Топ 15 на най-надарените с атлетизъм спортисти в историята
Разгледахме доста снимки, за да направим за вас тази класация на най-атлетичните спортисти в историята. Ако вие сте треньор или собственик на отбор, със сигурност, ще искате да притежавате в състава си някой от изброените по-надолу. Тук не сме взели чисто спортните постижения на класираните от първо до петнадесето място, а сме се фокусирали върху генетичния им потенциал. Да, повечето от тях са работили много здраво, за да постигнат резултатите, но основна е била ролята на техните наследствени черти. Качествата, които сме имали предвид са тяхната първична сила, мощ, повратливост, гъвкавост и издръжливост.
Може би ще се изненадате, че едни от най-великите спортисти в историята не са в тази класация. Например, Майкъл Джордан. Той е най-голямото име в баскетбола, но тук търсим такива, които са се родили атлети, а не са се „създали“ като такива с цената на много труд или лишения, какъвто е случая с „Въздушния“. Той притежава скорост, пробивност и страхотен отскок и въпреки, че играеше в ера на вълшебници в баскетбола, не се намери човек, който да го спре и да го надиграе. Но всичко това не дойде даром, а се дължи на дълги часове, прекарани с топка в ръце под баскетболния кош. Именно това усърдие превърна Майкъл и в приличен бейзболист (в годините, след първия му отказ от баскетбола), макар и в началото играта му да бе ужасяваща. Но хората в класацията са просто атлетични генетични изроди, на които им трябва малко, за да доминират във всеки спорт, към който се насочат.
Топ 15 на най-надарените с атлетизъм спортисти в историята
№15 Майк Тайсън
В ранните си години, Майк Тайсън е считан за „най-лошия човек на Земята“, след като печели с нокаути първите си 19 мача при професионалистите, като 12 от тях още в първия рунд. Става най-младият световен шампион в тежка категория, едва когато е на 20 години. „Железният“ е може би най-страховитият боксьор в историята, но многобройните му проблеми извън ринга не му позволяват да бъде изцяло съсредоточен върху спорта. Това му пречи да се превърне в най-великия боксьор на всички времена, а с тази брутална сила и доминация в мачовете, това едва ли би било проблем за него, при малко по-различно стечение на обстоятелствата.
№14 Юсейн Болт
„Светкавицата“ е един от най-високите спринтьори в историята, като това му носи чисто механично предимство от по-големите крачки, които прави. Това обаче не би било нищо, ако не бе съчетано с бързо потрепващите мускулни влакна, които обикновено са по-добре използвани от по-ниските хора. Тази комбинация не е често срещана, особено при спринтьорите. Той държи рекордите на 100 и 200 метра и от гледна точка на доминацията му, той е недостижим. Рекордьор е и в щафетата на 4 по 100 метра и се нарежда като превъзходство над останалите в неговия спорт до имена като Тайгър Уудс и Майкъл Фелпс. Болт обаче всява ужас в конкурентите му със своите 196 сантиметра височина, имайки предвид, че повечето от останалите спринтьори от елита са високи около и под 183 сантиметра. Пример за това са основните конкуренти на Болт, Тайсън Гей, който е 178 сантиметра, а Йохан Блейк, чийто ръст е 180 см. Обикновено, по-късите крайници е по-лесно да се движат бързо, но пък това е за сметка на издръжливостта и обратно. При Болт това не е така, ето защо той е смятан за генетично чудо и има място в тази класация.
№13 Брок Леснар
Леснар е чудовище. Още в колежанските си години се състезава в най-висшите лиги по борба и ММА в САЩ, да не говорим за невероятното му представяне и шампионските пояси в кеча. Брок печели титлата в борбата в тежка категория, а на 25 години става най-младия шампион на WWE. Номер едно е и в UFC в продължение на една година. Дори играе и за Минесота Вайкингс в Националната Футболна Лига на САЩ. С ръст от 191 сантиметра и тегло от 120 килограма, Брок Леснар документирано е вдигал 215 килограма от лежанка и прави по 44 повторения със 100 килограма. В документален филм за Кърт Енгълс (олимпийски шампион по борба от Атланта 1996 и шампион в тежка категория на WWE), той твърди, че е виждал Леснар да вдига от лежанка и 270 килограма и да кляка с 320-килограмова щанга (последното също е документирано официално). През 2004 година, когато играе американски футбол, Брок взема спринта на 40 ярда (около 37 метра) за 4,7 секунди, скача от място 3,05 метра, а вертикалния му отскок е 89 сантиметра. Тези числа може би за някои не звучат толкова впечатляващо за лекоатлет, но тогава той е бил с тегло от 131 килограма.
№12 Александър Карелин
„Руската мечка“ е звяр на тепиха. Не случайно са го наричали и „Експериментът“, тъй като за мнозина той не е човешко същество, а нещо, създадено в съветските лаборатории. Мнозина го смятат за най-великия борец на всички времена, не само в супер тежката категория, а изобщо. Печели златните олимпийски медали през 1988, 1992 и 1996 година, а на международната сцена остава непобеден от 1987 до 2000 година. В последните 6 години от тази дълга серия, той е толкова добър, че не дава нито 1 точка на противниците си. В Сидни е победен на финала от американеца Рулън Гарднър, като това се счита за една от най-големите изненади в историята на олимпийските игри.
Карелин е висок 193 сантиметра и тежи 130 килограма, като спокойно може да участва и в състезания по вдигане на тежести, тъй като тласка 190-килограмова щанга. Запазената му марка е „вдигането на Карелин“, при което той хваща опонента си през кръста, вдига го със завъртане е го удря силно в тепиха с леко завъртане. Движението е толкова трудно и не е правено никога в тежката категория, преди появата на руския класик. Опонентите му са се страхували да му приложат неговото запазено движение, тъй като няколкото опита са завършвали със светкавична контра със същото упражнение. Тренировките на Карелин са много тежки, като той изпива по 2 литра мляко за закуска и тича по 2 часа в дълбокия сибирски сняг всяка сутрин. Запитан защо тренира всеки ден, той заявява: „За да съм най-добрият, така съм сигурен, че никой не се е подготвил повече от мен, тъй като не знам, дали в почивния ми ден, моя опонент няма отново да тренира“.
№11 Бари Сандърс
Той е легенда в NFL. Може би това е единственият играч в американския футбол, който може да отбележи тъчдаун винаги, когато му бъде подадена топката. Определян е като най-добрия рънинг бек в историята. Сандърс успява да регистрира по средно 1500 ярда в пробиви всеки сезон. Противниковите отбори се страхуваха от него, като доказателство за това е подреждането на 8-9 защитника във формация кутия, за да могат да го спират. И въпреки това трудно успяваха. Това се дължеше неговата невероятна бързина и атлетичност, като 40 ярда той преминава за 4,37 секунди. Просто е трудно да се опише с думи.
№10 ЛеБрон Джеймс
С ръст от 203 сантиметра и тегло от 113 килограма, ЛеБрон Джеймс е толкова атлетичен, че може да играе на всяка една позиция в баскетбола. Притежава рядка комбинация от талант, размери, сила и бързина, които до този момент не са виждани в този спорт. „Кралят“ участва във всеки компонент на играта и за това говори факта, че той регистрира трипъл-дабъл в почти всеки свой мач. Играе от стрелящ гард до център, както в защитата, така и в нападението на отбора. Вертикалният му отскок е 112 сантиметра, а докато е в гимназията е измерено неговото хвърляне на топка за американски футбол, като дистанцията е 64 метра. Мнозина вярват, че той би имал същата много успешна кариера и в Националната Футболна Лига на САЩ, и то с малко положени усилия.
№9 Уилт Чембърлейн
Уилт Чембърлейн доминира в баскетбола както никой друг. Той държи редица рекорди в НБА, включително за най-добър реализатор, борец под коша и изиграни мачове. Само ще спомена, че той е единственият играч в историята на баскетбола, който бележи 100 точки в един мач, средната му сезонна успеваемост е близо 50 точки. Притежава една от най-добрите физики за своя ръст, а той е 216 сантиметра, комбиниран с тегло от 125 килограма. Неговата издръжливост никога не е била под въпрос, като през цялата си кариера, Уилт Чембърлейн играе почти винаги пълните минути на мачовете. Той никога не е изглеждал изтощен, макар че е играл в последните си години с безброй контузии.
