Драг състезания
Драг състезанията са част от моторните спортове, в които специално подготвени машини се конкурират, обикновено в двубой един на един. Пистата тук е права отсечка, като целта е да се премине определеното състояние за възможно най-кратко време. Тук развитата скорост обикновено не се засича, по-важно е времето. Дистанциите могат да варират, но най-често те са от 200 до 400 метра, а в някой състезания могат да бъдат и 800 метра. Измерването на резултатите по електронен начин е въведен още през 1960 година. За някой от по-бързите автомобили, за спирането се използват не спирачки, а парашут, като идеята за това на карикатуриста Том Мадли.
Основи на драг състезанията
В началото на всяка гонка, на всеки пилот е позволено да направи бърнаут (прегаряне на гумите), който позволява да се получи по-добро сцепление. Стартът се дава от светофар, който е известен като „коледно дръвче“. Състои се от шест светлини за всеки пилот – синя, три жълти, зелена и червена. Когато светне синята, това е сигнал за пилотите, че трябва да се приближат до стартовата линия. Жълтите светлини са знак за готовност и при светване на зелената състезанието започва. Ако всичко е наред, червената светлина не се включва, но ако някой от състезателите е тръгнал преди да светне зелената, тогава той бива дисквалифициран или получава наказание, което се обозначава с червения сигнал.
Не е задължително победител да бъде този, който е преминал разстоянието за по-малко време. Може да ви прозвучи странно, но победител е този, който по-рано пресече финала. Времената могат да се различават, защото засичането е индивидуално, тоест в драг състезанията се процедира като при ски спусканията. Времето за реакция на единият състезател може да бъде по-бързо и той да тръгне по-рано, а в края другия да го е изпреварил и така дори времената могат да са равни, но победителя е първия финиширал.
В стандартните драг състезания, загубилия отпада, а победителя преминава в следващия кръг, като накрая остават два автомобила и победителя се определя между тях.
Класове в драг състезанията
Съществуват редица класове, като те се различават по дистанцията, вида на автомобилите, двигателите им, както и всеки един детайл по драгстерите (машините). Вижте някой от по-популярните.
-
Горивни драгстери – те са с най-бързото ускорение в света на моторните спортове, като могат да развият максимална скорост за само 3,8 секунди, като средната засичана скорост 20 метра преди финала е около 520 километра. Автомобилите са дълги 7,60 метра и тежат 1050 килограма. Горивото им е 90% метанол и 10% нитрометан.
-
Про мод – техните двигатели могат да са модифицирани до такава степен, че да развият огромна мощност. Използват се компресори, турбини и бутилки с азотен оксид, като обема на двигателите им може да бъде до 12 кубически сантиметра. Те преминават дистанцията от 400 метра за под 3,8 секунди и достигат скорост около 505 километра.
-
Про стоук или хот род – те преминават 400-метровата дистанция за около 6,4 секунди, достигайки около 340 километра.
-
Супер стоук – тук автомобилите не приличат на типичните драгстери, а изглеждат като най-обикновени шосейни коли. Те обаче са със значително модифицирани двигатели, с по-ниско тегло и много конски сили и въртящ момент. Почти при всеки старт, силата която се предава към задните колела е толкова голяма, че предницата на автомобилите се вдига за около 20 метра. Обикновено се използват американските „масъл карс“, като Форд Мустанг, Шевролет Камаро, Понтиак Файърбърд, Додж Чарджър, Додж Чаленджър и някой японски, като Тойта Селика.
Коментари към Драг състезания