Подготвяне на велосипеда за зимата

Колоезденето е сред любимите ми спортове, и макар да не искам да слизам от велосипеда, с настъпването на зимата и студените дни, все по-рядко излизам да се поразходя с него. Ако колоезденето е сред Вашите хобита, може би знаете, че преди да приберем велосипедите за „зимен сън“, добре е преди това да се погрижим за тях. Да, има няколко неща, които е добре да направим, за да сме сигурни, че когато времето започне да се затопля, нашето любимо превозно средство ще бъде в достатъчно добра кондиция и можем директно да се качим на него и да започнем да го караме. От друга страна, изпълнявайки тази подготовка на велосипеда за зимата, ние си гарантираме удължаване на срока, в който той ще ни служи вярно и безпроблемно.
И така, вижте кои стъпки трябва да следвате, за да подготвите велосипеда си за зимните месеци:
1. Измиване и почистване
Това е една от най-важните стъпки – почистването на мръсотията и праха, попаднали върху велосипеда ви. За целта използвайте топла вода, мека кърпа и гъба, за да избегнете надраскванията на боята. За по-упоритите замърсявания можете да заложите на автошампоан. Ако миете вашият велосипед на автомивка, или с водоструйка, нека струята бъда от по-далечна дистанция, за да не повреди боята или да счупи някакви по-малки, обикновено пластмасови, части. След почистването, подсушете велосипеда и го оставете да доизсъхне на есенното слънце, защото има места, които трудно се достигат и остава влага.
2. Смажете велосипеда
След като велосипедът е изсъхнал, време е да смажете частите му. Можете да използвате силиконов спрей за целта. Обърнете внимание не само на веригата и венците, но и на другите движещи се елементи, включително вилката и амортисьорите. По този начин ще ги предпазите от влагата и ще ги защитите от ръждата.
3. Не забравяйте и налягането в гумите
В зависимост как съхранявате Вашия велосипед, Вие трябва да внимавате дали гумите са с правилното налягане. Ако имате закачалка и велосипеда виси във въздуха на нея, тогава можете дори да спуснете леко гумите до 1 бар налягане, което е достатъчно за предпазването им, но ако съхранявате велосипеда оставен на земята, добре е гумите да са добре напомпани, за да не се смачкат и нацепят от тежестта на рамката.
4. Сервизиране
В случай, че нещо сте повредили велосипеда, сега е точния момент да го ремонтирате, за да е готов за пролетта.
Що се отнася до електрическите велосипеди, които вече все по-масово навлизат в ежедневието ни, добре е да свалите батерията, да напръскате шлиците й със защитен спрей молибденов дисулфид (МоS2). Батерията не трябва да се зарежда на 100%, нито да се оставя напълно разредена, тя се държи на около 75% заряд. Това увеличава живота й. Също така можете да свалите и дисплея, който да съхранявате при стайна температура през зимните месеци.
Също така бих ви препоръчал да държите велосипеда си покрит с брезент или найлон, за да държите праха далеч от него.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЪНЛОП СИВО-ЧЕРНИ РЪКАВИЦИ ЗА КОЛЕЛО S DNP0056
ДЪНЛОП СИВО-ЧЕРНИ РЪКАВИЦИ ЗА КОЛЕЛО М DNP0057
ДЪНЛОП ЧЕРНИ РЪКАВИЦИ ЗА КОЛЕЛО S DNP0069
ДЪНЛОП ЧЕРВЕНИ РЪКАВИЦИ ЗА КОЛЕЛО S DNP0070
ДЪНЛОП ЧЕРНИ РЪКАВИЦИ ЗА КОЛЕЛО М DNP0071
ДЪНЛОП ЧЕРВЕНИ РЪКАВИЦИ ЗА КОЛЕЛО М DNP0072
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- Топ 10 на най-великите шосейни колоездачи на всички времена
- 7 тренировъчни грешки, водещи до болки в коленете
- Как да тренирате при хипотироидизъм и тиреоидит на Хашимото
- Как да разтваряме правилно желатина
- СЪВЕТИ ПРИ НЕРВЕН СТОМАХ
- Как да карате кайтсърф безопасно – съвети за начинаещи
- Препоръки за лесно покачване на мускулна маса за хардгейнъри
- Лошите навици при колоездене и как да ги коригирате
- Върховната силова тренировка за колоездачи
- 5 неща, които да ви помогнат да се бръснете по-рядко (защото наистина е досадно понякога)
Коментари към Подготвяне на велосипеда за зимата