Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна медицина Спортни травми и заболявания Възпалителни и дегенеративни заболявания Периартрит на раменна става в спорта

Периартрит на раменна става в спорта

от 11 ное 2012г., обновено на 30 апр 2020г.
Автор: Пламен Сашков Георгиев
Периартрит на раменна става в спорта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Еднo от често срещаните заболявания в спорта, засягащо структурите в областта на раменна става, е т. нар. периартрит на раменна става или болест на "ротаторния маншон". Състоянието, което се отбелязва като периартрит, е дистрофично-дегенративно микротравматично заболяване на меките тъкани около раменната става и се среща най-често в спортове като волейбол, хандбал, гимнастика, акробатика, борба, самбо, плуване и спортове, в които се изисква хвърляне и движения с горни крайници.

Какво е периартрит на раменна става и какви са симптомите?

Биомеханиката на движенията в раменната става е сложен механизъм, съчетаващ работата на мускулите на рамото и мускулите на лопатката и се нарича скапуло-хумерален ритъм. Ротаторния маншон около раменната става е съставен от мускулите, които извършват въртеливи движения в рамото (ротатори) и по-точно от техните сухожилия. Те обгръщат главата на рамената кост (като в маншон) и при движение я стабилизират и придържат към лопатката. Бурсите в раменната става представляват две торбички изпълнени с течност, които предпазват ротаторния маншон при движение от намиращия се над тях костен израстък на лопатката акромион. Така се обезпечава нормалното и гладко движение в рамото. При периартрит на раменната става се засягат всички нейни структури: ставната капсула, двете серозни торбички (бурсите) на рамото, ставните връзки и сухожилията на ротаторния маншон. Една от причините за увреждането на този анатомичен комплекс е, че при нормално повдигане на ръката има контакт между ротаторния маншон, бурсата и твърдия костен свод на акромиона. При това се създават условия за оток, микрокръвоизливи, възпаление на бурсата и задебеляване и травмиране на сухожилието на мускула над гребена на лопатката (m. supraspinatus). Понякога процеса води до натрупвания на калциеви отлагания в сухожилието на мускула и накрая - частични или пълни разкъсвания, поради претърпяната дегенерация. Когато има хронично задебеляване на сухожилията на ротаторния маншон, при движение те се притискат от твърдия свод на рамото, което е съпътсвтано със силна болка. Това състояние се отбелязва като - синдром на притискане в рамото (inpingement syndrom).

При спортистите болката е важен фактор, който води до намаляване на обема, интензивността и влошаване на техниката при тренировка, което е свързано с намаляване на постиженията. При периартрит на раменна става е налице дълготрайна болезненост, която се засилва при движение и в началните стадии намалява при покой. На по-късен етап понякога се появява и нощем и нарушава съня. Налице е също прищракване при движение и е много характерна промяна в силата на болката в определена част от движението на ръката нагоре - "болезнена дъга". При повечето случаи се наблюдава също слабост, схващане и ограничаване на движенията в раменната става от незначителна степен до пълно обездвижване - т.нар. "замръзнало рамо".

Причини за поява на периартрит на раменната става

Появата на периартрит на раменната става при спортисти се свързва с пренапрежението и хроничната микротравматизация на структурите на ротаторния маншон и рамената става. Това касае всички спортове свързани със свръхнатоварване на горните крайници при повдигане, избутване, хвърляне или теглене. Периартрит на раменната става може да се получи и в резултат на системни удари, травми и падания върху твърд терен в спортове като волейбол, хандбал, самбо, акробатика и др.
Освен в микротравматизма, много изследвания показват, че към причините за периартрит на раменната става са включени и други фактори свързани с възрастовите изменения, съпътстващи заболявания и автоимунен компонент, поради което в много от случаите този проблем се появява без конкретна причина и също така изчезва спонтанно.

Диагностика на периартрит на раменната става

Диагностицирането на периартрит на раменната става въз основа на кличиничната картина и симптомите, като при повечето спортисти те са свързани със силна болка по време на упражняване на дадения вид спорт или движение с горен крайник, а не рядко и болка по време на сън и покои. При палпация се установява локална болка в браздата между делтоидния и пекторалния мускул и болезнено подута субделтоидна и субакромиална бурса, както и уплътнения и скованост на рамото.

Ренгенографията на раменна става не показва състоянието на ротаторния маншон, но може да разкрие наличие на артроза, шипове в рамото, свободни частици, счупвания от падане, неестествено изместване на раменната кост и сходни проблеми. За по-точната диагностика на периартрит на раменната става може да се използва ЯМР (ядрено магнитен резонанс), който засича възпалението на сухожилията, разкъсаните сухожилия, големината на увреждането, степента на мускулната атрофия и всякакви съпътстващи проблеми.

Лечение на периартрит на раменната става

Лечението на периартрит на раменната става обикновено е консарвативно, освен когато степента на увредата е твърде голяма и движенията са силно намалени. Класическите методи на лечение включват почивка, промяна на натоварването, нестероидни противовъзпалителни средства, физиотерапия и рехабилитация. Бързото възстановяване и завръщане към спортна дейност е свързано с прилагането системно и комплексно на правилно подбрани към периода на заболяването комплекс от упражнения и физикални средства. 

Медикаментозното лечение включва нестероидни и обезболяващи средства във фазата на силна болка, а по преценка на лекуващия лекар и кортикостероиди директно в бурсата на рамото. Прилагането на кортикостероиди спомага за успокояването на болката, отока и предотвратява по-нататъшни увреждания, но някои изследвания сочат, че дори 3 инжекции са достатъчни, за да се получи руптура (скъсване) на някое от сухожилията на ротаторния маншон.

