Кинезиотейпинг на глезен при навяхване и нестабилност
Поставянето на кинезиотейпинг на глезен при навяхване и хронична нестабилност е един лесен и ефективен начин за подпомагане на лечебния процес, който често се използва в рехабилитацията и спортната медицина. Чрез кинезио лентата, глезенната става се стабилизира, без да се ограничава подвижността, като по този начин се създават оптимални условия за по-бързото й възстановяване.
Тази техника може да се използва, както при леките степени на навяхване, така и с цел превенция при предразположеност към такъв тип травма, например при футболистите, баскетболистите и др.. Предимството й е, че е лесна и бърза за изпълнение и човек може да си постави лента дори и сам. За целта са нужно само да се сдобиете с кинезио лента и следвате стъпките.
Първа помощ при навяхване на глезена
Навяхването на глезена е една от най-честите травми, поради голямата натовареност и значителната подвижност на ходилото. Травма може да се получи при рязко движение, неправилно стъпване, падане, скок, претоварване на връзковия апарат, а наднормено тегло увеличава риска от този тип травма. Най-често то се получава при спорт, планински туризъм или бягане, но може и да просто следствие от стъпване "накриво".
При навехнат глезен лечението трябва да започне веднага, като се предприемат следните мерки:
- Осигуряването на пълен покой на болния крайник;
- Повдигане на крайника на високо;
- Поставяне на пакет с лед за 15-20 мин;
Навременното оказване на първа помощ ще помогне да се предотврати развитието на усложнения и ще намали възпалителната реакция. На следващ етап, когато острата фаза е овладяна, може да постави кинезиотейпинг с цел намаляване на болката, отока, стабилизиране на ставата и възстановяване на движението.
Как помага поставянето на кинезиотейпинг на глезена
Поставянето на кинезио лента помага за поддържането на оптимална позиция на ходилото и дава стабилност на глезенната ставата, чрез което се постига по-бързо възстановяване на увредените тъкани. За разлика от атлетичния тейпинг и ортезите, при кинезиологичните ленти нямаме значително обездвижване, а по-скоро стабилизиране и предпазване от прекомерно движение. Този метод широко се използва в спортната медицина, поради неговата висока ефективност и достъпност, но може да се приложи при всякакъв тип травми на глезена. За постигането на максимален терапевтичен ефект лентата е добре да бъде поставена от специалист. Ако решите да поставите лентата сами трябва да съблюдавате основните правила за поставяне.
Съвети за поставяне на кинезио лента
Как да направим кинезиотейпинг на глезен
Пациентът трябва да бъде в удобна позиция, най-добре легнал на кушетка или седнал на стол. Ако поставяте лентата на собствения си глезен е добре да намерите подходяща позиция, в която ще може да направите техниката - най-добре седнали със свит в коляното крак.
Нужни материали
- Кинезио лента с широчина 5 см.
- Подходяща ножица
Подготовка
- Отрежете 3 парчета кинезио лента. Най-дългото трябва да е около 35-40 см, средното около 25, а най-късото около 15-20 см. Точните размери зависят от големината и обиколките на крайника. На снимките са използвани 3 различни цвята за по-доброто визуализиране на отделните стъпки, но вие може да използвате само един цвят.
- Заоблете краищата на лентите, за да предотвратите отлепването им.
- Ако е нужно, преди поставянето на тейпа областта се почиства и обезмаслява, а окосмяването се премахва.
- Преди да започнете се уверете, че ходилото в неутрално положение (90 градуса)
Стъпка 1
- Вземете най-голямото парче лента, отлепете единия му край и залепете началото му в предната странична част на ходилото, малко зад малкия пръст.
- Фиксирайте началото с лявата ръка, разпънете лентата на 50-70% и я изтеглете назад по диагонал към ахилесовото сухожилие, преминавайки през външния глезен. Залепете лентата и разтъркайте с ръка за по-добро прилепване.
- Прекарайте лентата зад ахилеса, след което без значително изтегляне я увийте и залепете около подбедрицата над глезена. Разтъркайте лентата за по-добро прилепване.
Стъпка 2
- Вземете средното парче лента, скъсайте защитното фолио в средата и го отлепете към двата края.
- Хванете двата края и разпнете лентата максимално.
- Залепете средата на така разтегната лента върху петата, а двата края изтеглете нагоре към коляното, без да залепяте краищата им.
- Отлепете напълно фолиото от края и залепете лентата по външната част на глезена.
- След това направете същото и по вътрешната част. Разтъркайте за добро прилепване.
- Краищата на тази лента трябва да застъпват горната част на предходната, увита около подбедрицата.
Стъпка 3
- Вземете най-късото парче лента и по същия начин разкъсайте защитното фолио в средата и го отлепете към краищата.
- Хванете двата края на лентата, изтеглете я максимално настрани и залепете средата и върху ахилесовото сухожилие, в областта над петата.
- След това изтеглете двата края напред в посока към пръстите на ходилото и ги залепете, по страничната част на глезена, без да залепвате краищата.
Краищата залепете без никакво разпъване, така че да се образува пълен кръг от лента около глезена, фиксиращ останалите два слоя.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОЛЯТ МЕ КОЛЕНЕТЕ. КАКВО ДА ПРАВЯ? - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ
ЦЯЛАТА ИСТИНА ЗА ЖЕНСКОТО ЗДРАВЕ. КАК ДА ИЗБЕГНЕМ ОПАСНИТЕ ПРОБЛЕМИ - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ
1000 ОТГОВОРА НА ВЪПРОСА КАК ДА СИ ВЪРНЕМ ЗДРАВЕТО - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ
ДИСКОВАТА ХЕРНИЯ НЕ Е ПРИСЪДА - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ - ЖАНУА 98
АРЕС КИНЕЗИО ЛЕНТА КРОСС ТЕЙП ТИП С 2 * 20
КИНЕЗИО ТЕЙП ЧЕРЕН 5 см/5 м DRQR5C4LAX5XP QMED
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Предпазване от травми и възстановяване в спорта
- Ортезни и протективни средства в спорта
- Специализирана болница за рехабилитация - Велинград (СБР-НК ЕАД, филиал Велинград)
- Как да си помогнем при подути крака
- Навяхване на глезена в спорта
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Възстановяване след фрактура на глезена при спортисти
- Лесна техника на кинезиотейпинг при халукс валгус (изпъкнало кокалче на палеца на ходилото)
- Наложете нарязани картофи върху изкълчения глезен
- Възстановяване след навяхване на глезена при спортисти
- Център за рехабилитация и здраве "Кинези 2", гр. Стара Загора
Коментари към Кинезиотейпинг на глезен при навяхване и нестабилност