Топ 10 на най-добрите тенисистки в историята
След Топ 10 на най-добрите тенисисти в историята е време да обърнем внимание и на нежната половина от света на играта с жълтата топка. Това са кралиците на корта, те гледат на тениса като на страст и доминираха над всички по време на своите кариери.
№10 Мартина Хингис
Тя е печелила големия шлем 5 пъти, има актив от 548 победи и 133 загуби (80,5%) и 20 130 657 долара от наградни фондове. Мартина Хингис е постигнала почти всичко в тениса, като тя е била изпреварена едва от няколко други тенисистки. 5 титли от Големия шлем, 40 титли в кариерата и общо 209 седмици прекарани на върха в женския тенис. Става професионалист още на 14 години и подобрява редица рекорди за най-млад състезател, преди да получи възпаление на връзките на глезените, което я принуждава да се оттегли временно от кортовете, когато е едва на 22 години. През 2013 година е приета в Международната тенис зала на славата.
№9 Жустин Енен
Белгийката има в актива си 7 титли от големия шлем, 525 победи срещу 115 загуби (82%) и 20 863 225 долара от наградни фондове. Бившата №1 в света винаги е била смятана за една от най-добрите изпълнителки на воле в нейната епоха, но тя доказа, че е най-добрата в този компонент дори в цялата съвременна ера на тениса. Двукратната шампионка от Откритото първенство на САЩ, Треси Остин коментира: „До мрежата, тя не изпитва никакви притеснения да покаже своята техника. Знае къде да се позиционира, за разлика от много други играчи, които изглеждат като елен осветен от фаровете на камион, отивайки до мрежата.”
Известният тенис треньор Ник Болетиери включва Енен в престижната класация на тенисистките, които могат да прилагат еднакво успешно воле и сервиз-воле, заедно с Мартина Навратилова и Яна Новотна.
Беше трудно да определим коя измежду Жустин Енен и Мартина Хингис да е с по-предно класиране, но седемте титли от големия шлем за белгийката надделяха при избора ни, срещу петте на швейцарката. Ако тук нещата бяха равни, то бъдете сигурни, че Хингис щеше да заеме деветото място, тъй като тя е била №1 за изключително дълго време, като отстъпва единствено на Шефи Граф, Крис Евърт и Мартина Навратилова и доминираше по кортовете не само на сингъл, но и при двойките.
№8 Винъс Уилямс
По-голямата от сестрите Уилямс има 7 титли от Големия шлем, 46 кариерни титли, 675 победи срещу 180 загуби (78,95%) и спечелени от наградни фондове 30 203 596 долара. Без съмнение, ако не беше Серина, Винъс щеше да има още доста спечелени трофеи, но за нещастие, доста често двете сестри се срещат на финалните фази на турнирите, като предимството е на страната на по-малката сестра. Все пак седем титли от Големия шлем не са никак малко, като 5 от тях са от Уимбълдън и 2 са от Откритото първенство на САЩ.
№7 Моника Селеш
Сръбкинята с унгарски корени и американско гражданство има 9 титли от Големия шлем, 53 кариерни трофея, 595 победи срещу 122 загуби (82,98%) и спечелени от наградни фондове 14 891 762 долара. 8 от титлитите и от Големия шлем са спечелени под флага на бивша СР Югославия и 1 като американски гражданин. Съперничките и никога не са успявали да преценят дали тя ще удари форхенд или бекхенд, като силата и точността винаги е била една и съща. Моника Селеш е била сензация в тениса, само на 16 години тя печели Ролан Гарос, като става най-младата шампионка на турнира. Доминацията и на корта е била убийствена, като до 19-тата си година печели 8 титли от четирите големи турнира от Шлема. До трагичният инцидент, който я изважда от спорта за 2 години... след него тя вече не е същата. По време на мач с Магдалена Малеева, Селеш е намушкана с нож в гърба по време на почивка между сетовете от фанатичен фен на Щефи Граф, коята за пореден път е отпаднала от Моника. Така той се е надявал да спре успешната серия на сръбкинята. От раната се излекува бързо, но психологическият проблем остава за дълго време, като Селеш никога повече не играе в на турнир в Германия, заради факта, че Граф е от тази държава. А нападателят получава едва 2 години условно, тъй като го изкарват с психични отклонения и поради факта, че той не е искал да я убива, а само да я нарани. След завръщането си на корта, Моника Селеш не е същият мачкащ всички по пътя си към титлите състезател, въпреки че печели още 1 титла от Големия шлем. Слага официален край на кариерата си чак през 2008 година, но предвид обещаващото начало на кариерата ?, тя със сигурност щеше без особени проблеми да се превърне в най-великата тенисистка на всички времена... А сега е едва на седмото място.
