни в практиката са диадинамичните токове с обезболяващи параметри. Токовете за мускулна стимулация се използват за укрепване на слабата мускулатура в следствие на имобилизация, неврологични дисфункции, ставни заболявания и др. Импулсната галванизация има за основа галваничен ток и се използва за електрофореза, подобряването на локалното кръвообращение, за премахването на отоци и обезболяване.
Методика на приложение на нискочестотни токове
Стандартните апарати използващи нискочестотни токове работят с една двойка електроди. Електродите се поставят в навлажнени възглавнички и се прикрепят към кожата. Подбират се подходящите параметри на тока и постепенно се подава нужната големина на тока. Усещането на тока е като леко мравучкане или вибрация, като в зависимост от параметрите, то може да е постоянно или на импулси и паузи. При електростимулация на мускулатурата се усеща и контракцията на подлежащите мускули.
Показния за използване на нискочестотни токове
Нискочестотните токове поради своето разнообразие имат широки показния за използване и включват почти всички заболявания на опорно-двигателния апарат и нервната система, от травматично или дегенеративно естество.
Нискочестотни токове с обезболяващи параметри - невралгии, неврити, радикулити, артрози, артрити, миалгии, миогелози, бурсити, тендинити, главоболие и др.
Нискочестотни токове с трофични параметри - отоци, навяхвания, контузии, контрактури, състояния след фрактури и луксации, дегенеративни ставни заболявания и др.
Нискочестотни токове за мускулна стимулация - състояния след имобилизации, за засилване на слабите мускули при мускулен дисбаланс, за регулиране на мускулния тонус, при парези и парализи и др.
Противопоказния за използване на нискочестотни токове
Противопоказанията за използване на нискочестотни токове са свързани с общите противоказания за терапия с електрически ток:
- Туморни заболявания
- Туберкулоза
- Гнойни процеси
- Остри фибрилни състояния
- Хеморагична диатеза
- Непоносимост към електричен ток
- Пейсмейкър
- Бременност (при електростимулация)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРЕС ЧЕРВЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА 5 см / 5 м
АРЕС РОЗОВА КИНЕЗИО ЛЕНТА 5 см / 5 м
АРЕС ОРАНЖЕВА КИНЕЗИО ЛЕНТА 5 см / 5 м
АРЕС БЕЖОВА КИНЕЗИО ЛЕНТА 5 см / 5 м
АРЕС ЧЕРНА КИНЕЗИО ЛЕНТА 5 см / 5 м
АРЕС СИНЯ КИНЕЗИО ЛЕНТА 5 см / 5 м
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Предпазване от травми и възстановяване в спорта
- Апаратна физиотерапия изполвана в спортната медицина
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- Студен компрес или пакет с лед
- Специализирана болница за рехабилитация – Хисаря (СБР-НК ЕАД, филиал Хисаря)
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
- Специализирана болница за рехабилитация – Поморие (СБР-НК ЕАД, филиал Поморие), гр. Поморие
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Лечение при подагра
Коментари към Терапия с нискочестотни токове