Галатасарай

Галатасарай е един от най-известните турски футболни клубове, като неговото седалище е Истанбул. Тимът е част от една голяма общност, включваща в себе си още университета и гимназията Галатасарай, където той е основан през 1905 година.
Във витрината на Чимбом (така феновете наричат отбора в своите песни - Чим Бом (Бом)) има 50 трофея, включително рекордните 20 титли от местната Супер лига, 16 Купи на Турция и отново рекордните за страната 14 Суперкупи. Това е един от трите клуба, които вземат участие във всички сезони на турската Супер лига, от нейното основаване през 1959 година (тя е наследник на Истанбулска Футболна Лига), и са единствените, които успяват да я спечелят в четири поредни сезона.
На международно ниво, Галатасарай печелят Купата на УЕФА и Суперкупата на УЕФА през 2000 година, превръщайки се в първият турски отбор, успял да спечели европейски трофей.
През сезон 1999-2000, клубът постига един своеобразен подвиг, спечелвайки квадрипъл – шампион в турската Супер лига, носител на Купата на Турция, Купата на УЕФА и Суперкупата на Европа. През този сезон клубът постига и най-високото си класиране в ранглистата на Международната Федерация по Футболна История и Статистика, заемайки първото място.
От 2011 година, тимът има нов дом – стадион Тюрк Телеком Арена в Сейрантепе, Истанбул, който е с капацитет 52652 места. Преди това клубът се помещаваше в стадион Али Сами Йен, който е едно от най-известните спортни съоръжения в града, наред със стадионите на Бешикташ и Фенербахче – Исмет Иньоню и Таксим.
Най-големите съперници на местно ниво за Галатасарай са именно посочените в предните редове клубове. Дербито между Чимбом и Фенербахче е известно като Къталар арасъ дерби (Междуконтиненталното дерби), което се дължи на факта, че двата клуба са разположени от двете страни на Босфора и реално се намират на два различни континента – Галатасарай е в Европа, докато Фенерите са в Азия.
В резултат на спечелването на шампионата през сезон 2014-15, на логото на екипите „грейва“ четвърта звезда, след като в Турция на всеки 5 титли, спечелени от даден отбор, се разрешава поставянето на 1 звезда.
Историята на Галатасарай
Клубът е основан през месец октомври 1905 година (точната дата е спорна, но традиционно се приема, че се случва на 30 октомври) от Али Сами Йен и от неговите съученици от гимназията със същото име (тя е създадена през 1481 година), включително: Асим Сонумут, Емин Сердароглу, Джелал Ибрахим, Борис Николов, Мило Бакич, Павле Бакич, Бекир Бирджан, Тахсин Нихат, Решат Ширванизаде, Хюсеин Хюсню, Рефик Калпакчъоглу и Абидин Давер. Първият мач на новосформирания отбор е срещу училище Кадъкьой Фауре, който Сараите печелят с 2-0. В началото има спорове как да бъде името на отбора, като първите предложения са били Глория (Победа) и Удас (Смелост), но в крайна сметка основателите решават да се спрат на името на тяхното училище.
Тъй като няма други турски отбори по това време, Галатасарай се присъединява към Истанбулската лига, която е съставена от английски и гръцки отбори. Първата спечелена титла от тима е само 3 години след създаването му, а именно през сезон 1908-09.
До пълното развитие на футбола в Турция, Галатасарай вече има 10 титли от Истанбулската лига, 6 титли от Неделната лига и 3 титли от Петъчната лига до 1952 година. След създаването на Професионалната истанбулска лига, която все още не е национална, Чимбом печелят 3 от общо седемте титли до преобразуването на това първенство в Турска професионална лига 1 през 1959 година. Това е най-високото ниво на футбола в южната ни съседка, което днес се нарича Турска Супер лига и от тази 1959-та година до днес, Галатасарай има спечелени 20 титли.
Турската Футболна Федерация започва да организира Купа на Турция от сезон 1962-63, като победителят в тази надпревара участва в европейските клубни турнири под егидата на УЕФА. Червено-жълтите нямат пропуснато участи както в първенството на Турция, така и в купата на страната от самото им основаване.
Най-голямото постижение в историята на Галатасарай като спортен клуб е спечелването на националните първенства в 15 различни вида спорт, през сезон 1986-87.
Най-успешните години на тима е края на 90-те години, когато е спечелен първият европейски трофей от турски отбор. Голяма част от играчите, които успяха да сторят това бяха от най-успешното турско поколение, като те достигнаха до бронзовите медали на Световното първенство в Япония и Южна Корея през 2002 година и играха на четвъртфиналите на Европейското първенство през 2000 година. Наред с талантливите играчи като Бюлент Коркмаз, Ергюн Пембе, Окан Бюрук, Ариф Ердем, Хакан Шюкюр, Емре Бельозоглу, Тафарел, Джика Попеску, Юмит Каран и Георге Хаджи, това което плаши гостуващите отбори на стадион Али Сами Йен е обстановката и не случайно този стадион е наричан Ада.
Много играчи на Галатасарай са оставили своя силен отпечатък в турската футболна история. Такива легендарни играчи са Мехмет Леблеби, който държи невероятния рекорд от отбелязани 14 гола в един мач; Гюндюз Кълъч – бащата, който е бил играч и треньор на тима, постигнал големи успехи и в двете начинания; Фатих Терим, който е бил капитан на Галатасарай и на националния отбор на Турция, а в последствие като треньор извежда своя тим до Купата на УЕФА и до Суперкупата на Европа; Метин Октай – легендарният шесткратен голмайстор на турската Супер лига; Зоран Симович, вратарят известен с многобройните си спасявания на дузпи; Танджу Чолак – носителят на златната обувка през 1988 година; Георге Хаджи – румънският футбобен герой, който все още е описван като най-добрият чужденец в историята на турското първенство; Марио Жардел – един от най-популярните голмайстори в световен мащаб и не на последно място, Хакан Шюкюр – голмайсторът на турската Супер лига реализирал 249 попадения.
Емблема
Първата емблема на Галатасарай е създадена от Шевки Еге. Тя е представлявала орел в полет, който държи футболна топка в човката си. Именно орелът е избран за талисман на тима в началото, но не е приет особено добре от феновете на отбора и по тази причина и емблемата е променена през 1920 година, като силно се доближава до днешния й вид. През 1925 година окончателно се приема герба с преплетените букви G и S (G-alata S-aray), като той е проектиран от Айетолах Емин.
Клубни цветове и екипи
След основаването на клуба, играчите носят екипи с червени фланелки и бели гащета, през сезон 1907-08 фланелките са заменен с широко райе тъмно жълто и тъмно синьо. На 8 декември 1908 година в мач срещу отбора на крайцера от британските кралски военноморски сили „Барам“, за пръв път футболистите на Галатасарай играят с червено и жълто и от този момент това стават основните цветове на тима. В различните години конфигурацията на ивиците е различна, като можете да ги видите в следващата инфографика:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОД ИГОТО /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ИВАН ВАЗОВ - ХЕРМЕС
КОПЕЛЕТО НА ИСТАНБУЛ - ЕЛИФ ШАФАК - ЕГМОНТ
РЕАЛ МАДРИД - КРАЛЕТЕ НА ЕВРОПА - САНТЯГО СИГЕРО - СИЕЛА
ГОВОРИМ ЗА ФУТБОЛ - МИШЕЛ ПЛАТИНИ - ЖАНУА 98
МАК ДЕЙВИД ФУТБОЛНА ОРТЕЗА ЗА ГЛЕЗЕН STEALTH CLEAT 2 4311
МАК ДЕЙВИД ФУТБОЛНА ОРТЕЗА ЗА ГЛЕЗЕН STEALTH CLEAT 4314
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известни отбори
- Известни отбори във футбола
- Футболна болест - ARS комплекс
- Топ 20 на най-харесваните и популярни турски актьори
- Най-великите футболисти в историята
- Класация на най-лошите клубни емблеми в света на футбола
- Силова тренировка за футболисти във фитнеса
- Периостит в областта на тибията при спортисти
- Екип за футбол
- ОБЩИНСКИ ФУТБОЛЕН КЛУБ "АКАДЕМИК СВИЩОВ"
- ФУТБОЛЕН КЛУБ "ЯНТРА"
- Позиции във футбола – дефанзивен полузащитник
Коментари към Галатасарай