Защо автомобилните състезатели от Формула 1 са подложени на екстремно физическо натоварване
Представете си да управлявате автомобил със 180 км/ч в продължение на 2 часа, докато преминавате трасе с резки завои и мислите как да надвиете другите шофьори. С подобни предизвикателства се сблъскват автомобилните състезатели от F1 по време на Гран При на Монако. Вероятно звучи вълнуващо и авантюристично, но сега си представете как през цялото това време сърцето ви бие до пръсване. Вече не звучи толкова приятно, нали?
Изследванията разкриват, че докато трае състезанието сърдечният ритъм може да достигне средно 182 удара в минута, да се отключат кардио-респираторни процеси и да се изразходи енергия, близка до тази, която горят елитните маратонци и футболни играчи.
Казано накратко, участието във Формула 1 (F1) е едно от най-тежките изпитания както за тялото, така и за психиката на човека.
Физически изпитания
Водачите на болидите са подложени на екстремно физическо натоварване поради две основни причини. Първата е, че двигателят на болида генерира огромно количество топлина и температурата в кабината (кокпит) се покачва до около 50°С. Състезателите са облечени в специални екипи, които са едновременно устойчиви на горене, но и поддържат тялото топло. Ето защо не е изненада фактът, че пилотите могат да загубят близо 5% от теглото си с потта по време на ралито, а това от своя страна е предпоставка за хипертермия.
Втората причина за огромния физически стрес са гравитационните сили, които притискат състезателя към земята 5 пъти по-силно от нормалното и така затрудняват дишането му, циркулацията на кръвта и движенията на крайниците. И, не на последно място, позицията на краката им е изравнена с нивото на гърдите.
Пилотите във Формула 1 не трябва просто да са изключителни шофьори, а и да бъдат във върховна физическа форма.
Комплексна тренировка
Състезателите тренират, за да подобрят кардио-респираторните си способности. Реакциите на тялото са много сходни с тези на маратонците.
Сърцето и сърдечносъдовата им система трябва да са в много добра форма, за да могат да се справят с високите температури и гравитационната сила, тъй като те намаляват притока на кръв към кожата, а чрез нея се охлажда тялото. Тренировките са тясно специализирани и обикновено продължават дълго с цел да увеличат размера на сърцето и плътността на капилярите в мускулите, благодарение на което до тях достига необходимия им кислород.
Тъй като обаче сърдечносъдовата система се натоварва изключително много, а нуждата от енергия нараства значително, мускулите започват да я търсят от източници, които не зависят само от наличието на кислород. Чрез анаеробното дишане (или дишане без кислород) се отделя малко количество кислород вследствие разграждането на хранителни вещества. Този алтернативен начин на получаване на енергия има своята цена – локална умора в мускулите, която от своя страна затруднява управлението на болида.
Не по-малко важно е пилотите да бъдат подготвени за негативния ефект от силната гравитационна сила, която действа върху цялото тяло. Ето защо те преминават през специални силови тренировки, чрез които се увеличава обемът на мускулните влакна и се съкращава времето, за което мускулите започват да работят, тоест времето за адаптация. Трябва да се направи разграничение с вдигането на тежести, тъй като крайната цел тук е да се тренират мускулите така, че да не се изморяват с напредването на състезанието. Те стават много по-ефективни, когато се повиши скоростта на съкращаването им. Пилотът от Формула 1 се нуждае от сила, за да задържи колата на трасето.
Изометрични упражнения
Една от групите мускули, която трябва да бъде сериозно подготвена за физическото натоварване е тази на врата. За състезателите от Формула 1 е изключително трудно да държат главата си изправена, когато са под въздействието на гравитационните сили. На помощ идват изометричните упражнения, при които мускулите работят със съпротивление, но въпреки това не променят своята дължина.
Представете си, че притискате тялото си в стена, сякаш искате да я преместите. Тя не помръдва, но мускулите ви работят. Ето този тип упражнения се наричан изометрични (в превод „с еднаква дължина“). С цел да подобрят силата на вратните си мускули, пилотите използват тренировъчни ластици или специални каски с тежест, като трябва през цялото време да опитват да задържат главата си в определена позиция.
Много е важно състезателите да поддържат в добра форма и коремните си мускули, защото чрез тях те запазват положението на тялото в болида и преодоляват гравитационните сили. Могат да го постигнат с помощта на традиционни силови тренировки и някои изометрични упражнения.
Участниците във Формула 1 са подложени на физическо натоварване, което може да се сравни с това на атлетите от Олимпийските игри. Вероятно за немалка част от зрителите автомобилният спорт изглежда лесен. Пилотите сякаш с лекота управляват своите болиди. Истината обаче е, че зад умелото управление се крие много тежък труд.
Intense training – why F1 is one of the most physically and mentally demanding sports on the planet: https://theconversation.com/intense-training-why-f1-is-one-of-the-most-physically-and-mentally-demanding-sports-on-the-planet-160956
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Моторен спорт
- Болид за Формула 1
- Нюрбургринг
- Писта Сиркюид де Барселона-Каталуния
- Льо Ман / Сиркюит дьо ла Сарт
- Най-невероятните състезателни автомобили на всички времена
- Формула 1
- Силвърстоун
- Михаел Шумахер – Формула 1
- Международна писта Шанхай
- Люис Хамилтън преговаря с "Формула 1" да използват само веган ресурси
Коментари към Защо автомобилните състезатели от Формула 1 са подложени на екстремно физическо натоварване