№6 Серина Уилямс
По-малката от сестрите Уилямс е по-успешната, като тя има спечелени 23 титли от Големия шлем, 65 трофея на Женската Тенис Асоциация, има 691 победи срещу 120 загуби (85,20%) и 92742122 долара от наградни фондове (по този показател е номер 1 в историята). Серина държи рекорда за спечелени големи турнири на като комбинация от сингъл, двойки и смесени двойки сред всички активни състезатели, без значение от пола.
Изумителен спортист, който буди всеобщо възхищение заради своята непоколебима игра, огромна физическа и умствена сила и спортно дълголетие. Тя продължава да се доказва и кой знае, ако продължи в същия дух може да се изкачи и още по-нагоре в класацията и да застраши легендите в тениса. Може би тя е най-талантливата от всички в този списък, но все пак той се базира на постижения, а Серина има още какво да доказва, докато се изкачи до първото място.
№5 Били Джийн Кинг
Американската легенда има 12 титли от Големия шлем, 84 кариерни трофея, 695 победи срещу 155 загуби (81,76%) и спечелени пари от турнирите в размер на 1 966 487 долара. Ако тази класация бе за най-влиятелните тенисистки, то е ясно, че Кинг щеше да е №1. Тя е пионер в борбата за равенство между половете в тениса, като апогей бе нейната победа през 1973 година над Боби Ригс. Стилът ? на игра е с чести излизания на мрежата, много атакуващ, но с много вложена мисъл. Различни причини са и попречили да постигне още повече в тениса, но в САЩ тя е изключително почитана и Националния Тенис Център, където се провежда и US Open, носи нейното име.
№4 Крис Евърт
Тя има впечатляващият коефициент на победи от 90,05% със своите 1309 победи, срещу само 145 загуби. Печели 157 титли в кариерата си, от които 18 от Големия шлем, които ? носят 8 895 195 долара. Мощната игра от основната линия на Евърт я превръща в звездата на 70-те години, а изключителният нейн бекхенд с две ръце се превръща в кошмар за противничките ?. От 56 участия в турнирите от Големия шлем, тя не успява да достигне до полуфиналите само 4 пъти, а от 19 поредни участия на Откритото първенство на САЩ, Крис Евърт не пропуска нито веднъж да достигне поне до четвъртфиналите.
За 13 последователни сезона от 1974 до 1986 година, тя поставя рекорд, който едва ли някога ще бъде подобрен, печелейки поне по една титла от Големия шлем. Евърт има рекордните 7 титли от Ролан Гарос, като те са постигнати след 125 поредни победи. Неслучайно е наричана Кралицата на клея, като при тези победи тя губи само 7 сета (рекорд, който все още не е подобрен). Нито една жена не е играла на толкова високо ниво по-дълго от Евърт.
№3 Маргарет Корт
Най-добрата австралийска тенисистка за всички времена има в колекцията си 24 титли от Големия шлем, 92 кариерни титли, 91,74% коефициент на победи спрямо загубите и спечелени над 200 000 долара от наградни фондове.
Наричат я „Австралийската амазонка”, тъй като тя използва много силови, кръгови и кардио тренировки, по време на своята подготовка. Те ? осигуряват физическо превъзходство, като нейните сервизи и като цяло удари са били най-силните сред всички останали тенисистки от нейното поколение. Именно това предимство на Корт кара останалите тенисистки да започнат да гледат на физическата подготовка много по-сериозно. Маргарет държи рекорда за най-много спечелени титли от Големия шлем, като тя ги постига в периода между 1960 и 1973 година, а също така тя има и най-високият коефициент на спечелени мачове в историята. И всичко това се случва въпреки раждането на три от четирите ? деца. Част от причините за нейните успехи, дълголетие и способност да се въстанови след раждането е именно сериозната работа във фитнеса, нещо, което не се разглежда като важна част от женския тенис през 60-те години.
Тя е машина за победи, печели 18 титли от Големия шлем, 167 титли общо в кариерата си, 1442 победи срещу 219 загуби (86,8%) и 21 626 089 долара от наградни фондове.
Никоя друга тенисистка не може да се похвали с по-съвършена игра. Тя е великолепен спортист, притежава най-голямата натренираност за своето време, притежава перфектна за тениса физика, като тя е почти непобедима в продължение на 5 години, по време на разцвета на силите си. От 1982 до 1986 година Мартина Навратилова губи само 14 мача и постига 74 поредни победи, извеждайки я на 23 последователни финала. На 53 години се преборва с рак на гърдата, като според мнозина, ако не е бил този проблем, тя все още щеше да се подвизава по кортовете и да играе на доста високо ниво. Един истински шампион, който заслужава без съмнение своето второ място.
№1 Щефи Граф
Германката има 22 титли от Големия шлем, 107 титли в кариерата си, 902 победи срещу 115 загуби (88,7%) и 21 891 306 долара от наградните фондове.
Щефи Граф е най-великата тенисистка за всички времена, като никой не може да отрече тази истина. Въпреки, че Маргарет Корт има повече трофеи от Големия шлем и повече победи, Граф е единственият тенисист изобщо, който е печелил всеки един от турнирите от Шлема в сингъла поне по 4 пъти. Несравнимият ? форхенд, изключителна координация и огромната жажда за игра я извеждат до първото място в тази изключително престижна класация. Щефи счупи доста рекорди, голяма част от които не са променени и до днес, включително най-голям брой седмици под №1 в класирането (невероятните 377 седмици, от които 186 поредни) и спечелени класации за най-добър тенисист за всички времена. Докато другите играчи имат свои любими настилки, например Маргарет Корт обича твърдите кортове, Мартина Навратилова тревата, то Граф е наистина мултифункцонална, независимо от повърхността.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАРОГРЪЦКИ МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЕРМЕС
ДЕВОЛЮЦИЯ - МАКС БРУКС - СИЕЛА
ДАФНИ - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
НОА НОА - ПОЛ ГОГЕН - СИЕЛА
СТРАШНИ ПРИКАЗКИ ЗА МРАЧНИ ВЕЧЕРИ 3 - АЛВИН ШВАРЦ - СИЕЛА
СТРАШНИ ПРИКАЗКИ ЗА МРАЧНИ ВЕЧЕРИ 2 - АЛВИН ШВАРЦ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Спортни класации и рекордни постижения
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Навяхване на глезена в спорта
- Какво представляват стероидите?
- Топ 10 на най-добрите тенисисти в историята
- Контузия на петата при спортисти
- Карнитин (L-Carnitine): действие, полезни ефекти, приложение
- Бурсит в областта на коляното при спортисти
- Индийски бял живовляк, Псилиум
- Изкълчване на акромиоклавикуларната става в спорта
- Дамски фитнес клуб "Елеганс", гр. Шумен
Коментари към Топ 10 на най-добрите тенисистки в историята