Спортно хранене за оптимално възстановяване – съвети за енергизиране, хидратиране и ревитализиране
Независимо какви тренировки практикувате, НІІТ, CrossFit, кардио, фитнес или други, след приключването им фокусът ви трябва да бъде насочен към едно единствено нещо, а именно възстановяване. То включва:
-
Възстановяване на енергийните запаси
-
Мускулно възстановяване
-
Рехидратиране
-
Ревитализиране
Стратегиите, които се използват за тази цел трябва да включват:
-
Енергиен баланс
-
Макронутриенти
-
Микронутриенти
-
Възстановяване на течностите в тялото
-
Точно време на храненето
-
Прием на хранителни добавки
Енергиен баланс
Енергията или калориите са в основата на процеса на „ремонтиране“ на мускулите след тренировъчния процес. Оптимизирайте своите запаси чрез фокус върху 3 неща:
-
Общ калориен прием – Сравнете калорийния си прием с вашите тренировъчни нужди и цели! Ако не приемате достатъчно калории води до стрес на нервната система и надбъбречните жлези и така може да се забави процеса на възстановяване.
-
Тип на калориите – Фокусирайте се върху сложните въглехидрати за възстановяване на енергията и гликогена в мускулите, адекватни протеини за мускулен протеинов синтез и здравословни мазнини за намаляване на възпалителните процеси и подпомагане на цялостното здравословно състояние!
-
Време за храненето – Направете своите хранения така, че 2 от тях да са около тренировките ви, за да имате енергия за престоящото натоварване, а след това да покрият нуждите ви след изтощението на организма!
Наличието на енергия е от съществено значение за изпълнението на тренировката и за възстановяването. Ако имате ниски енергийни нива, това може да окаже неблагоприятно влияние върху репродуктивните възможности на човек, да срине имунната му система и да доведе до други проблеми със здравето му.
Кога сте поставени под риск от ниски енергийни нива?
При провеждане на двуразови и триразови тренировки или тренирате повече от 6 пъти седмично |
Когато имате нередовни хранителни навици |
Неспособни сте да посрещнете енергийните си нужди |
Грешни знания за приема на калории при желание за отслабване и правене на прекалено рестриктивни ограничения на храненето ви |
Сигнали и симптоми за неправилно управление на енергията на тялото ви
-
Хронична умора
-
Анемия или ниски нива на желязо в кръвта
-
Повтарящи се едни и същи инфекции или заболявания
-
Депресия или лесна раздразнителна
-
Хранителни разстройства
-
Нередовни менструални цикли
-
Патологична загуба на тегло
-
Стомашно-чревни проблеми
-
Намаляване на костната плътност
-
Много трудно покачване на мускулна маса и липса на сила при изпълнението на упражненията от вашата програма
-
Чести контузии, дори и от не чак толкова тежки удари или натоварвания
Практически съвети за задоволяване на енергийните ви нужди
-
Правете 3 основни и няколко малки хранения, като те трябва да са съобразени с вашите цели и активност, за да може общия калориен прием за деня да отговори на всичко това!
-
В случай, че тренировките ви го изискват, допълвайте храненето си с протеинови шейкове, за да посрещнете завишените енергийни нужди!
-
Задайте си реалистични цели за промяна на тялото ви!
-
Поставете си срокове, в които е реално да се постигнат целите ви!
-
Следвайте добре планираната и персонализирана за вас стратегия за тренировки, хранене и почивка!
МАКРОНУТРИЕНТИ
Макронутриентите са енергийните молекули, които можете да манипулирате, за да си осигурите бързо и адекватно възстановяване.
Въглехидрати
Въглехидратите (захари, нишесте и фибри) са основният източник на енергия за умерено интензивна активност. Те могат да бъдат категоризирани според техния гликемичен ефект.
