5 големи грешки, които трябва да се избягват в състезателния ден

Със затопляне на времето все повече хора започват своята по-сериозна подготовка за състезателния сезон. Наред с тренировките, ще се опитаме да дадем и малко съвети за самите състезателни дни, защото когато адреналинът се покачи, често е невъзможно да вземете ясни и добре обмислени решения преди старта. Затова е важно да планирате състезателните си стратегии и да се придържате към тях и в деня на състезанието.
Ще очертаем най-честите и сериозни грешки, допускани от бегачите и колоездачите, които могат да саботират и най-добрата подготовка. Избягвайки ги, ще повишите потенциала си и ще увеличите шансовете си за победа или за по-челно класиране.
5 големи грешки, които трябва да се избягват в състезателния ден
Грешка №1: „Тестване“ на трасето
Тестването на трасето е класика и се случва твърде често. Особено ако сте отсъствали по-дълго от състезанията, е нормално да сте малко по-нервни и да искате първо да разгледате и да пробвате трасето, по което ще се наложи да бягате или карате. Това е абсолютно нормално. Може би искате да сте подготвени и да разберете къде са слабите ви страни и къде да се възползвате от силните.
Голямата грешка е да тествате няколко пъти трасето в деня на състезанието, за да знаете всичко за него. Можете да го направите в дните преди него, но не и преди старта, защото просто ще се изморите.
Огледайте веднъж трасето, преценете къде да атакувате и къде да пазите силите си и това е напълно достатъчно.
Грешка №2: Забравяте да се храните и да приемате течности
Покрай цялото вълнение може да забравите да се храните или да приемате вода и спортни напитки. Всичко трябва да е планирано. Ако възнамерявате да се храните само при огладняване, тогава най-вероятно няма да се снабдите с необходимата енергия за бягането или колоезденето. По време на самото състезание може да ви се струва, че отнема време и енергия да бръкнете в джоба и да извадите енергийно барче или гелче, но в последните моменти на състезанието, това може да ви окаже лоша шега.
Подгответе се! Планирайте кога да приемете храна и конкретно каква да бъде тя, а по време на състезанието се придържайте към този план. В състезателния ден не действайте под влиянието на емоциите, а мислете.
Грешка №3: Провал с темпото
Темпото може да бъде твърде бързо, прекалено бавно или точното. То се отработва по време на подготовката. Със съвременните спортни часовници имате възможност да си отработите дадена „крачка“ и да я следвате. Не се подвеждайте по останалите участници, те може да имат различен от вашия план. Когато адреналинът е по-висок, може да тръгнете по-рано на спринт и да изразходвате енергията си, затова планът е много важен.
По време на подготовката правете тестове по 15 минути и обърнете внимание как се чувствате. Ако можете да поддържате устойчиво темпо при определена крачка, стремете се да го усъвършенствате и така ще запазите енергия за финалните моменти на състезанието.
Грешка №4: Нова екипировка за състезанието
Чисто новата екипировка за състезанието е грешка, която се допуска отдавна и е гаранция за провал. Често някой ваш приятел ви „хвали“ новия си енергиен гел и ви дава да го опитате. Реакцията на тялото ви е различна от неговата, може да получите болки в корема и приключвате не на мястото, за което сте се готвили толкова. Новите обувки също са голяма грешка за всеки бегач. Екипировката трябва да е тествана и да ви е удобна. Всичко се опитва в подготвителния период, не и в деня на състезанието.
Грешка №5: Не сте гъвкав
Бъдете адаптивни към ситуацията. Много често се случва да се подготвяте за сухо време, а в деня на състезанието времето е дъждовно или ветровито, а това лесно може да ви провали. Затова бъдете гъвкави: ако сте имали за цел да сте първи и дъждът ви пречи, променете целите, важно е да постигнете максимално висок резултат, но едно второ място не трябва да ви кара да се чувствате зле. Просто в дадената ситуация и при тези метеорологични условия, вие сте постигнали максимума. Не се знае дали състезателят пред вас не се е готвил точно за такива условия.
Не се фокусирайте върху резултата, а върху целите, които са под ваш контрол. Важен е напредъкът, и независимо от резултата на даденото състезание, вие ще сте по-добър за следващото.
Снимка: Николай Димитров - личен архив
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КМЕТЪТ НА КАСТЪРБРИДЖ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ТОМАС ХАРДИ - ХЕРМЕС
ПИЯНИ ДЪРВЕТА - АДА ДОРИАН - ХЕРМЕС
КАК МИСЛЯТ ЛЕКАРИТЕ - Д-Р ДЖЕРЪМ ГРУПМАН - ИЗТОК - ЗАПАД
ИЗКУСТВОТО ИМА ЗНАЧЕНИЕ - НИЙЛ ГЕЙМЪН - СИЕЛА
ДЪНЛОП ЧЕРВЕНИ РЪКАВИЦИ ЗА КОЛЕЛО М DNP0072
ДЪНЛОП СИВО-ЧЕРНИ РЪКАВИЦИ ЗА КОЛЕЛО S DNP0056
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- Най-добрите тракер приложения за бягане за Android
- 8 седмична тренировъчна програма с бягане за начинаещи, с която да отслабнете и влезете във форма
- ВЕЛОКЛУБ "ЗАРАТА"
- 8 неща, които трябва да знаете за участието в маратон
- СОФИЙСКИ КОЛОЕЗДАЧЕН КЛУБ "1889"
- Бягането назад гори много калории
- 10 начина да останем активни в летните жеги
- Спортен клуб "Адаптивно колоездене"
- Световен шампионат за туристически автомобили (WTCC)
- СПОРТЕН КЛУБ ПО ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ "БАЙК-КЪР"
Коментари към 5 големи грешки, които трябва да се избягват в състезателния ден