Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна медицина Спортно здраве Тестове и изследвания в спорта Интервален съдийски тест на ФИФА

Интервален съдийски тест на ФИФА

от 20 юни 2015г., обновено на 03 ное 2020г.
Редактор: Костадин Йочев
Интервален съдийски тест на ФИФА  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Всички футболни съдии и техните асистенти, които са под егидата на ФИФА редовно преминават тестове за физическа пригодност, преди да започнат да получават наряди за срещите. Все още като класически се възприема теста на Купър, но в последните години започва да се налага и интервалния тест на ФИФА, като по-близък до движенията, които се налага да правят съдиите по футболния терен. Недостатъкът на теста на Купър е в това, че при него се бяга с относително постоянна и не много висока скорост, а на съдиите често се налага да правят спринтове, за да могат да бъдат на най-добрата позиция за отсъждане.

Интервален съдийски тест на ФИФА - Първа част

Интервалният тест или наричан още високоинтензивен фитнес тест на ФИФА включва във себе си 6 спринта по 40 метра, с максимум 1,30 минути почивка за възстановяване след всеки един от тях.

  • Предназначение: Това е тест за установяване на способностите за възстановяване между спринтовете и възможността да се правят спринтове с висока интензивност многократно. Той е предназначен за проверка на физическото състояние на футболните рефери.
  • Необходимо оборудване: За тестът са нужни 2 хронометъра (за отчитане на времето за спринтовете и за времето за възстановяване), уред за измерване на разстоянието и маркиращи конуси.
  • Процедура: изгражда се времева врата с 2 конуса, от която започва да се засича времето за спринта, а след 40 метра се поставя и финала, също с 2 конуса. Стартовата линия се намира на 1,5 метра преди първите конуси, тъй като тук стартът е висок. Изпитваният поставя водещият си крак точно зад стартовата линия и след подаден сигнал той трябва да направи спринт с максимална скорост. След всеки спринт времената се записват. Тестваният футболен съдия има минута и половина да се върне на старта и отново да направи следващия спринт.
  • Отчитане на резултатите: След преминаването на теста, за получаването на наряди от съдиите е необходимо те да са постигнали определени резултати. При мъжете, международните съдии трябва да са постигнали времена под 6,2 секунди за всеки един от спринтовете, асистент съдиите трябва да постигнат времена под 6,0 секунди, националните рефери трябва да са постигнали под 6,4 секунди, а техните асистенти под 6,2 секунди. При жените, за международните съдии се изискват 6,6 секунди, а за асистентите им 6,4 секунди. Съдийките на национално ниво трябва да постигнат времена под 6,8 секунди, а техните асистентки по 6,6 секунди. Ако съдиите се провалят в 1 от спринтовете, те имат право на 1 официален опит да си подобрят времето, но без да са почивали, а ако и тогава не успеят им се дава последен шанс. При нов неуспех, тестът се счита за неуспешен.

Интервален съдийски тест на ФИФА – Втора част

Втората част на физическият тест за главните съдии на ФИФА, наричан още интервален съдийски тест. Той включва редуване на 150 метра бягане и 50 метра ходене в 10 обиколки на стандартна лекоатлетическа писта. Тестът се прави след като съдиите и техните асистенти издържат първата част на интервалния тест на ФИФА.

  • Предназначение: Целта на този изпит е да оцени способността на съдиите да изпълняват многократно интервални бягания през продължителен период от време, тъй като в хода на футболните срещи на тях им се налага да правят това упражнение многократно.
  • Необходимо оборудване: Стандартна 400-метрова писта, обозначителни конуси, уред за измерване на разстоянието, съдийска свирка.
  • Процедура: С конусите се отбелязват всички места за бягане, които са с дължина по 150 метра, както и зоните за ходене, с дължина по 50 метра (а с допълнителни конуси се маркират по 3 метра преди и по 3 метра след зоните за бягането, за да могат тестваните да се ориентират и да се подготвят за ускорение и съответно да спрат). Всеки край на цикъл бягане-ходене се маркира със сигнал със свирката, за да се ориентират изпитваните по-лесно. Циклите се повтарят до завършването на 10 обиколки. Съдиите не могат да започнат своето следващо бягане преди да са чули сигнала на свирката. Допълнителни асистенти се позиционират на всяко място за стартиране и със сваляне на своя флаг сигнализират за начало на бягането.
  • Времеви ограничения: 150-те метра трябва да бъдат пробягани за не повече от 30 секунди от мъжете съдии, независимо от нивото им, докато за жените времето е 35 секунди. Времето за преминаване на дистанцията от 50 метра ходене зависи от нивото на съдиите. За международните рефери се дават 35 секунди, а за техните асистенти и за реферите от национално ниво времето е 40 секунди. При жените, международните съдийки имат 40 секунди за изминаването на 50 метра ходене, а техните асистенти и съдийките от национално ниво имат 45 секунди. Асистентите от национално ниво разполагат с 50 секунди за преминаването на 50-метровата дистанция.
  • Оценяване: Ако реферите не успеят да поставят единият си крак в зоната за ходене след бягането, то асистентите с флаговете сигнализират на главния съдия на теста и той със звуков сигнал спира изпита и отстранява провалилия се рефер. За него тестът е неуспешен и той трябва да се яви отново, за да получи наряди за футболните срещи.
  • Целеви групи: Този тест е разработен специално за футболни рефери, макар да е подходящ и за такива от другите спортове, в които се налага да се тича на интервали.

Коментар: Изпитът се провежда обикновено на малки групи от по 6 човека, но пистата разполага с 4 различни стартови позиции и при добра организация, едновременно могат да бъдат тествани около 24-25 души. Реферите от национално ниво не винаги правят втората част на интервалния тест на ФИФА, тя е по-скоро предназначена за международните съдии. За първите, по-често се използва класическият тест на Купър. 

За асистент съдиите, в последните години се въведоха по-различни тестове, тъй като тяхната роля на терена е по-различна и движенията, които се налага да правят се различават от тези на главните съдии. В посочения линк можете да се запознаете с "Фитнес тест на ФИФА за асистент съдии".

Източник:

FIFA.com

Още по темата:
  • Лесни тестове за определяне на вашето фитнес ниво Лесни тестове за определяне на вашето фитнес ниво
  • Тест за вертикална сила и издръжливост Тест за вертикална сила и издръжливост
  • Фитнес тест на ФИФА за асистент съдии Фитнес тест на ФИФА за асистент съдии
  • Тест на Купър Тест на Купър
5.0/5 3 оценки

Коментари към Интервален съдийски тест на ФИФА

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Интервален съдийски тест на ФИФА
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:10
    Коментирайте "Интервален съдийски тест на ФИФА "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна медицина
  • Спортно здраве
  • Тестове и изследвания в спорта
  • Тест на Купър
  • Лесни тестове за определяне на вашето фитнес ниво
  • Тест за повратливост в спорта и начин за подобряване на резултатите
  • Тест на Уингейт за анаеробна мощ
  • Велоергометричен тест на Астранд-Риминг за определяне на максималната кислородна консумация
  • Харвардски степ-тест за определяне на физическата работоспособност
  • Тест с лицеви опори за определяне на силова издръжливост
  • Йо-йо тест за издръжливост
  • Високоинтензивен интервален тест 75 метра бягане – 25 метра ходене
  • Тест за координация с въртене на пръчка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1273 дни, 20 часа и 19 мин.

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1480 дни, 1 час и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival