Увреждания на гръбначния мозък при спортисти
Нараняванията по време на различните видове спорт са отговорни за голяма част от уврежданията на гръбначния мозък. Нараняванията по време на спорт понякога могат да са сериозни и бъдат причина за увреждания на гръбначния мозък. Приблизително 8,7% от всички случаи на гръбначномозъчни увреждания са свързани със спортни занимания. Във всеки вид спорт може да има падане, удар от друг участник или с някакъв предмет, но в някои спортове има по-висок риск от други:
- Гимнастика.
- Хокей.
- Футбол.
- Ски и сноуборд.
- Батут.
- Гмуркане.
- Автомобилни и мотоциклетни състезания.
Травмите в областта на шията при тези и други спортове могат да доведат до фрактура на прешлени, увреждане на гръбначния мозък и квадриплегия. Затова медицинския персонал, който е отговорен за спортистите, е важно да има изготвен план за стабилизиране и трансфер на спортист, който е претърпял нараняване на шийния гръбнак.
Причини за възникване на гръбначномозъчни увреждания
Гръбначният мозък може да бъде увреден вследствие на счупване на прешлен на гръбначния стълб, падане и при различни травми. Едни от най-честите причини за гръбначномозъчните увреждания са тежките падания в някои спортове, удар на главата при гмуркане в басейн или инциденти в моторните спортове. Такъв тип травми с падане и гръбначни травми са нередки и в състезанията по конна езда, хокея и футбола.
Силите, които участват при травмата, могат да бъдат:
- хиперфлексия (движение на главата напред),
- хиперекстензия (движение назад),
- странично извиване,
- завъртане (усукване на главата),
- вертикален натиск (сила по оста на гръбначния стълб надолу от главата или нагоре от таза),
- или директен удар.
Травмата може да доведе до контузия, компресия или нараняване на гръбначния мозък. Това е основен риск от много видове гръбначни фрактури. Някои травми засягат гръбначния мозък, без да има сериозна увреда (като сътресенията и кионтузиите), докато други могат да предизвикат неговото частично или пълно прекъсване.
Каква е разликата между пълно и непълно прекъсване на гръбначния мозък?
Травмите с прекъване на гръбначния мозък могат да бъдат разделени на два вида - с пълно и непълно прекъсване :
Пълно прекъсване на гръбначния мозък: Това означава, че гръбначния мозък няма никаква моторна и сетивна функция под нивото на увреждането - няма усещане и волево движение. Двете страни на тялото са симетрично засегнати.
Непълно прекъсване на гръбначния мозък: При него гръбначния мозък предава някаква информация, крайниците могат да се движат, а сетивната функция не е изгубена напълно. Човек с частична увреда може да е в състояние да движи единия крайник повече от другия, може да има усещания в части от тялото, които не могат да се движат.
Какви са последиците от увреждане на гръбначния мозък?
Последиците от травмите на гръбначния мозък са пряко свързани с нивото на увреждане, като в зависимост от него различни части на тялото могат да бъдат засегнати от парализа, загуба на сетивност или функция.
Увреждания в шийния дял - Обикновено водят до квадриплегия (засягат се и четирите крайника). При уврежданията над нивото над 4-ти шиен прешлен може да се наложи изкуствена вентилация. Травмите на ниво 5-ти шиен прешлен често са свързани с възможност за контрол на раменете и бицепсите, но без контрол на китката или ръката. Контузиите на ниво 6-ти шиен прешлен обикновено позволяват контрол на китката, но не и на цялостната функция на ръката. Хората с наранявания на ниво 7-ми шиен и 1-ви гръден прешлен могат да движат ръцете си, но все пак е възможно да имат проблеми със сръчността с ръката и пръстите.
Увреждания в гръден дял - Травмите на това ниво водят до параплегия (засягане на 2 крайника), като ръцете не са засегнати. При травма от 1-ви до 8-ми шиен прешлен най-често има добър контрол на ръцете, но лош контрол на торса, в резултат на липсата на контрол над коремните мускули. Травмите в долната част на гръдния кош (T-9 до T-12 гръдни прешлени) позволяват добър контрол на торса и добър контрол на коремните мускули. При тях балансът по време на седене е добър.
Увреждания в поясен и кръстцов дял - Травмите в тази област на гръбначен мозък водят до намален контрол върху мускулите около тазобедрените стави и краката, пикочно-половата система и ануса. Хората, с травма под ниво L2 (втори лумбален прешлен), е възможно да могат да контролират само мускулите около тазобедрената става и разгъвачите на коляното, докато долната част да е парализирана. Функциите свързани с изпразването на червата и пикочния мехур се регулират от сакралната област, поради което може да се наблюдава и сексуална дисфункция след увреждането, както и дисфункция на червата и пикочния мехур, включително фекална и уринарна инконтиненция.