-
С висок гликемичен ефект (например простата захар) – те бързо повишават кръвната захар и инсулина
-
С нисък гликемичен ефект (например сложните храни богати на фибри) – бавно повишават кръвната захар и не се получават резки пикове
Количествата на консумираните въглехидрати зависи от вашата активност. Ето и няколко препоръчителни стойности, които могат да ви бъдат полезни:
-
При тренировка с ниска активност или базирана на усвояване на дадена техника – 3-5 грама на килограм телесно тегло
-
Средно висока активност – 5-7 грама на килограм телесно тегло
-
Висока активност – 6-10 грама на килограм телесно тегло
-
Екстремно висока активност (на нивото на професионалните атлети) – 8-12 грама на килограм телесно тегло
Протеини
Техните функции са свързани с:
-
Катализиране на метаболитните реакции
-
Транспортиране на молекулите
-
Мускулен протеинов синтез
-
Енергоснабдяване
Източници:
-
Пълни (съдържащи всички основни аминокиселини) – такива се продуктите от животински произход като говеждо, птиче, свинско, агнешко, ярешко месо, риба, яйца и млечни продукти.
-
Непълни – към тях се включват растителните продукти, съдържащи протеини, макар например киноата и соята могат да се считат и за пълни протеини, но те съдържат много повече допълнителна енергия, т.е. прекалено много калории, при едни и същи количества левцин като животинските протеини.
Оптималната консумация на протеини е ключ към намаляване на катаболизма, стимулирането на синтеза на мускулни протеини и улесняването на възстановяването. Препоръчителната доза е 1,6-2 грама на килограм телесно тегло, като тя може да се раздели в отделните хранения. Към протеина можете да добавите 3 грама левцин и 50 грама въглехидрати преди и след тренировката, за да предотвратите мускулното разграждане.
Мазнини
Мазнините и маслата са категоризирани според броя на свързаните въглеродни атоми в алифатната верига. Степента на насищане определя точката на топене и стабилността.
-
Наситени мазнини – те са устойчиви на стайна температура
-
Ненаситени мазнини – втечняват се на стайна температура
Функции на мазнините в тялото:
-
Източник на енергия и съхраняване на енергия
-
Хормонално производство
-
Балансиране на незаменимите мастни киселини
За да се намалят възпаленията и да се подобри възстановяването им, спортуващите хора трябва да се съсредоточат върху получаването полезни мазнини от тъмнозелените листни зеленчуци, ленено и конопено семе, орехи, студеноводна риба, телешко месо от животни, хранени на пасбища, яйца, заради омега-3 мастните киселини и намаляване на омега-6 от слънчогледовото олио. Добре е да ползвате за готвенето зехтин и масло от авокадо.
Рибеното масло като средство за възстановяване
Дозата, която бих ви препоръчал за общо укрепване на здравето ви е 1 грам дневно, а ако имате мускулна треска, можете да вземете 6 грама, които да разпределите на няколко дози през целия ден.
МИКРОНУТРИЕНТИ И ФИТОНУТРИЕНТИ
Към микронутриентите се включват витамините и минералите. Достатъчни са малки количества от тях, за да се осигури нормален метаболизъм, растеж на мускулите и добро здраве.
Ако спазвате хранителен режим, в който присъстват 50-75% храни на растителна основа и сте включили здравословни мазнини и протеини, вероятно вие получавате достатъчно витамини, минерали и фитонутриенти и тогава не се налага да разчитате на хранителни добавки.
Фитонутриенти
Те са познати още като фитохимикали и представляват химични вещества, произвеждани от растенията. Богати на фитонутриенти храни са тъмно оцветените плодове и зеленчуци, бобовите растения, ядките, чая, какаото и много от подправките. Фитонутриентите могат да помогнат в процеса на възстановяването, поради своите противовъзпалителни свойства.
Антиоксидантите – толкова ли са полезни?
Свободните радикали, които се произвеждат по време на тренировките, могат да причинят увреждане на мускулите, водят до умора и могат да повлияят негативно на възстановяването. Те обаче са и сигнал за клетъчната адаптация към натоварванията. Много спортисти се опитват да се борят срещу вредните ефекти на свободните радикали с помощта на витамини А, Е и С и минерали като цинк и селен.
За съжаление, тези добавки за предпазване от антиоксидантите могат да затруднят адаптацията на организма към тренировките, включително подобряването на издръжливостта, антиоксидативния капацитет, митохондриалната биогенеза, защитните клетъчни механизми и инсулиновата чувствителност.
В допълнение, антиоксидантните добавки могат да имат вредно въздействие върху отговора на стрес при претоварване и тренировка с висока интензивност, като по този начин се отразява неблагоприятно на ремоделирането на скелетните мускули.
