ФА Къп

Надпреварата за купата на Футболната Асоциация на Англия, известна още като ФА Къп е най-старият футболен турнир в света. Обикновено когато се говори за тази купа се има в предвид мъжкия футбол, въпреки че успоредно с мачовете при мъжете се провеждат и такива с участието на дамите.
За пръв път ФА Къп се провежда през сезон 1871-72, като от тогава до днес в надпреварата могат да участват отборите от английската Висша лига, Футболната лига, както и аматьорските отбори от нива от 1 до 5, а също и някой специално поканени тимове от ниво 6. Това означава, че тук могат да се срещнат най-големите отбори от Англия и Уелс със селски аматьорски тимове. Именно с това е интересен турнира ФА Къп, тъй като някой от „дребните риби“ могат да се превърнат в „убийци на гиганти“ и дори теоретично могат да спечелят ценния трофей. През последните години обаче, малките отбори често отпадат още в по-ранните етапи на надпреварата, още преди отборите от Висшата лига да са се включили в нея.
Формат на ФА Къп
Турнирът е с директни елиминации между отборите, като се тегли жребий за всеки следващ кръг на случаен принцип. Няма поставени отбори и се чака да премине кръга, за да се види кои тимове продължават напред. Играе се по един мач, а при равенство има преиграване на мача, обикновено на терена на гостуващия тим. При ново равенство, днес се играе допълнително време и ако след него няма излъчен победител, тогава се пристъпва към изпълнение на дузпи. Преди 1990 година, допълнителното време не се използва, а се играят допълнителни мачове, докато единият от отборите не победи, но този формат в крайна сметка отпада като вариант, тъй като на тимовете могат да се съберат да изиграят много мачове, което ще бъде трудно за самите им играчи. Има случаи, в които се налага да са изигравани по цели 6 мача за решаване на съперничеството. Например, Фулъм изиграва общо 12 мача в 6 кръга през 1975 година, като се спазва традицията мачовете да се играят в три или четири последователни дни след първия мач. През сезон 1991-92, по съвет на полицията този начин на провеждане на турнира се спира, тъй като някой от запалянковците на отборите имат много силна вражда помежду си и самите мачове стават изключително трудни за охраняване, а не рядко се е стигало и да инциденти.
Във ФА Къп има общо 14 кръга, шест от които са квалификационни, последвани от шест същински, след които следват полуфинал и финал. Квалификационните кръгове са за малките отбори, като целта е да им се спестят разходите по далечни пътувания. Тези отбори играят с тимове те от своя регион.
Турнирът стартира през август с отборите от най-ниските нива. Постепенно се включват тези от по-горните нива на английския футбол.
Победителите след квалификационните кръгове достигат до 32-финалите, като тук се присъединяват 48 клуба от Първа и Втора лига. В третия кръг се включват и тимовете от Чемпиъншип и Висшата лига, като общо тимовете остават 64. Шестият кръг е четвъртфинален, като тук вече отборите са 8.
Във ФА Къп има определени периоди, в които се играят мачовете. Обикновено първия редовен кръг се провежда в средата на ноември, втория в една от първите две съботи на декември, третия е в първия уикенд на януари, четвъртия е в края на същия масец, а петия в средата на февруари. Четвъртфиналите са или в началото на март или в средата на този месец, а полуфиналите са точно месец по-късно. Финалът е през май, и е съботата след края на сезона във Висшата лига. Единствено през сезон 1999-2000 този модел не се следва, а мачовете се играят с по една седмица по-рано, както и през 2010-11 и 2012-13, когато финалът на ФА Къп се играе преди края на Висшата лига, тъй като стадионът, на който се играе този финал щеше да е домакин на последната среща от Шампионската Лига на УЕФА.
Победителят от ФА Къп получава правото да участва турнира Лига Европа през следващия сезон, дори и отбора да е аматьорски. Ако пък победителят има право играе в Шампионската Лига, тогава другия финалист заема мястото му в Лига Европа. По правило, победителят започва от груповата фаза на този турнир, а вторият финалист от плейофите.
Шампионът на ФА Къп играе и в мач за ФА Къмюнити Шийлд срещу отбора станал шампион на Висшата лига.
Трофеят на ФА Къп
Шампионът получава купа, която държи във витрината си до следващата година. Традиционно мачовете се провеждат на Уембли, като на трибуните има изградено специално място за награждаването, като капитана на отбора-победител води своите съотборници до него. Финалният мач понякога се играе и в Кардиф, като там награждаването се прави на изградена трибуна на терена.
Купата винаги е била украсявана с панделки и ленти в цветовете на двата отбора, като в последствие се отстраняват тези, които са представяли губещата страна. Тази традиция е била прекъсната през 2013 година, когато спонсорът на турнира иска лентите да са в червено и небесно синьо, тъй като в такива цветове е неговото лого.
Всеки играч получава медал, съответно златен за победителя и сребърен за губещия.
Настоящата купа е четвърта, като първата с „малкия калаен идол“ е била открадната през 1895 година на 11 септември (когато е била спечелена от Астън Вила) и никога не е виждана отново. ФА глобява Вила с 25 паунда, за да може да бъде изработена нова купа. В крайна сметка крадецът си признава едва 60 години по-късно, че е претопил купата и я превръща във фалшиви монети от по половин крона.
Вторият трофей е точно копие на първия и се използва до 1910 година, преди да бъде подарен на дългогодишният президент на ФА лорд Кейнаард. През 2005 тази купа е продадена на търг проведен от аукционната къща Кристи`с за 478000 паунда на Дейвид Голд, който е бил председател на Бирмингам Сити. Първоначално Голд отдава трофея на Националния Музей по Футбол, но днес той вече е постоянна експозиция в този музей, който се намира в Манчестър.
Настоящата купа се използва от 1911 година, като тя е по-голяма от предходната и е изработена от Фаторини и за пръв пет е спечелена от Брадфорд. Трофеят обаче днес не се използва, а е направено негово точно копие от Тойе, Кининг и Спенсър, тъй като оригиналът е твърде крехък и има опасност от счупването му. Замяната се прави през 1992 година, но самият оригинал все още е в употреба, като резервен вариант в случай на загуба или повреждане на копието му.
Въпреки, че ФА Къп е най-старият турнир в света, неговата купа не е най-старата. Твърди се, че Купа Йоудан (Купата на Шотландия) е била изработена по-рано.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МИСИЯ ЛОНДОН - АЛЕК ПОПОВ - СИЕЛА
МОРСКИ ОБРЕДИ - УИЛЯМ ГОЛДИНГ - СИЕЛА
ПОВЕЛИТЕЛИТЕ НА СЕВЕРА - БЪРНАРД КОРНУЕЛ - СИЕЛА
ДЖЕЙН ЕЪР - ШАРЛОT БРОНЕ - ТВЪРДИ КОРИЦИ - ХЕРМЕС
РЕАЛ МАДРИД - КРАЛЕТЕ НА ЕВРОПА - САНТЯГО СИГЕРО - СИЕЛА
ГОВОРИМ ЗА ФУТБОЛ - МИШЕЛ ПЛАТИНИ - ЖАНУА 98
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Големи спортни турнири и първенства
- Големи футболни турнири и първенства
- Футболна болест - ARS комплекс
- Най-великите футболисти в историята
- Класация на най-лошите клубни емблеми в света на футбола
- Силова тренировка за футболисти във фитнеса
- Периостит в областта на тибията при спортисти
- Екип за футбол
- ОБЩИНСКИ ФУТБОЛЕН КЛУБ "АКАДЕМИК СВИЩОВ"
- ФУТБОЛЕН КЛУБ "ЯНТРА"
- Позиции във футбола – дефанзивен полузащитник
- Защитни действия във футбола – шпагат
Коментари към ФА Къп