Лошите навици при колоездене и как да ги коригирате
Колоезденето е чудесен начин за тренировка, разпускане и придвижване от точка А до точка Б. Проблемът идва от това, че много от вас имат някои лоши навици, които могат да окажат негативно влияние върху тялото ви. Затова днес ще ви дам някои съвети, с които ще коригирате тези досадни неща, за да извлечете максимума от всяко излизане навън с вашия любим велосипед.
Лош навик №1: Не носите каска, когато карате велосипед
Това е най-голямата грешка, особено ако карате в града или в планините. Трябва да имате каска, която да ви е по размер и добре прилепнала към главата ви. Хлабава и не по вашия размер каска е опасна, тъй като при евентуална злополука тя няма да ви защити и рисковете са същите, както при каране без никаква.
В България все още не е приет закона за задължително носене на каска, въпреки че вече се чува, че са започнали обсъждания в тази насока, но въпреки всичко, качвате ли се на колело, задължително защитавайте главата си. Забравете за оправданията от рода на „разстоянието е прекалено кратко“, „навън е много горещо“, „ще си разваля прическата“! Няма нещо, което да оправдае риска от удар в главата и увреждане на мозъка ви. Така че, обещайте на себе си, че ще бъдете отговорни и ще носите каска!
Лош навик №2: Пренебрегване на оборудването
Сериозните велосипедисти, които навъртат по много километри, е добре да подменят компонентите, а и дори целите колела на всеки 2-3 години. Веригите са много важен елемент, затова те трябва да се сменят на всеки 3500-4000 километра, защото се разтягат.
Препоръчително е редовно да поддържате компонентите, за да предотвратите по-сериозни проблеми с велосипеда. Ако карате повече от веднъж седмично, правете профилактиката на всеки 3 месеца. Каращите колело по-рядко, могат да правят тази проверка на състоянието му два пъти годишно. Най-лесното нещо, които дори сами можете да правите е да видите налягането на гумите, тъй като ако то не е достатъчно, първо ще имате затруднения с въртенето на педалите и ще губите скорост много бързо и второ, шините на каплите ще се изкривяват много лесно, дори при много леки удари в бордюри и други подобни препятствия.
Лош навик №3: Каране на велосипед с грешен за вас размер
Освен, ако не карате ВМХ, който умишлено е с малки размери, във всички други случаи трябва да се консултирате с експерт, който да ви насочи към правилния за вашето телосложение велосипед при покупката! Точното му прилягане към вас е важно за предотвратяване на травми с течение на времето, както и за общия ви комфорт при използването му.
Много производители измерват своите велосипеди до различни точки. Дори и един производител може да направи рамки с размер 54 и 56 сантиметра и двете да са ви удобни, просто заради разликите в дизайна им.
Ще ви споделя нещо от личен опит. Преди години си бях купил велосипед, с който да ходя на работа, нищо специално, но го карах доста време. Бях го изоставил за известно време и след като се качих отново на него (вече бях качил около 15 килограма), първото нещо, което се случи е да изкривя колчето на седалката. След това последва и често късане на спици. Смених няколко колчета, като си мислех, че те просто са били некачествени, преди да се консултирам с експерт, който ми каза, че просто рамката е малка за мен и докато преди не съм го усещал, защото съм бил по-лек и някак си съм компенсирал нещата, сега, когато вече съм доста по-тежък нещата започват да се виждат дори и от лаик. Да оставим на страна и това, че се налагаше да вдигам много високо седалката, а от там често имах проблеми с болки във врата и горната част на гърба, поради неудобната позиция, която заемах. Затова ви казвам, че размер на колело се избира по вашето тяло, вие и колелото трябва да си паснете, това е много важно.
Лош навик №4: Пропускане на хранене преди или след колоездене
Трябва да се заредите с енергия преди колоезденето. Няма конкретно количество, то е индивидуално за всеки човек. Препоръчително е, храненето да бъде около 35-40 минути преди самото каране.
Също така е важно да презаредите тялото си и след колоездене. Не тежки храни, а някакво смути или постно месо и зелени зеленчуци.