ХИДРАТАЦИЯ
Водата регулира телесната температура, смазва ставите и транспортира хранителните вещества. Признаците за обезводняване могат да включват умора, мускулни крампи и замайване.
По време на фазата на възстановяване, достатъчното хидратиране може да спомогне за регулиране на притока на кръв към мускулите, с което да се намали мускулната треска. В допълнение, водата изчиства токсините, които влошават болката.
От колко течности се нуждаете при нужда от по-голяма издръжливост
Преди стартирането на тренировката е добре да се презастраховате с консумацията на голямо количество изотонична напитка. При очаквани натоварвания над 90 минути се изисква предварителна стратегия за хидратация, която се прилага 2-3 дни предварително. Препоръчително е да се приемат по 400-600 мл. течност на всеки 2-3 часа, като в нея трябва да има натрий в съотношение 40-100 ммола на литър. Целта е да се хидратирате още преди да сте участвали например в състезание, в което ще изгубите много от течностите в тялото си през потните жлези.
Как да си направите домашна електролитна напитка за възстановяване?
- 120 мл. пресен портокалов сок
- 60 мл. пресен лимонов сок
- 240 мл. кокосова вода
- 2 супени лъжици мед
- 1/8 супена лъжица морска или розова хималайска сол
Смесете съставките и ги охладете!
ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ СЛЕД КОНТУЗИЯ
Хранителните добавки имат роля във възстановяването, но акцентът ви трябва да бъде върху енергийния баланс, макро и микроелементите. Следните добавки могат да помогнат да се оправите много по-бързо след претърпяна травма:
Хранителна добавка |
Механизъм на действие |
Доза |
Съображения |
Куркумин |
Противовъзпалително |
500 мг. 3 пъти дневно |
Има лоша абсорбция, затова е добре да се комбинира с пиперидин или фосфатидил холин |
Джинджифил |
Противовъзпалително |
1 гр. джинджифил на прах 3 пъти дневно |
Добавете към храната или приемайте като хранителна добавка |
Фреш от диня (L-цитрулин и ликопен) |
Намалява млечната киселина и от там потиска мускулната треска и възпаленията |
500 мл. дневно |
Ако участвате в състезание, започнете 5 дни преди събитието, а при обикновени тренировки го пийте 20 минути преди започването им! |
Сок от цвекло |
Действа като азотен бустер, с което спомага кръвния поток. Ефективен е при аеробни, анаеробни и силови тренировки |
250 мл. дневно |
Консумирайте редовно по време на тренировката |
Сок от вишни |
Антиоксидант и противовъзпалително |
350 мл. 2 пъти дневно |
Този сок се пие само 8 дни преди участие в състезание |
Мляко с шоколад |
|
480 мл. |
За възстановяване след тренировка |
Колагенови пептиди |
Поддържа съединителните тъкани и здравето на меките тъкани и костите |
2 супени лъжици в около 200 мл. вода или сок по 2 пъти дневно |
|
Витамин С |
|
От 500 мг. до 1 гр. дневно |
При прием на по-големи дози, следете дали храносмилателната ви система е толерантна към този витамин |
Смути за възстановяване (за 2 дози)
- 240 мл. вода
- 120 грама зелеви листа или спанак
- 1 обелено цвекло
- 50 грама замразени горски плодове
- 1 банан
- ½ авокадо
- ½ супена лъжица сурово какао
Смесете съставките и леко възстановяване от мен!
Източници:
- Experimental biology and medicine
- Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics
- Journal of Exercise Nutrition & Biochemistry
- The Complete Guide to Fasting
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДР. ФРЕЙ НАЛАКЪТНИК S8317 XL
ПИК НАКИТНИК 15-20 см. РАЗМЕР S * 2 бр.
ПИК НАКИТНИК 20-25 см. РАЗМЕР M * 2 бр.
ПИК НАКИТНИК 27-30 см. РАЗМЕР L * 2 бр.
РЕПАРИЛ айс спрей 200 мл
НЮФЛЕКС охлаждащ гел 120 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Студен компрес или пакет с лед
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Навяхване на глезена в спорта
Коментари към Спортно хранене за оптимално възстановяване – съвети за енергизиране, хидратиране и ревитализиране