Копа Либертадорес
Копа Либертадорес е ежегоден клубен футболен турнир, който се организира от КОНМЕБОЛ от 1960 година. Той е един от най-престижните в света, а що се отнася до Южна Америка е №1. Турнирът е кръстен на Освободителите (Либертадорес), основните лидери във войните за независимост на Южна Америка.
Надпреварата е имала няколко различни формата в своята история. Първоначално участват само шампионите на южноамериканските страни. През 1966 година вече са присъединени и подгласниците им. През 1998 година са поканени и отбори от Мексико, а през 2000 година турнирът бе разширен от 20 на 32 отбора. Днес, най-малко по 3 отбора от всяка страна участват в Копа Либертадорес, а от Бразилия и Аржентина са по 5. Традиционно, винаги турнирът включва групова фаза, но в различните периоди, отборите в групите варират.
В текущият формат, турнирът се състои от 6 етапа, като първият започва в началото на февруари с квалификации. Шестте отбора победители от тях се присъединяват към 26-те отбора във втория етап, който е именно груповият. Самите групи са 8 на брой с по 4 отбора всяка, като за следващата фаза се класират победителите и техните подгласници. Всеки следващ етап след групите е с директни елиминации, а финалът е в края на юни или началото на август. Носителят на Копа Либертадорес придобива правото да участва в 2 допълнителни турнира: Рекопа Судамерикана и Световната Клубна Купа на ФИФА, в която се срещат победителите от клубните турнири на всички континенти.
Аржентинският клуб Индепендиенте е най-успешният в историята на надпреварата, като той я печели 7 пъти. Като цяло, Аржентина има най-много победители в Копа Либертадорес – 22, докато Бразилия може да се похвали с най-много различни победители – 10. Купата е печелена до сега от 24 отбора, като 12 от тях са нейни носители повече от 2 пъти. 6 от отборите са печелили трофея в последователни години, а последно това стори Бока Хуниорс през 2001 година.
Създаването на Копа Либертадорес
Сблъсъците за Копа Рио де Ла Плата между шампионите на Аржентина и Уругвай разпалват идеята за създаването на турнир за цяла Южна Америка през 1930 година. През 1948 година стартира Южноамерикански шампионат на шампионите, който е пряк предшественик на Копа Либертадорес и е организиран от чилийския клуб Коло-Коло, след няколко години на планиране. Първата надпревара се провежда в Сантяго де Чили и събира шампионите на всички страни в Южна Америка, като тя е спечелена от Вашку да Гама от Бразилия.
Още 10 години са необходими, за да се създаде Копа Либертадорес, благодарение на усилията на собствениците на Пенярол. На 5 март 1959 година, на 24-тия конгрес на Южна Америка, състезанието е одобрено от Комитета по международни въпроси. Купата е кръстена Либертадорес през 1966 година, в чест на героите борили се за освобождението от колониалното господство на Испания и Португалия, като Хосе Гервазио Артигас, Барнардо О`Хигинс, Педро І, Симон Боливар, Хосе де Сан Мартин и много други.
Формат на турнира
Квалификации
Считано от 2009 година, повечето отбори се класират за Копа Либертадорес, като печелят турнирите Апертура и Клаусура или са сред първите отбори в домашните им шампионати. Страните, които се възползват от този формат са Аржентина, Чили, Боливия, Мексико, Колумбия, Парагвай и Венецуела. Перу и Еквадор са разработили свой начин за определяне на участниците си, който включва няколко етапа. Бразилия е единствената страна, която използва европейският формат на своето първенство, за определяне на участниците, вместо Апертура и Клаусура. Дори единият от участниците може да бъде победителят от Купа на Бразилия, ако преди това той не се е класирал чрез първенството.
От 2011 година, носителят на Копа Судамерикана се класира директно за следващата Копа Либертадорес.