Невероятният му атлетизъм се описва от няколко цифри – вдигал е 250 килограма на лежанка, а вертикалния му отскок е бил 127 сантиметра (повече от Майкъл Джордан и ЛеБрон Джеймс). В баскетбола се изявява като център, но при защитните действия на отбора си се превръща в гард, демонстрирайки своята сила.
№8 Брус Лий
Ако днес той беше жив и участваше в ММА турнирите, едва ли щеше да има някой, който да успее да го победи или поне нямаше да са много, имали подобен шанс. Брус Лий несъмнено е един от най-силните и бързи мъже на планетата. Макар, че е висок само 170 сантиметра и тежи 63 килограма, той има едни от най-добрите показатели за сила, мощ, координация и точност на удара.
Ето и малко данни за способностите му:
-
Скоростта на удара на Лий е огромна, като времето за достигане от отпусната долу ръка, до лицето на противника му е 5 стотни от секундата.
-
Неговите бойни движения са били толкова бързи понякога, че е било трудно на тогавашните камери да ги заснемат и да ги използват в дадения филм.
-
Той е можел да вземе монета от отворената длан на човек и да остави друга, преди дланта да бъде затворена.
-
Брус Лий прави по 50 набирания на лост, само на една ръка.
-
Успява да счупи дървена дъска с дебелина 15 сантиметра.
-
Неговият удар от 2,5 сантиметра разстояние може да събори човек, докато от 15 сантиметра се получава такава мощ, че удареният човек изхвърча назад, сякаш ударен от автомобил.
№7 Брайън Клей
Той е американски десетобоец, олимпийски шампион от 2008 година и световен шампион от 2005 година. Когато печели златото в Пекин, Клей завършва с 240 точки, като такъв брой не е постиган от 1972 година насам. Резултатите му са следните:
-
Спринт 100 метра – 10,35 секунди
-
Спринт 200 метра – 21,34 секунди
-
Спринт 400 метра – 47,78 секунди
-
Спринт 110 метра с препятствия – 13,64 секунди
-
Бягане на 1500 метра – 4 минути, 38 секунди и 93 стотни
-
Скок дължина – 8,06 метра
-
Скок височина – 2,10 метра
-
Овчарски скок – 5,15 метра
-
Тласкане на гюлле – 16,27 метра
-
Хвърляне на диск – 55,87 метра
-
Хвърляне на копие – 72 метра
-
Спринт 60 метра – 6,65 секунди
-
Спринт 60 метра с препятствия – 7,77 секунди
-
Бягане на 1000 метра – 2 минути, 49 секунди и 41 стотни.
Високият 178 сантиметра и тежащ 82 килограма Клей е тестван със системата за атлетизъм SPARQ, чието име е акроним от първите букви на скорост, мощ, повратливост, реакция и бързина на английски. В теста за американски футбол, атлетът постига резултат от 130,40 точки, който е рекорд в историята. Вертикалният му отскок е 110 сантиметра, който е сред най-добрите постижения, постигани от играчите от НБА и НФЛ. Ускорението му на 27 метра при теста в бейзбола (разстоянието от мястото, където батърът удря топката, до първата база) е по-добро от Джейкъби Елсбъри, който е един от най-бързите бейзболни играчи, а като цяло рейтингът им е един и същ. Резултатите му от всички тестове са следните:
-
Футбол – 96,50
-
Бейзбол – 102,00
-
Баскетбол – 90,00
-
Атлетична оценка – 145,00
Баскетболният му рейтинг по SPARQ системата е по-добър от всички професионални баскетболисти, включително и от звезди като Дерик Роуз, ЛеБрон Джеймс, Кобе Брайънт и Дуейн Уейд. Това е прецедент десетобоец и атлет, който не е фокусиран върху някой от тестваните спортове.
№6 Бейб Дидриксон Захариас
Тази жена е истинска спортна машина. Печели 41 титли в голфа, 11 в тениса, има 2 златни и 1 сребърен олимпийски медала от Лос Анджелис 1932, една от най-великите американски баскетболистки, състезава се още в бокса, бейзбола и софтбола, а също е професионален водолаз, боулър (състезател по боулинг) и скейтър. Безспорно е най-великата жена в атлетиката на всички времена.
№5 Джим Браун
Той е определян за най-великият играч в американския футбол и един от най-големите атлети в професионалния спорт в историята. Бил е един от най-трудните за опазване играчи и когато се е налагало да бъде свален от противниковите защитници, винаги е бил атакуван от повече от двама от тях, тъй като сам играч почти никога не е успявал.
Висок 188 сантиметра и с тегло 105 сантиметра, Браун е известен и като едно от най-големите имена в лакроса, където е член на Залата на славата на този спорт. Това не е единственото му признание, той е член на Залата на славата на американския футбол и на колежанския футбол, като не са много другите спортисти в световен мащаб, с толкова престижно постижение в повече от 2 вида спорт.
Джим Браун е бил и баскетболист, играл е в тима на Сиракуза в колежанския баскетбол, където е втори реализатор в историята на отбора. Има и добри постижения в леката атлетика. Докато е в колежа той практикува 4 спорта, като доминира и в четирите.
№4 Хершел Уокър
Този спортист е всичко друго, но не и обикновен. Още в гимназията печели националните титли в спринтовете на 100 и 200 метра и в хвърлянето на гюлле. Уокър постига време от 10,22 секунди на стоте метра, което не е далече от олимпийските времена.
След това става шампион на NFL, а освен това има и пети дан по таекуон до. Участва на зимните олимпийски игри през 1992 година на двойка бобслей, като завършва на седмо място.
Заявява, че неговите тренировки не са свързани с вдигане на тежести, а вместо това всяка сутрин прави по 1000 лицеви опори и 3500 коремни преси, още от годините си в гимназията. На 48-годишна възраст продължава кариерата си в смесените бойни изкуства, истинско свидетелство за неговия невероятен атлетизъм.
№3 Дейон Сандърс
Той е един от най-поливалентните спортисти в историята и истинско определение за супер атлет. Висок е 185 сантиметра и се подвизава на множество позиции в американския футбол и в бейзбола, като навсякъде поставя редица рекорди. Едва ли има треньор, който не би искал подобен спортист в състава си.
№2 Бо Джаксън
Когато говорим за генетичен атлетизъм, не можем да пропуснем името на Бо Джаксън. Висок 185 сантиметра и с тегло от 103 килограма, той е първият, който е бил избран в Мач на звездите в два спорта – бейзбол и американски футбол. Печелил е и трофея Хейсман. Иска да се включи в Олимпийския отбор на САЩ в спринта, но тази дисциплина не получава достатъчно финансова подкрепа от държавата, както останалите спортове, и това го отказва. Неговото време за 40 ярда е 4,12 секунди, най-бързото в историята.
№1 Джим Торп
Макар, че неговите изяви са още в ранните години на атлетиката, Торп печели златните олимпийски медали в десетобоя и в петобоя на игрите през 1912 година в Швеция, макар че две години му ги отнемат, тъй като през онези години само аматьори са можели да участват на олимпиадите, а той е бил професионален бейзболист и състезател в американския футбол. В последния спорт, срещу него е играл бъдещия президент на САЩ Дуайт Айзенхауер, който контузва коляното си в опит да го спре. Години по-късно разказва: „Има хора, които свръх надарени с атлетизъм. Паметта ме връща към Джим Торп. Той никога не е тренирал футбол (американски), но на игрището правеше такива неща, каквито до този момент не бях виждал.“ Играл е и баскетбол, но този период от живота му не е документиран, но съм сигурен, че и там ще е бил сред най-добрите. А нещото, което ме накара да сложа Джим Торп на първото място е, че в онези години, средствата за възстановяване все още не са съществували, което го прави наистина чудо на природата.
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Спортни класации и рекордни постижения
- Какво представляват стероидите?
- Бурсит в областта на коляното при спортисти
- Възстановяване след навяхване на глезена при спортисти
- Разтежение на мускул стерноклейдомастоидеус при спортисти
- Топ 10 на най-добрите тенисистки в историята
- Топ 10 на най-великите шосейни колоездачи на всички времена
- Възстановяване след операция на предна кръстна връзка при спортисти
- Електрофореза при спортни травми и заболявания
- Топ 10 на най-бързите спринтьори в историята
- Топ 25 на най-красивите мъже в света за 2019 г.
Коментари към Топ 15 на най-надарените с атлетизъм спортисти в историята