Освен загуба на сетивност или двигателна функция, хората с увреждане на гръбначния мозък могат да имат и други неврологични смущения. Например, те могат да страдат от дисфункция на червата и пикочния мехур, свързани с невъзможност на контролиране на дефекацията и уринирането. Много високите наранявания (1-ви и 2-ри шиен прешлен) могат да доведат до загуба на много неволеви функции, включително дихателната функция, което налага използването на средства като механични вентилатори или диафрагмални пейсмейкъри.
Други негативни ефекти от увреждане на гръбначния мозък могат да включват ниско кръвно налягане, невъзможност за ефективно регулиране на кръвното налягане, намален контрол на телесната температура, невъзможност за изпотяване под нивото на нараняване и хронична болка.
Какви са симптомите на травма на гръбначния мозък?
Признаците на увреждане на гръбначния мозък могат включват:
- Проблеми с ходенето,
- загуба на контрол върху пикочния мехур или червата,
- невъзможност за движение на ръцете или краката,
- усещания за безчувственост или изтръпване в крайниците,
- безсъзнание,
- силно главоболие,
- болка, чувство за притискане и скованост в областта на гърба или шията,
- признаци на шок,
- неестествено положение на главата.
Диагностициране на гръбначномозъчни увреждания
При тежки падания и инциденти винаги се подхожда със съмнение за евентуално увреждане на гръбначния мозък. Характеристиките са именно парализа, загуба на сетивност, инконтиненция или други неврологични симптоми.
Образното диагностициране с помощта на рентген, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) може да определи дали има увреждане на гръбначния стълб и на кое ниво е то. Стандартната рентгенова снимка може да открие фрактура или размествания на прешлени на гръбначния стълб, но не дава много информация за гръбначния мозък или изместване дисковете. Следователно, когато рентгенографията е нормална, но все още има съмнения за увреждане се използва компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс. Томографията дава по-голяма детайлност на състоянието на прешлените от рентгеновата снимка, но излага пациента на повече радиация, без да дава образ на гръбначния мозък и на меките тъкани. ЯМР показва структурите на тялото с най-големи подробности и е напълно безвреден, поради което е най-предпочитаният метод за диагностика.
Лечение и възстановяване след гръбначномозъчни травми при спортисти
Лечението при по-леките случаи включва стабилизиране на гръбанчния стълб с външни ортези - яка, жилетка, презрамки. Доста често се налага хирургична интервенция. Операцията се извършва от неврохирург или ортопед, който поставя пластинки, винтове, костни присадки. Като част от оперативното лечение може да бъде и отстраняването на кост, и да се премахне натиска, който причинява върху гръбначния мозък. Престоят в болницата през ранния възстановителен период е задължителен. През него се цели предотвратяване от някои усложнения, които могат да настъпят, като декубитални рани, дихателна недостатъчност, образуване на белодробна емболия, поради кръвните съсиреци в долните крайници. Веднага след като пострадалият се стабилизира ще започнат интензивни терапии и процедури. Включват се физикална терапия, кинезитерапия, които най-често се извършват в специални рехабилитационни центрове. Тези центрове целят да укрепят мускулите, да възстановят нормалната функция на организма, обучението на пациентите как да се придвижват с помощни средства. Приоритет е и лечението на спастичността и болката, грижата за отделителната система и сексуалната функция, които съпътстват този вид наранявания. Прилагат се лекарствени средства, които могат да стимулират регенерацията и да облекчат болката по време на острата фаза.
Предотвратяване на уврежданията на гръбначния стълб в спорта
Въпреки, че във всеки спорт има известна доза риск от увреждания, има какво да се направи да се предотвратят сериозните наранявания. Най-добрият начин е да бъдете внимателни и в кондиция, да се носят необходимите екипировки и спортни пособия. Прекарвайте време в изучаване на правилната техника и вземайте участие в спортните занимания, когато сте добре отпочинали и съсредоточени.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ЛОНГЕТА ЗА КРАК 864
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН КОРСЕТ 110
ВАРИТЕКС ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ 115
ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ С РЕГУЛИРУЕМА ВИСОЧИНА 140
Безплатна доставка за България!МЕДТЕКСТИЛ ОРТОПЕДИЧНА ЯКА ЗА ШИЙНАТА ЧАСТ НА ГРЪБНАЧНИЯТ СТЪЛБ С МЕКА ФИКСАЦИЯ 1001 РАЗМЕР I
МЕДТЕКСТИЛ ОРТОПЕДИЧНА ЯКА ЗА ШИЙНАТА ЧАСТ НА ГРЪБНАЧНИЯТ СТЪЛБ С МЕКА ФИКСАЦИЯ 1001 РАЗМЕР II
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на главата, гръбначния стълб и периферните нерви в спорта
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- Алтернативно лечение на дископатия
- 6 полезни упражнения при радикулит и ишиас, които може да направите в леглото
- Пиния
- Упражнения за възстановяване след счупване на пръст на ръката
Коментари към Увреждания на гръбначния мозък при спортисти