5 правила за ефективен и безопасен стречинг
Основната цел на стречинга е развиването на гъвкавост, но за да бъде постигната безопасно и ефективно е нужно да се спазват някои основни правила. В противен случай рискуваме не само да няма ефект от стречинг упражненията, които практикуваме, но съществува и реален риск от травма.
Гъвкавостта е качество, което е също толкова важно колкото и силата и издръжливостта и затова стречинг упражненията не трябва да се пропускат. Тя е качество, което показва обхвата на движение на отделните стави и комбинациите от тях. Гъвкавостта на всеки човек е по начало различна и е свързана с много фактори, като мускулната и сухожилна еластичност, ставната мобилност, психоемоционалното състояние температурата и др. С годините човек губи своята гъвкавост, поради което ако тя не се поддържа чрез упражнения, много по-бързо се стига до ограничена подвижност и ставни проблеми. В спорта балансът между сила и гъвкавост е един от най-важните фактори за постигане на добри резултати.
Стречинг упражненията имат много важна роля във всяка тренировка и носят множество ползи: разширяват обема на движение, предпазват от травми, помагат за релаксацията и борбата със стреса, подобряват стойката и работата на мускулите в цялото тяло.
Основни правила за ефективност и безопасност на стречинг упражненията
Продължителност - Доказано е, че най-ефективната продължителност на стречинг упражненията е между 30 и 60 секунди. Първите положителни изменения в дължината на мускула се появяват след 5-тата секунда от стречинга. Затова е опасно да се правят пикови разтягания за няколко секунди, а неефективно такива продължаващи с минути.
Брой повторения - Научните изследвания показват, че стречингът е най-ефективен до четвъртото повторение. След първото изпълнение на стречинг упражнението, мускулите и сухожилията се удължават най-значително, а при повторението му ефективността постепенно намалява. Това означава, че големият брой повторения на дадено упражнение не дават по-добри резултати, а само повишават риска травма.
Честота и редовност - За постигане на бързи и стабилни резултати се препоръчва стречинг упражненията да се правят всеки ден, а понякога дори по 2 пъти дневно. В общия случай дори 2 пъти седмично са достатъчни за поддържане на форма, стига да се правят редовно.
Усещане за болка - Според много хора стречингът без болка не е достатъчно ефективен. Това обаче не е напълно вярно и при стречинг трябва да усещате само лека и съвсем поносима болка. Ако получите тремор на мускулите, силна болка и изтръпване, това означава, че преминавате прага на вашите възможност. Стречингът трябва да носи релаксация и удоволствие, а не негативни емоции.
Правилно дишане - Правилното дишане при стречинг може да увеличи ефективността му няколко пъти. Разтягането трябва да се извършва във фазата на издишване, като това способства за релаксирането на мускулите и намаляване на тяхното съпротивление. Невъзможно е да се направи ефективен стречинг ако човек не е психически релаксиран. Нервното напрежение и мускулният тонус са пряко свързани. Ако сте напрегнати се подгответе с няколко дихателни упражнения.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРМАГЕДОН СПОРТС ЙОГА БЛОК ЗЕЛЕН / ЛИЛАВ / ОРАНЖЕВ / РОЗОВ / СИН
АРМАГЕДОН СПОРТС ПОСТЕЛКА ЗА ЙОГА NBR ECO-FRIENDLY в различни цветове
ХАРТМАН АТРАУМАН СРЕБРО ПРЕВРЪЗКА 10 см/10 см * 1 бр.
НАКОЛЕНКА N1 * 1 брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК
ВАРИТЕКС ОРТЕЗА ЗА РЪКА 315
МЕДТЕКСТИЛ ОРТОПЕДИЧНА ЯКА ЗА ШИЙНАТА ЧАСТ НА ГРЪБНАЧНИЯТ СТЪЛБ С МЕКА ФИКСАЦИЯ 1001 РАЗМЕР I
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- Студен компрес или пакет с лед
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Терапия с интерферентен ток
- д-р Любомир Божков Георгиев
- Травма на външното ухо при спортисти
Коментари към 5 правила за ефективен и безопасен стречинг