Как да бягаме правилно
Поради това, че изглежда като най-естественото нещо, не винаги можете да прецените дали бягате правилно. Може би ще се зачудите, какво пък толкова има в бягането, все пак го правите още след първото прохождане, но нещата са малко по-сложни... Начинът на живот и двигателната техника се променят с времето, което води до доста последствия. По-дългото седене води до намаляване на мускулната гъвкавост, сухожилията се "скъсяват", ставите се "сковават" и ако дълго време не сте бягали, техниката ви ще се е променила в пъти, в сравнение с детските активни години - усещате "опъване", амплитудата на движението е намалена значителна и вие започвате да компенсирате това с неправилно включване на различните части на тялото, които по принцип са в относителен покой при използване на чиста техника. Това обаче води до тяхното претоварване и до чести болки и непредизвикани контузии.
Точно тези неща налагат да ви дадем някои насоки, с които да започнете сами да коригирате техниката си. За да бъде бягането максимално ефективно и да намалите рисковете от травми е добре да се спазват някои прости, но основни правила. Благодарение на тях ще можете да поставите основите на правилното бягане, а с времето това ще доведе до още по-добро оптимизиране и ефикасност.
Съвети и техники за правилно бягане
Дръжте главата си изправена
Докато бягате главата трябва да е изправена, а погледа да гледа напред към хоризонта, а не към краката. Навеждането на главата надолу може да доведе до натоварване в областта на врата и раменете, а там до болка и хронични проблеми в шийната област. Правилната позиция на главата е ключът към добрата поза при бягане и повишава ефективността му.
Отпуснете раменете
Раменете играят важна роля за отпускането на горната част от тялото и оптималното положение на гръдния кош при бягане. Затова стягането и принудителното повдигане на раменете нагоре при бягане може да затрудни движението на гръдния кош и от там да намали ефективността на дишането. Препоръчва се рамената да са отпуснати и свободни, в положение надолу и назад, а гръдния кош да движи свободно.
Движете ръцете си свободно
Движението на ръцете по време на бягане е свързано с равновесието и баланса на тялото. Така когато едната ръка е изведена напред, противоположния крак е изнесен назад. При бягане е добре ръцете да не са твърде стегнати, а да се движат свободно и в синхрон с краката. Ръцете трябва да са свити в юмрук, но до толкова, че пръстите само да доковат дланите. Ако чувствате ръцете си стегнати може за момент да ги отпуснете в страни и да ги разтърсите леко.
Сгънете ръцете в лактите на 90 градуса
При бягане ръцете е най-добре да са сгънати 90 градуса в лактите. Така се скъсява движението им и се пести енергия. По същата причина е добре ръцете да се движат близко до тялото.
Балансирайте наклона на тялото
Когато бягате, тялото не трябва да изнесено нито назад, нито твърде напред. Когато тялото е изнесено назад се натоварват значително коленете, а стъпването е първо с пета, което повишава рикса от травми. Ако тялото е изправено и леко напред, става по лесно стъпването със средната и предната част на ходилото, а натоварването върху долните крайници се разпределя по-равномерно. За да се постигне добра позиция на тялото, най-голямо значение имат позицията на главата и раменете.
Дръжте бедрата стабилни
Докато бягате вашите бедра трябва да са стабилни и да се движат право напред. Лошата позиция на таза и движенията на бедрата встрани, могат да бъдат причина за болки в кръста или тазобедрените стави. Когато тялото е изнесено прекалено напред по време на бягане, тазът променя позицията си, което води до неравномерно натоварване на бедрата и гърба.
Не повдигайте коленете прекалено високо
Когато бягате коленете не трябва да се вдигат прекалено високо, а при приземяване трябва да са леко сгънати. Това помага да повиши ефективността на бягането и да се абсорбира добре енергията при приземяване. Движението на коленете трябва да е в посока напред, а не нагоре, за да се избегне подскачането на място и движението на цялото тяло във вертикална посока.
Не се приземявайте на пети
При бягане е най-добре да се стремите към приземяване върху средната част на ходилото, а не върху петите. Така се използва пълноценно амортизиращата функция на ходилото и се намалява риска от травми и претоварване. Мекото приземяване върху по-голяма площ дава възможност да се разпръсне по-добре енергията на удара в земята.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- 10 минути скачане на въже изгаря повече калории от 30 минути джогинг според последни проучвания
- 100 метра бягане с препятствия
- 8 седмична тренировъчна програма с бягане за начинаещи, с която да отслабнете и влезете във форма
- Прекаленото тичане - толкова вредно, колкото и заседналия начин на живот
- Тендинит на ахилесовото сухожилие при спортисти
- Правила за още по-ефективна тренировка за крака
- Подготвителен план за състезание на 10000 метра
- 11-те най-важни силови упражнения за бегачите
- 8 неща, които трябва да знаете за участието в маратон
- Бягането назад гори много калории
Коментари към Как да бягаме правилно