Най-старите стадиони в света
Стадионите обикновено са център на вниманието при спортните събития, като се започне от древността, та чак до наши дни. Самата дума „стадион“ идва от гръцки и всъщност означава мярка за дължина, равняваща се на 600 стъпки или приблизително 180 метра. По света днес има много модерни стадиони, но има и такива, които са построени преди много години, но все още функционират и на тях се провеждат спортни и други събития. Ето кои са 10-те най-стари стадиони в света:
№1 Стадион Брамал Лейн
Това е най-старият футболен стадион в света, който все още приема мачове от национално и международно равнище. Той е домът на Шефийлд Юнайтед и се намира в Шефийлд, Южен Йоркшир, Англия. Брамал Лейн е единственият стадион освен Овалът, който е бил домакин на финал на ФА Къп и на националните отбори на Англия по футбол и по крикет. Името му идва от фамилията, която го е създала, а именно Брамал. Освен за футбол и крикет, съоръжението се използва и за ръгби, от местният отбор Шефийлд Ийгълс, а също така и за концерти, като най-известният изпълнител появявал се на него е Брус Спрингстийн. Този стадион има 32702 места и е построен през 1855 година.
№2 Лордс Крикет Граунд
Този стадион е известен като „Домът на крикета“ и в него се намира най-старият спортен музей в света. Кръстен е на неговият създател Томас Лорд и се намира в Сейнт Джонс Ууд, Лондон. Днес собственик на съоръжението е клубът по крикет Мерилбоун, като се използва от крикет клуб Мидълсекс Каунти, от борда на директорите на английския и уелския крикет. През 2014 година Лордс Крикет Граунд отпразнува своята 200-годишнина.
№3 Овалът
Това е първият стадион, на който се провежда международна среща по крикет – през септември 1880 година. Често го наричат и Киа Овал, заради спонсорството на Киа Моторс. Овалът е изграден през 1845 година и се намира в Кенингтън, Южен Лондон. От създаването си, той е дом на крикет клуба Сърей Каунти. Това е стадионът, на който се провежда първата международна футболна среща, между отборите на Англия и Шотландия, през 1870 година. На Овалът се провежда и първият финал за ФА Къп през 1872 година. От 1874 до 1892 година, стадионът е неизменен домакин на този финал. Съоръжението разполага с капацитет от 23500 места.
Това е осмият по големина стадион във Висшата Лига. Намира се в Муур Парк, Фулъм, Лондон и е домът на Челси. Капацитетът на съоръжението е 41798 места, като то е открито на 28 април 1877 година. Най-голямата му посещаемост е на мачът между Челси и Арсенал на 12 октомври 1935 година – 82905 зрители. Тук освен мачове от Висшата Лига и международни срещи, се провеждат и такива от ФА Къп и Чарити Шийлд. Преди Челси да превърне Стамфорд Бридж в свой дом през 1905 година, стадионът е бил използван от лондонският атлетически клуб.
№5 Лансдаун Роуд
Този стадион се е използвал за ръгби и футбол, но бе разрушен през 2007 година, за да бъде издигнат на негово място стадион Авива през 2010 година. Лансдаун Роуд се намира в Дъблин, има капацитет 48000 места и официално е открит през 1872 година. Той е дело на Хенри Уолас Доувтън Дънлоп, който първият организатор на лекоатлетическия шампионат на Ирландия и основател на футболен клуб Лансдаун. Освен на различни спортни мероприятия, стадионът е ставал домакини на музикални концерти, като тези на Майкъл Джексън, Роби Уилямс, U2 и на други легенди.
№6 Анфийлд
Това е седмият по големина стадион в Англия и е разположен в едноименния квартал на Ливърпул. В началото е дом на Евертън, от 1884 до 1891 година, но след създаването на Ливърпул ФК през 1892 година, Анфийлд е зает от червените. През 1994 година стадионът е изцяло покрит и от този момент има капацитет от 45276 места. Рекордната посещаемост на съоръжението е постигната на 2 февруари 1952 година, като тя е 61905 зрители, по време на срещата между Ливърпул и Уувърхемптън Уондърърс. Плановете на собствениците на стадиона са в скоро време неговият капацитет да бъде увеличен на 58000.
№7 Мелбърн Крикет Граунд
Това е най-големият стадион в Австралия и под номер 11 в света. Намира се в парка Яра, Мелбърн и е основният център на спорта и забавленията в града. На това съоръжение са проведени някои от мачовете и други състезания от Летните олимпийски игри през 1956 година, Световната купа по крикет през 1992 година, а също така ежегодният мач в Боксинг дей (26 декември). Откриването на Мелбърн Крикет Граунд е през 1853 година и днешният му капацитет е 100024 места.
№8 Олд Трафорд
Той е вторият по големина стадион в Обединеното кралство. „Театърът на мечтите“ се намира в Манчестър и е дом на Манчестър Юнайтед. С неговият капацитет от 75635 места, той се нарежда на девето място в Европа. На него са били проведени няколко мача от Световното първенство по футбол през 1966 година, от Евро 1996 и финалът на Шампионска Лига през 2003 година. Освен за футбол, той се използва и за ръгби, като на два пъти е бил домакин на финалите за Световното първенство в този спорт. Олд Трафорд беше основният стадион на Олимпиадата в Лондон 2012 година. Конструиран е от легендарният архитект Арчибалд Лейч и официално е открит на 19 февруари 1910 година.
№9 Саут Енд Граундс
Това са група от 3 бейзболни стадиона в Бостън, САЩ, дом на тима от Националната Бейзболна Лига, Бостън Брейвс. Открити са на 16 май 1871 година. През 1888 година е разрушен и вдигнат отново през 1894 година. Неговият капацитет е 6800 места.
№10 Стадион Уайт Сити
Той се счита за предшественикът на модерните стадиони със седалки. Основната му част е построена през 1908 година, за да стане домакин на Летните олимпийски игри, а след това посреща и няколко мача от Световното първенство в Англия през 1966 година. В голямата част от своята история, това съоръжение се използва за гонки с хрътки и за спийдуей, също така е известен с това, че в него е бил финалът на първият маратон с днешната му дължина, а също така и с това, че е първият британски олимпийски стадион. Уайт Сити е планиран от Джей Джей Уебстър и конструиран от Джордж Уинпи, като има капацитет от 68000 места. Открит е на 27 април 1908 година от крал Едуард VІІ.
И така, въпреки че днешните стадиони имат много по-големи удобства и са по-красиви, на тях им липсва едно основно качество – историята.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОТМЪСТИТЕЛИТЕ: ВСЕКИ ИСКА ДА УПРАВЛЯВА СВЕТА - ДАН АБНЕТ - СИЕЛА
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
ИСТОРИИТЕ НА ЕДНА НОМАДКА - РИТА ГЕЛМАН - ХЕРМЕС
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЕМИТЕ ИДЕИ - ДАНИЕЛ СМИТ - СИЕЛА
500 ФАКТА ЗА СВЕТА ОКОЛО НАС - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Спортни класации и рекордни постижения
- Стадио Олимпико
- Стадион, с. Войнягово
- Сан Сиро (Джузепе Меаца)
- Стадион с. Пет могили
- 24 великолепни принцеси и кралици от цял свят
- Стадион, с. Леденик
- Сигнал Идуна Парк
- Футболен стадион, с. Българене
- Стадион - с. Кубратово, район Нови Искър
- Естадио Ацтека
Коментари към Най-старите стадиони в света