Върховен боен шампионат (UFC)

Върховният боен шампионат е най-високото ниво на смесените бойни изкуства, като при него се провеждат състезания по цял свят и участват само най-добрите бойци. Първото събитие от веригата UFC се провежда през 1993 година в Денвър, Колорадо. Неговата цел е да се определи най-ефективното бойно изкуство за реална улична битка, като се включват бойци от бокса, бразулското жиу-жицу, самбо, борба, муай тай, карату, жужуцу и други стилове. В следващите състезания, бойците започват да прилагат техники от различни бойни стилове, като постепенно започва да се формира изцяло нов стил - днешният ММА.
Правила
Рундове
Продължителността на мачовете във Върховният боен шампионат може да варира, в зависимост от това дали срещата е за титлата или е Главно събитие на вечерта. Без значение от събитието обаче, максималната дължина на един рунд е 5 минути. В мачовете за титлата максималният брой рундове е 5 или целия мач може да продължи максимум 25 минути, без да се отчита времето за почивка между рундовете. От UFC 138, което се провежда на 5 ноември 2011 година, Главните мачове също се състоят от 5 рунда по 5 минути всеки. Почивката за състезателите е по 1 минута между всеки рунд. Когато мачът не е Главното събитие на вечерта, тогава рундовете са 3, а в случай на равенство се прибягва до четвърти рунд, в който боецът взел предимство пръв, печели мача.
Клетката
Рингът, на който се провеждат битките от UFC е осмоъгълен и се нарича „Октагонът“. В началото много конкурентни вериги започват да използват този вид ринг, но Зуффа (държащ правата на UFC) получава официалното право да използва името „Октагонът“.
Рингът е ограден от телена мрежа покрита с винил и има диаметър 9,8 метра. Вътрешното му пространство е 9,1 метра. Височината на мрежата е между 1,70 и 1,76 метра, а платформата на ринга е на височина 1,20 метра от земята. На всеки ъгъл и в горната част на мрежата има омекотяващи елементи, които обикновено са брандирани със логото на UFC и на спонсорите, както и наименованието на събитието. Клетките имат по 2 врати, които са срещуположно разположени.
Краен резултат на мачовете
Мачовете могат да бъдат прекратени чрез:
-
Предаване: боецът удря с ръка върху хода на ринга или потупа опонента си, а също така може и устно да потвърди своето предаване, ако ръцете му не са свободни. Възможно е и боецът да извика от болка и съдията да реши да прекрати мача. Съдията може да спре срещата и с цел предотвратяване на сериозна травма, изпадане в безсъзнание и други.
-
Нокаут: ситуация, в която единият от бойците е поставен в състояние на безсъзнание, след силен удар от противника му.
-
Технически нокаут (ТКО): ако съдията реши, че единият боец не е в състояние да продължи боя, тогава се отсъжда технически нокаут. ТКО може да се отсъди в 3 случая:
** Лекарска забрана – когато медицинския екип на мача реши, че има прекалено силно кървене или тежка травма.
** Хвърляне на кърпа от ъгъла на единия боец – треньорът хвърля кърпа на ринга, когато вижда че неговия възпитаник е много по-слаб от противника си и има реална опасност той да бъде сериозно наранен.
** Спиране от рефера – съдията може да спре мача, когато вижда че единият от бойците не може да се защитава адекватно.
-
Съдийско решение: В зависимост от резултата, даден мач може да завърши като:
** Единодушно решение – когато всички трима рефери отсъдят мача в полза на единия боец
** Решение на съдиите – двама от реферите дават мача за единия боец, а третия от тях дава мача на другия.
** Техническо решение – съдиите могат да дадат срещата на единия боец, ако той не може да продължи мача поради неправомерно действие или удар от страна на другия състезател.
** Единодушно равенство – тримата съдии отсъждат равен резултат от мача
** Равенство според мнозинството от рефери – двама от реферите дават равен мач, а третият отсъжда победа за единия състезател.
** Разделено равенство – първият съдия дава победа за боец А, вторият отсъжда равна среща, а третият съдия дава срещата на боец Б.
-
Дисквалификация: При умишлено извършване на незаконен удар от единия боец, съдията може да прекрати срещата, ако реши че ударът е бил толкова силен, че е променил работоспособността на другия боец и той няма да е в нормална кондиция да продължи срещата.
Нарушения на правилника при Върховният боен шампионат
-
Ухапване
-
Бъркане в очите
-
Атака на слабините
-
Дърпане на косата
-
Блъскане на главата в ринга или огражденията му
-
Удар в тила или в гръбнака
-
Събаряне на противника след удар с лакът в гръбнака
-
Удари в гърлото от всякакъв вид
-
Стискане на ключицата
-
Умишлен опит за счупване на кост
-
Ритане в главата на паднал противник
-
Удар с коляното в главата на паднал противник
-
Настъпване на паднал противник
-
Удар в бъбреците с пета
-
Изхвърляне на противника извън ринга
-
Задържане на ръкавиците или шортите на противника
-
Неспортсменско поведение или изказване
-
Атакуване на противник след удар на гонга за почивка или за край на мача
-
Грубо неспазване на указанията на съдията
-
Атакуване на противник, който е под грижата на съдията. Ако това стане, реферът има право да отсъди наказателни точки или директно да даде червен картон и да дисквалифицира атакуващия боец
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Големи спортни турнири и първенства
- Известни турнири в бойните и силовите спортове
- Силат
- Световен шампионат за туристически автомобили (WTCC)
- Заздравяване на костите на подбедрицата в бойните спортове
- НБА
- Предпазване от травми в бойните спортове
- Високоинтензивна тренировка за перфектна кондиция
- Развиване на физически качества и технико-тактическа подготовка в кикбокса
- К-1
- Лута Ливре
- Невероятните умения на хора, занимаващи се с бойни изкуства - Видео
Коментари към Върховен боен шампионат (UFC)