Също така е важно да не забравяте за водата. Пийте много от нея преди, по време и след колоезденето. Отново количеството зависи от самия човек и неговото тегло, но е препоръчително да изпиете около 1,5 литра в часовете преди и след карането.
Лош навик №5: Вие не загрявате и не охлаждате тялото си преди и след колоездене
Дори и да мразите загрявките и стречингите, това са двата най-добри начина да избегнете контузиите, да поддържате добър диапазон на движенията и да ускорите възстановяването си.
Лош навик №6: Не използвате крем против протриване при дълго каране
Протриването в гънките на бедрата често съпровождат дългото каране на колело, в резултат на продължително триене на седалката в областта на слабините. Затова е добре да използвате крем, който да предотврати този болезнен резултат от вашата колоездаческа обиколка.
Лош навик №7: Лоша форма
Колоезденето има относително слабо въздействие върху ставите, но само ако имате правилна позиция при карането. Твърде често, начинаещите изнасят коленете си навън, вместо да ги държат възможно най-навътре към рамката или пък не са вдигнали седалката си достатъчно високо. Лактите ви трябва да бъдат изпънати, основните мускули трябва да бъдат ангажирани, за да подкрепят гърба ви изправен.
Правилната височина на седалката е тази, при която в максималното изпъване на крака, коляното ви е свито под ъгъл от 30 градуса. Твърде вдигнатата седалка изпъва прекалено силно сухожилията в бедрата и коленете ви, а когато тя е много ниска, тогава се натоварват предните бедрени мускули (квадрицепсите) и сухожилията под коленете (пателарните сухожилия)
Лош навик №8: Не сте наясно със заобикалящата ви среда
Носенето на слушалки, докато карате колело, е откровено казано глупава идея. Вие трябва да можете да чуете сирени, клаксони и звънците на другите участници в движението. Трябва да можете да разчитате на всичките си сетива, за да следите какво се случва около вас и да не попадате в нежелани инциденти.
Забравете и за телефоните, докато карате. Ако някой ви звъни, спрете и проведете разговора си. Може да си мислите, че не е чак толкова голяма работа да говорите по телефона докато карате, и аз бях като вас, но само преди няколко дни имах падане точно по време на разговор, докато карам. Все още не са ми зараснали раните и синините.
Лош навик №9: Не играете по правилата
Още от създаването на автомобилите, шофьорите и велосипедистите не се обичат особено много. Въпреки това, трябва да се проявява толерантност и да се придържате към правилата. Не преминавайте през знак СТОП сякаш не съществува, обръщайте внимание на светофарите.
Ако няма специална велоалея, придържайте се близо до тротоарите! Не карайте в пешеходните зони и по тротоарите, или ако това е наложащо, карайте с ниска скорост, близка до тази на пешеходците и бъдете винаги концентрирани и готови да спрете на момента!
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АКО МОГА ДА ДАМ САМО ЕДИН СЪВЕТ - РИЧАРД РИЙД - ХЕРМЕС
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХОМЕОПАТИЯ И СЪВЕТИ В АПТЕКАТА - МИШЕЛ БОАРОН, ФРАНСОА РУ - ИЗТОК - ЗАПАД
СЪКРОВИЩНИЦА ОТ БЛАГОЗВУЧНИ СЛОВА - САКЯ ПАНДИТА - ШАМБАЛА
МИСИЯ "МАЙКА" - ВЕЧНИТЕ ВЪПРОСИ ЗА БРЕМЕННОСТТА - ИЛИЯН НАЙДЕНОВ
ТЪНКОТО ИЗКУСТВО НА СЪБЛАЗНЯВАНЕТО - МАРК МЕНСЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- СЪВЕТИ ПРИ НЕРВЕН СТОМАХ
- Съвети за здрав сън
- 4 начина, които ще ни помогнат да разберем в какво сме добри
- 10 прости съвета за добро здраве
- Как да разтваряме правилно желатина
- Как слабите хора могат лесно да покачват мускулна маса - отговорите
- Популярни форми на физическа активност в свободното време
- 12 начина да станете по-добри колоездачи
- Тренировка за най-важните коремни мускули в колоезденето
- Как да направите перфектното суфле
Коментари към Лошите навици при колоездене и как да ги коригирате