Джага
Джага е вид настолна игра и спорт, който се базира на футбола. Наименованието на този вид спорт не е унифицирано и може да се срещне в различните страни като футбол на маса, ръчен футбол, футболито, футболин, фла-флу, фусбол, билярдино, тотό, футболи, пеболим, канчитас, матракийос и други.
Създаване на джагите
Играта, такава, каквато я познаваме днес е създадена от Харолд Сийрлс Торнтън през 1921 година и патентована през 1923. Идеята му идва по време на мач на Тотнъм, на който той е голям привърженик. Хортнът иска да пресъздаде футболната игра в домашни условия и прави първата джага.
Начин на игра
За да започне играта, топката се пуска през отвор от едната страна на масата или с ръка в центъра й. Играчите се опитват да я спечелят, използвайки фигурите на футболисти, които са монтирани върху въртящи се лостове и да я изпратят към вратата на противника. Опитните играчи могат да изстрелят топката със скорост до 50-60 километра. По време на състезанията е абсолютно забранено да се въртят лостовете на 360 градуса с плъзгане на дланта по тях. Единственият разрешен начин за изстрел е със захващане на дръжките на лостовете и движение в китката. По време на Световните първенства от 2012 година е разрешено да се прави 360-градусово завъртане, но само 2 оборота и то преди или след като е произведен изстрел. Победител е този, който пръв отбележи определен брой голове, обикновено 5, 6 или 11 в зависимост от правилата на конкретното състезание.
Масите за джага могат да се различават по размер, но типичните са с размери 120 на 61 сантиметра. Футболистите са разположени на 8 лоста, като те могат да бъдат изработени от пластмаса, метал, дърво и въглеродни нишки. Всеки отбор може да бъде от 1 или двама играчи, като се контролират общо 4 от 8-те лоста. Фигурите на футболистите са два различни цвята, за да се ориентират по-бързо състезателите. Конфигурацията на фигурите по лостовете е следната:
Първи ред: Вратар – 1 фигура
Втори ред: Защитници – 2 фигури
Трети ред: Нападатели на противника – 3 фигури
Четвърти ред: Полузащитници – 5 фигури
Пети ред: Полузащитници на противника – 5 фигури
Шести ред: Нападатели – 3 фигури
Седми ред: Защита на противника – 2 фигури
Осми ред: Вратар на противника – 1 фигура
Това разпределение на фигурите е стандартно за състазанията, но могат да съществуват и други, като те се нареждат подобно на схемите в реалния футбол.
Всеки от отборите застава от своята страна на масата, като ако се играе по двойки, тогава единият от състезателите контролира защитата и вратаря, а другият полузащитниците и нападателите. Има и състезания, които не са официални и може да има дори 3 или 4 играча от страна, като те контролират по една от линиите на отбора.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСО ДЕТСКА ДЖАГА KRU21909
НовДЪНЛОП ФУТБОЛНА ВРАТА 180 см / 120 см / 60 см NEW024056
НовДЪНЛОП ФУТБОЛНА ВРАТА 240 см / 160 см / 85 см NEW024057
НовДЪНЛОП СГЪВАЕМА ФУТБОЛНА ВРАТА 50 см / 44 см / 44 см NEW024058
НовНАЙ-ВЕЛИКИТЕ МАЧОВЕ - ДЖЕЙМИ КАРАГЪР - СИЕЛА
НовМАК ДЕЙВИД ФУТБОЛНА ОРТЕЗА ЗА ГЛЕЗЕН STEALTH CLEAT 2 4311
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Спорт с топка
- Джитбол
- Футболна болест - ARS комплекс
- Позиции във футбола – крило
- Позиции във футбола – бек
- Фитнес програма за футболисти
- Трите най-добри кондиционни упражнения във футбола
- Георги Аспарухов – Гунди
- Красотата на футбола - удар от ждроп
- Периостит в областта на тибията при спортисти
- Силова тренировка за футболисти във фитнеса
Коментари към Джага