Ако физиотерапевтичната програма и медикаментозното лечение не са ефективни, се прибягва до оперативно лечение, което включва възстановяване на ротаторния маншон, като най-съвременните методики използват артроскопски методи с цел по-малката травматичност и по-бързото възстановяване.

Физиотерапия при периартрит на раменна става

Целите на физиотерапията и рехабилитацията при периартрит на раменна става са свързани с премахване на болката, възстановяване обема на движение, мускулния тонус и силата на засегнатия горен крайник.

От физикалните средства в зависимост периода, могат да се използват:

  • криотерапия,
  • топлолечение,
  • ултразвук,
  • лазертерапия,
  • електропунктура,
  • ударновълновата терапия (shock wave therapy).

Кинезитерапия при периартрит на раменна става

Програмата по кинезитерапия може да се раздели на няколко периода в зависимост от степента на болката и възпалението.

  • Остър период  (период на силна болка) - През този период се цели намаляване на болката, релаксация на мускулатурата и поддържане обема на движение. Много е важно упражненията в комплекса по кинезитерапия да не причиняват болка, защото това допълнително води до спазъм, което забавя процеса на възстановяване. Използват се махови упражнения от отбременено положение, упражнения за поддържане на обема, леки техники ПИР (пост изометрична релаксация) и мобилизации на раменна става. От физикалните средства се използват криотерапия (плик с натрошен лед в кърпа за 10-15 мин.), а от електролечението TENS, средночестотни токове и нискочестотни токове с обезболяващи параметри.
  • Подостър период  (период на умерена болка) - В този период се разгръщат средствата на кинезитерапията, като допълнително се включват упражнения с уреди (тояжки, гирички, леки тежести), упражнения на шведска стена и на уреди, като е добре да се редуват упражнения за обем и сила с релаксиращи упражнения. Много добър вариант е подводната гимнастика с температура на водата 32-34 градуса, заради отбременяването на ръката във водната среда. Упражненията се изпълняват до лека болка като целта в този период е максимално възвръщане на обема на движение в ставата, и постепенно възстановяване на мускулната сила. За релаксиране на мускулатурата се прилага релаксиращ масаж и техники на ПИР. От физикалните средства, освен тези в острия период може и да се използва и УЗ (ултразвук) или фонофореза (въвеждане на лекарства с УЗ) с кортикостероиди или нестероидни противовъзпалителни средства.
  • Хроничен период (период на възстановяване) - В този период се цели максимално бързото възстановяване на функцията на раменната става, като средствата са насочени към противодействие на обездвижването в рамото и възвръщане на силата и обема на движение. При не провеждане на физиотерапия и рехабилитация, много често се стига до пълно обездвижване на рамото "замръзнало рамо", като тази фаза може да трае няколко месеца. Използват се всички средства на кинезитерапията от предишния период, а от физиотерапевтичните процедури са показни също топлините процедури и балнеолечението.

Подходящи упражнения за кинезитерапия може да намерите в: Упражнения при болки в раменната става и намалена подвижност

Профилактика

В профилактиката на периартрита на рамото основна роля играе поддържането на мускулите на ротаторния маншон, избягване на претоварванията и достъчното време за време за възстановяване. За подържането на мускулите около рамото може да се изполват следните упражнения:

Упражнения за укрепване на мускулите ротатори на рамото

Още по темата:
  • Травми на рамото и раменния пояс Травми на рамото и раменния пояс
  • Упражнения за домашна рехабилитация след операция на рамото Упражнения за домашна рехабилитация след операция на рамото
  • Упражнения при замръзнало рамо Упражнения при замръзнало рамо
  • Упражнения при болки в раменната става и намалена подвижност Упражнения при болки в раменната става и намалена подвижност
4.7/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ФИКСИРАЩ КОЛАН ЗА РАМЕНЕН ПОЯС модел 4075 , размери XS , S , M , L
34.00лв.

ФИКСИРАЩ КОЛАН ЗА РАМЕНЕН ПОЯС модел 4075 , размери XS , S , M , L

ХОТ ХЕМП КРЕМ ЗАГРЯВАЩ 250 мл
49.00лв.

ХОТ ХЕМП КРЕМ ЗАГРЯВАЩ 250 мл

ФИКСАТОР ЗА ГОРЕН КРАЙНИК модел 4089 , универсален размер
58.00лв.

ФИКСАТОР ЗА ГОРЕН КРАЙНИК модел 4089 , универсален размер

ШИФА ХОТ ЗАГРЯВАЩ ПЛАСТИР 12 см. / 18 см. * 1
1.70лв.

ШИФА ХОТ ЗАГРЯВАЩ ПЛАСТИР 12 см. / 18 см. * 1

КУРКУМИН КОМПЛЕКС капсули * 30 VIRIDIAN
66.00лв.

КУРКУМИН КОМПЛЕКС капсули * 30 VIRIDIAN

ЦИТОСАН ФОМЕНТУМ ГЕЛ 100 мл ENERGY GROUP
37.50лв.

ЦИТОСАН ФОМЕНТУМ ГЕЛ 100 мл ENERGY GROUP

Коментари към Периартрит на раменна става в спорта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Периартрит на раменна става в спорта
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 07:26
    Коментирайте "Периартрит на раменна става в спорта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна медицина
  • Спортни травми и заболявания
  • Възпалителни и дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат в спорта
  • Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Какво лекува английската сол
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • Болка в петата - причини и домашно лечение
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
  • Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
  • Кодеин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1477 дни, 16 часа и 45 мин.

Болки след 11 год изкуствена тазобедрена става - лекарствено взаимодействие

преди 1786 дни, 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 10 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 10 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 10 часа и 49 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival