Александър Попов – плуване
Александър Попов е една от легендите в плувните спортове. Мнозина го считат за най-великият спринтьор в историята на плуването, като той е печелил златните олимпийски медали на 50 и 100 метра в свободния стил през 1992 година в Барселона, след което ги защитава отново и през 1996 година в Атланта, с което се превръща в единствения олимпиец, който успява да запази едновременно и двете си титли. Световният му рекорд на 50 метра се запазва на върха за 8 години, а този на 100 за 6. На Световното първенство по плуване през 2003 година, вече на 31 години, Попов отново защитава прозвището си „Краля на късите дистанции“, качвайки се на най-високото стъпало, както на 50 метра, така и на 100 метра.
Кариера на Александър Попов в плуването
Александър Попов започва да се занимава с плуване от 8-годишна възраст в спортното училище в родния си град Лесной. Причината за това е прозаична, малкото момче се страхува от водата и баща му решава, че ако се научи да плува, тази негова фобия ще изчезне. Ефектът е моментален, и бъдещият „Цар на плуването“ се влюбва в спорта. В началото по-силен е стилът му „гръб“, но постепенно преминава към свободния стил, когато се присъединява към тима на Генади Терецки в началото на 90-те години, по препоръка на старши треньорът на СССР Глеб Петров. По-късно Александър Петров се мести от Русия в Австралия, за да може да продължи да тренира под наставничеството на личния си треньор.
След спечелването на златните олимпийски медали на 50 и 10 метра от Барселона и Атланта, през 1996 година Попов подарява този от 100-те метра на своя треньор Турецки, с обяснението: „Аз имам титлата и съм във всички вестници, но знаете ли, Генади няма нищо от Атланта и Барселона. Аз знам колко струва този медал за него.“
Месец след Олимпиадата в Атланта, плувецът е намушкан с нож в корема и след доста тежките травми, той прекарва 3 месеца в болницата. Много са тези, които го „пенсионират“, но на Европейското първенство през следващата година в Севиля, Александър Попов успява да защити титлите си в свободния стил на 50 и 100 метра.
През 2000 година, с време от 21,64 секунди, руснакът сваля световния рекорд на 50 метра свободен стил, по време на олимпийските квалификации в Русия. Резултатите му в голяма степен се дължат на перфектната му техника на плуване, като му отнема само 31 замахвания за 50-те метра при поставяне на върховото постижение, което остава под №1 в продължение на 8 години.
През 2003 година, на Световното първенство по плувни спортове в Барселона, Александър Попов отново е с пълен комплект златни медали в двете спринтови дисциплини, като след награждаването споменава, че този град винаги ще бъде специален за него, защото от него започват всички успехи в кариерата му на състезател.
Участва и на Олимпиадата в Атина през 2004 година, като дори е знаменосец на руската делегация. Вече е на 33 години и не успява да се справи с конкуренцията на новото поколение плувци, като Иън Торп и Майкъл Фелпс, и отпада още в пресявките преди финалите на 50 и 100 метра.
Легендата обявява своето оттегляне от плуването през януари следващата година.
В своята кариера Александър Попов получава Орден за заслуги към отечеството III степен, Орден на приятелството и получава титлата Заслужил майстор на спорта.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАМПЕРС ПЕЛЕНИ - ГАЩИ ЗА ПЛУВАНЕ СПЛАШЪРС 6 - 11 кг * 12
ПАМПЕРС ПЕЛЕНИ - ГАЩИ ЗА ПЛУВАНЕ СПЛАШЪРС 9 - 15 кг * 11
РИЪР ЖИЛЕТКА ЗА ПЛУВАНЕ размер S 66034
Безплатна доставка за България!РИЪР ЖИЛЕТКА ЗА ПЛУВАНЕ размер М 66044
Безплатна доставка за България!РИЪР КОЛАН ЗА ПЛУВАНЕ 66054
НовРИЪР НАДУВАЕМИ ПЛУВКИ ЗА РЪЦЕ 66024
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известни спортисти
- Известни спортисти във водните спортове
- Флотационна терапия - релакс, здрав сън и медитация чрез вода
- 5 начина за горене на повече калории при плуване
- Плуване – бътерфлай
- Плуване свободен стил
- ПЛУВЕН КЛУБ "СПРИНТ"
- Популярни форми на физическа активност в свободното време
- Водна топка
- Тренировъчна програма на Райън Лохте
- Плуване и здраве
- Стречинг техники в плуването
Коментари към Александър Попов – плуване