Разпределение на клубовете в Копа Либертадорес
Първи етап
-
Най-добрият клуб, който не успява да се класира за Копа Судамерикана
-
Подгласникът от предходната Копа Либертадорес
-
Четвъртият в Кампеонато Бразилиейро
-
Вторият в турнира Клаусура в Боливия
-
Вторият от Примера Дивисион на Чили
-
Вторият от Категория Примера А на Колумбия
-
Третият от Серия А на Еквадор
-
Вторият от Примера Дивисион на Парагвай
-
Третият в турнира Децентрализадо (Перу)
-
Третият в Примера Дивисион на Уругвай
-
Третият в Примера Дивисион на Венецуела
-
Третият в турнира Апертура на Мексико
Втори етап
-
Защитаващият титлата си шампион на Копа Либертадорес
-
Победителят от предходната Копа Судамерикана
-
Шестте най-добри отбора от първия етап
-
Шампионът на аржентинския турнир Клаусура
-
Шампионът от аржентинския турнир Инициал
-
Вторият от аржентинската Примера Дивисион
-
Третият от аржентинската Примера Дивисион
-
Шампионът на Бразилия
-
Носителят на Купа на Бразилия
-
Вторият в Кампеонато Бразилиейро
-
Третият в Кампеонато Бразилиейро
-
Шампионът от боливийския турнир Клаусура
-
Шампионът от боливийския турнир Апертура
-
Шампионите от чилийските шампионати Апертура и Клаусура
-
Шампионите от колумбийските турнири Апертура и Финализасион
-
Шампионът и подгласникът от еквадорската Серия А
-
Първият и вторият от Примера Дивисион на Парагвай
-
Първите 2 тима от перуанския турнир Децентрализадо
-
Първият и вторият от Примера Дивисион на Уругвай
-
Шампионът и подгласникът от венецуелската Примера Дивисион
-
Първият и вторият от мексиканският турнир Апертура
Финална фаза
-
Победителите от 8-те групи
-
Вторите отбори от 8-те групи
Победителят от предходния сезон на Копа Либертадорес получава право на участие в текущия турнир, дори и да не класиран на необходимото място за участие във вътрешното му първенство. Ако той обаче има право на участие благодарение на класирането си във вътрешния си шампионат, тогава до участие в Копа Либертадорес се допуска другия финалист.
Носителят на Копа Судамерикана също получава право да играе на Копа Либертадорес и ако той не отговаря на условията за участие чрез класирането си във вътрешното първенство, това означава, че този отбор заема едно от местата, което се полага принципно на най-ниско класиралият се тим, който е трябвало да получи квота за участие в турнира.
Правила
За разлика от други футболни турнири, в историята на Копа Либертадорес няма допълнително време. Ако финалният мач е равен, директно се преминава към изпълнение на дузпи. От 1995 година, преди елиминационните фази, победата носи 3 точки (преди тази година точките са 2), равенството дава 1 точка, а загубата - 0. В елиминационната фаза, до 2005 година не се използва правилото за гол на чужд терен и ако двете срещи в елиминациите са с равен общ резултат, веднага се преминава към изпълнение на дузпи за определяне на победителя. От 2008 година обаче, в Копа Либертадорес е въведено и допълнителното време, с което този турнир се приравнява по правила с останалите големи футболни форуми.
Трофеят Копа Либертадорес
Турнирът и трофеят носят едно и също име „Копа Либертадорес“ или просто Ла Копа. Дизайнер на купата е италианецът Алберто де Гаспери, който имигрира в Перу и създава бижутерия Камусо в Лима. Горната част на Ла Копа е изработена от сребро, с изключение на футболиста на върха (той е изработен от бронз и е със сребърно покритие).
Постаментът е направен от твърда дървесина, към която са прикрепени емблемите на отборите победители, в комбинация с годината на спечелването от съответния отбор, града – домакин на финалният двубой и националността на победителите. Ако един отбор успее да спечели три последователни пъти Копа Либертадорес, то той може да задържи трофея завинаги във своята витрина. Днешният трофей е трети в историята.
До този момент 2 клуба са печелили Ла Копа в 3 поредни години:
-
През 1970 година, Естудиантес печели за трети пореден път титлата и става първият спечелил я завинаги в своята витрина. Този отбор печели още веднъж Копа Либертадорес – през 2009 година.
-
Индепендиенте, след третата си поредна победа в турнира и пета в своята история става постоянен носител на втория трофей през 1974 година. Другите две победи в Ла Копа са през 1975 и 1984 година.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЪНЛОП СГЪВАЕМА ФУТБОЛНА ВРАТА 50 см / 44 см / 44 см NEW024058
НовНАЙ-ВЕЛИКИТЕ МАЧОВЕ - ДЖЕЙМИ КАРАГЪР - СИЕЛА
НовМАК ДЕЙВИД ФУТБОЛНА ОРТЕЗА ЗА ГЛЕЗЕН STEALTH CLEAT 2 4311
БАРСА - ИЛЮСТРОВАНА ИСТОРИЯ НА ФК "БАРСЕЛОНА" - ГИЙЕМ БАЛАГЕ - ХЕРМЕС
РЕАЛ МАДРИД - КРАЛЕТЕ НА ЕВРОПА - САНТЯГО СИГЕРО - СИЕЛА
ГОВОРИМ ЗА ФУТБОЛ - МИШЕЛ ПЛАТИНИ - ЖАНУА 98
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Големи спортни турнири и първенства
- Големи футболни турнири и първенства
- Джитбол
- Футболна болест - ARS комплекс
- Позиции във футбола – крило
- Позиции във футбола – бек
- Фитнес програма за футболисти
- Трите най-добри кондиционни упражнения във футбола
- Георги Аспарухов – Гунди
- Красотата на футбола - удар от ждроп
- Периостит в областта на тибията при спортисти
- Силова тренировка за футболисти във фитнеса
Коментари към Копа Либертадорес