Как да изберете подходящият тренировъчен партньор

Добрият тренировъчен партньор може да ви помогне в развитието, докато лошият е в състояние да провали всички ваши опити. Преди да решите дали да тренирате сами или с приятел, вижте следващите редове!
За какво да внимавате?
Точност
Нищо не е по-разочароващо от това да стоите пред тренировъчната зала или още повече да сте влезнали в нея, да сте загрели и готови за старт на тренировката, а вашият тренировъчен партньор да закъснее (особено, ако това му е обичайна практика).
Надеждност
Изберете някой, за който сте сигурни, че бъде на всяка планирана ваша тренировка или поне ще се обади, ако е възпрепятстван. Ако се налага постоянно да му звъните да го подсещате и да се ядосвате, че не ви е предупредил, това изхабява енергията ви и вие не можете да я използвате в тренировката.
Да нямате личностни конфликти
Очевидно не е добра идея да тренирате с човек, който ви дразни, освен ако не искате да съсредоточите отрицателната си енергия от това в тренировката. Ако партньорът ви постоянно ви кара да се изнервяте докато сте в залата, скоро изобщо няма да искате да влезете в нея.
Трябва да сте на приблизително еднакви нива по отношение на силата
Ако партньорът ви е на подобно на вашето тренировъчно ниво, то няма да се налага постоянно да сменяте тежестите когато се редувате в сериите. Ако е малко по-подготвен от вас, това ще ви донесе полза, тъй като ще ви стимулира да опитвате с по-големи тежести упражненията. Големите разлики обаче водят до големи паузи по време на работата и това не е от полза нито за вас, нито за приятеля ви.
Ниво на подготовка
Ако сте начинаещи, опитайте да намерите партньор, който да бъде поне едно ниво по-напред от вас, за да може да ви показва как се изпълняват упражненията. Така ще напреднете много по-бързо, отколкото ако и двамата сте начинаещи.
Ниво на мотивация
Партньорът ви трябва да има поне колкото вашата мотивация за тренировка, ако не и по-висока. Когато единият от партньорите е готов за интензивна работа, то и другият се придържа към такова темпо и резултатите не закъсняват. Само помислете – виждали ли сте Арнолд Шварценегер да тренира сам, на всички клипове и снимки той е с партньор... дали има нещо случайно в това? Не мисля! А резултатите? Те са ясни на всеки един от нас.
Отношение към тренировката
Тренирайте с партньор, който има положителна нагласа. Това е много важно. Ако той постоянно повтаря, че вдигането на определена тежест е невъзможно, или че не може да направи определен брой серии и повторения, то вие също ще мислите по този начин. Не тренирайте с човек, който е доволен и на минимално развитие.
Ограничете броя на партньорите си максимум до двама
Понякога в залата тренират по цели групи приятели, които най-често използват една и съща тренировъчна програма. Това води до постоянно изчакване и докато дойде реда на първия, неговите мускули вече са изстинали и не са в работен режим. Освен това, често се стига до продължителни разговори помежду им, вместо да мълчат и да работят.
Помощта
Когато се тренира с големи тежести е добре да имате някой, който да ви помага при нужда. Разбира се, той не трябва да се включва активно в повдигането както много от начинаещите правят, а по-скоро да наблюдават и само в последното повторение да поставят ръцете си под тежестта и ако мускулите ви откажат, тогава да ви предпазят от травма. През останалото време просто могат да ви окуражават с думи и да ви мотивират допълнително.
Добре ли се получават партньорства мъж – жена?
Понякога те са доста ползотворни, заради егото и опита за доказване, но от друга страна може да се стигне до проблема описан в точката за различните нива на сила. Този въпрос има и положителна и отрицателна страна, така че изборът вече е лично ваш. Аз обичам тренировките с моята съпруга, но ги правим така, че когато аз тренирам тя само ми помага без да работи, а същото е и в обратния случай. Поне по мое мнение, ефектът е по-голям и за двамата, вместо да се бавим в излишно прехвърляне на по-големи и по-малки тежести.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОТЕЧ КРЕАТИН PH - X капсули * 210
УРЕД ЗА ТРЕНИРАНЕ НА ПРЕДМИШНИЦА (МАСАЖОР)
СФД НУТРИШЪН BCAA 500 г ОВКУСЕН
ВИ-ШЕЙП КРЕАТИН МОНОХИДРАТ 500 г
МАТИСЪН БАДЕМОВ ПРОТЕИН БИО 350 г
НовПЮРВИТАЛ ХИПЕРСТЕРОЛ капсули * 60
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- Плиометрична тренировка за отслабване
- Най-добрите 5 упражнения за по-тънки и елегантни прасци
- Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
- Спорт по време на боледуване – трябва ли да тренирате и кога е добре да пропуснете
- Как се тренира трапецовидния мускул?
- Тренировъчна програма на Дориан Йейтс
- 5 вида планк, с които да стегнете корема и бързо да влезете във форма
- Лечебна тренировка за гръбначния стълб на академик Николай Амосов
- Програма за натрупване на 5 килограма мускулна маса за 1 месец
- Тренировъчна програма на Майк Тайсън
Коментари към Как да изберете подходящият тренировъчен партньор