Измерване на условията на околната среда при провеждане на тестове в спорта

В различните спортове много често се налага да се провеждат тестове на атлетите, за да се установи тяхната физическа пригодност или да се види дали се получава напредък, в следствие на определен вид тренировки. Не са редки случаите, когато тестването се провежда на открито, което е обусловено от вида спорт. В този случай, провеждащите изпитанията е важно да са наясно с въздействието на условията на околната среда и на повърхността. Има редица променливи, които са способни да променят резултатите с много, затова и те трябва да се познават и да се отчетат, а ако са неблагоприятни, дори и тестовете да се отложат във времето.
Условия на околната среда, които могат да повлияят на тестовете в спорта
Температура на въздуха
Екстремните горещини или студ могат да повлияят доста негативно на резултатите от спортните тестове. Когато се слуша прогнозата за времето, обявяваните температури са тези, които са ще бъдат измерени на сянка, не под пряка слънчева светлина. Затова е необходимо да се измери реалната температура на мястото на провеждане на изпитанията. Ако е прекалено топло, тогава е необходимо на спортистите да се дава по-дълга почивка между сериите, повече вода и да им се осигури сянка, под която да се възстановяват и охлаждат телата си. От друга страна, при ниски температури е нужно да се даде възможност и време за много добра загрявка, преди същинското натоварване, за да могат мускулите им да „покажат“ в най-пълна степен своя потенциал.
Влажност
Влажността също е важен фактор, защото тя може да определи ефекта на температурата върху участниците в тестовете. Самата температура на въздуха не винаги дава достатъчна индикация за топлинния стрес върху спортистите. Затова съществува индекс наречен „температура на мократа крушка“, който е съставна мярка за оценка на ефекта от температура, влажност и слънчева радиация върху хората. Макар, че можете да направите ръчен уред за измерване на температурата на въздуха и на тази във влажна реда, и след сравнение на двете да сметнете по определена таблица, вече все повече термометри имат и функция за показване на влажността на въздуха, като те представляват голямо удобство, когато се правят спортните тестове. Цената им е абсолютно достъпна, така че е препоръчително да се снабдите с такъв тип за ваше улеснение.
Вятър
Вятърът може да има огромно въздействие при тестването на атлетите във външна среда. Ако не съществува опцията за провеждане на изпитанията на закрито, тогава спринтове, дълги бягания или хвърляния е добре да се направят при тихо време или при кръстосан вятър, въпреки че това не винаги е възможно, особено ако предварително сте ангажирали даден терен. За тестове, които включват движение напред и назад или обиколки на писта, нетния ефект на вятъра трябва да бъде равномерен, но ако е по-ветровито, това със сигурност ще се отрази на атлетите и те ще проявят по-големи признаци на умора. Добре е да разполагате с датчици за измерване скоростта на вятъра и ако тя е над 2 метра в секунда, тогава получените резултати не могат да се считат за реални и е добре да се повторят в друг ден, когато не е толкова ветровито. В леката атлетика например, при бяганията с попътен вятър над описаната скорост, постигнатите рекорди не се считат за рекордни, защото атлетите са били подпомагани от тласкащата ги напред скорост на вятъра.
Атмосферно налягане
Този показател е важен при изчисляването на кислородната консумация, тъй като количеството на кислород се влияе от стойността на атмосферното налягане. С увеличаване на надморската височина, налягането намалява. Във въздуха ще има не само по-малко кислород, но и плътността на самия въздух ще бъде по-малка, заедно с гравитацията. При такива условия е обичайно да се подобрят резултатите при спринтове или при хвърлянията на диск, гюле, копие или чук. От друга страна, дисциплините, при които се изисква по-голяма издръжливост, като дългите бягания, футбол и други, ще бъдат отрицателно повлияни. Това се дължи на факта, че бедния на кислород въздух не позволява на мускулите да работят адекватно, а често се получава и височинна болест, която се изразява в загуба на ориентация, световъртеж и главоболие. За да се преодолее е необходим период на адаптация, затова и не е добре да се провеждат тестове при голяма надморска височина, освен в случаите, когато говорим за спортове като алпинизъм, парапланеризъм, делтапланеризъм и подобните на тях. Както споменахме, съществуват вече термометри, които имат датчици за влажност, а не рядко те са снабдени и с такива за атмосферно налягане и са много полезни при спортните тестове. Ако не разполагате с такъв, можете да получите актуална информация и в местните центрове по метеорология.
Други фактори на околната среда, които могат да имат ефект върху спортните тестове
Тестовете на открито могат да срещнат и други проблеми, например дъжда. Повърхностите стават хлъзгави по време и след дъжд, а и измервателните уреди могат да се повредят или да не отчитат правилно при много ниски или много високи температури. Също така, имайте предвид, че преместването на електронни устройства от хладни сухи в топли влажни места могат да причинят конденз в тях и да се повредят!
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортно здраве
- Тестове и изследвания в спорта
- Тест на Купър
- Велоергометричен тест на Астранд-Риминг за определяне на максималната кислородна консумация
- Харвардски степ-тест за определяне на физическата работоспособност
- Загрявка преди спортен тест
- Фитнес тест на ФИФА за асистент съдии
- Йо-йо тест за издръжливост
- Високоинтензивен интервален тест 75 метра бягане – 25 метра ходене
- Тест на способността за възстановяване при спринтове
- Лесни тестове за определяне на вашето фитнес ниво
- Тест за определяне на фитнес нивото в бойните спортове
Коментари към Измерване на условията на околната среда при провеждане на тестове в спорта