Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
Една от най-често срещаните причини за спонтанна прерязваща болка във врата, придружена със силен мускулен спазъм, е прищипването на коренче на нерв в областта на шията и развитието на радикулопатия - шиен радикулит. Този проблем се среща както при хора в хора в по-напреднала възраст, така и при млади хора и за разлика от обикновеното схващане на врата е много по-полезно и може да включва редица неврологични симптоми.
Какво представлява шийния радикулит?
Шийният радикулит е състояние, свързано със засягане един или повече нерви в областта на врата в тяхната основа (нервно коренче), на мястото на излизането им от гръбначния стълб. Най-често това се получава в резултат на механично дразнене и притискане на нервните структури, което води до възпалението им. Понякога възпалението обхваща целия брахиален плексус, а състоянието се отбелязва като плексит.
Какви са симптомите при шиен радикулит?
Състоянието е свързано със силна болка във врата, мускулен спазъм, а в по-тежките случаи могат да са налице изтръпване, сетивни нарушения, стрелкащи болки в посока към ръката, мускулна слабост и други неврологични симптоми. Самото прищипване в повечето случаи се появява спонтанно, обикновено след рязко движение или продължителна статична поза.
Какви са причините за появата на шиен радикулит?
Шийният радикулит е състояние, което се свързва най-често с възрастовите изменения на дисковете, шипове или травма, но може да се появи и без ясна причина.
С възрастта често се развиват заболявания на гръбначния стълб, като остеохондроза и спондилоза, които водят до дегенерация на междупрешленните дискове и поява на остеофити (шипове) по самите прешлени. Измененията в дисковете водят до тяхното сплескване, намаляване на еластичността им, а често и до появата на дискова херния. Така намаленото разстояние между прешлените, костните образувания като шипове или поява на дискова херния причиняват механично дразнене и притискане на нервите в тяхната основа.
Най-често прищипването на нерв се появява в резултат на:
- Намалено разстояние между прешлените - следствие от остеохондроза
- Шипове в областта на врата - следствие от спонидлоза
- Шийна дискова херния - следствие от спондилоза или травма
- Мускулен спазъм
- Рязко движение или травма
Какво трябва да направим, ако получим прищипване на нерв в областта на врата?
Много често силната болка във врата се получава абсолютно изненадващо, а в такова състояние всяко движение на главата я провокира още повече и засилва мускулния спазъм. Най-важно в този случай е да запазим спокойствие, да намерим позиция, в която болката е търпима, и да се опитаме да се отпуснем максимално. Така редуцираме дразненето и болката и намаляваме мускулния спазъм, който допълнително създава притискане.
На този етап могат да се вземат обезболяващи и противовъзпалителни лекарства като ибупрофен, парацетамол, аналгин или нещо от тази група медикаменти, което имаме в домашната аптечка.
Избягвайте загряването на мястото с топла грейка, защото това може да увеличи допълнително възпалението. Може да използвате охлаждащи гелове съдържащи ментол, камфор, евкалипт и етерични масла. Те ще ви помогнат да намалите болката, възпалението и да се отпусне мускулатурата.
Свържете се с вашия лекуващ лекар и най-добре си уговорете час за преглед. Той ще прецени дали проблемът е неврологичен, ще ви изпише подходящи лекарства или при нужда ще ви изпрати при специалист невролог.
Най-често лекарите предписват лекарства като нестероидни противовъзпалителни средства, миорелаксанти и витамини от групата Б, но в по-тежките случаи може да се наложи използването на кортикостероиди за овладяване на възпалителния процес.
След като диганозата е потвърдена, а изписаните лекарства подействат и болката намалее, може да опитате се раздвижите много внимателно, използвайки описаните по-долу упражнения при шиен радикулит. Най-добрия вариант е да свържете с кинезитерапевт или мануален терапевт, който с различни терапевтични техники може да облекчи състоянието ви.
Как да си помогнем с упражнения при шиен радикулит
В началния етап е изключително важно упражненията за врата и положението на тялото, в което се изпълняват, да не предизвикват болка и да не задълбочават неврологичните симптоми. Този принцип стои в основата на методът на Маккензи при възстановяване от болки в гърба и кръста и изключително важен при изпълнението на всяко от упражненията. Това означава, че ако в дадена позиция се чувствате по-добре и не изпитвате болка, то тя е правилна, а ако причинява болката или задълбочава симптомите трябва да я промените или да я избягвате. Така, следейки какви сигнали ви дава тялото, ще можете сами да намерите подходящите за вас упражнения, а рискът от допълнителни усложнения е минимален. В повечето случаи болката се провокира от завъртани и накланяне на главата в страни, поради което избягвайте такива
Упражнение 1
Една от позициите, в която вероятно ще чувствате облекчение, е на колене с длани върху пода и глава отпусната надолу. В тази позиция гръбначния стълб е отбременен от тежестта на главата и натоварването върху дисковете е по-малко. Така прешлените се деблокират, което освобождава нервите от прищипване. Стремете се първоначално движите главата само в предно задна посока.
- Опитайте се, без да движите врата си, да спуснете тялото си до позиция на колене и сложете ръце на бедрата.
- Вдишайте няколко пъти и ако нямате болки придвижете ръцете напред, поставете ги на пода и бавно пренесете тежестта на тялото и върху тях, заставайки на четири крака.
- Главата отпуснете надолу между ръцете, а гърба повдигнете нагоре. Останете в това положение и се отпуснете максимално, вдишвайки и издишвайки няколко пъти.
- В това положение се опитайте се да направите няколко леки движение нагоре-надолу с главата, все едно махало.
- Ако се чувствате добре и нямате болки се опитайте да вдигнете главата нагоре, а гърба да спуснете надолу.
- Ако почувствате болка или дискомфорт се върнете до предното положение с глава отпусната надолу.
Ако всичко е нормално и нямате болка направете няколко плавни преминавания от едно положение към друго, като при всяко отпускане на главата надолу, задържате за определено време, и правите леко разклащане на главата в предно-задна посока. Ако нещата се подобряват, в последствие от това положение може да опитате и с леки кръгове с глава като махало.
- От позиция на колене спуснете седалището назад и седнете върху подбедриците, а главата отпуснете между ръцете и поставете на пода.
- Останете в тази позиция за няколко минути и се опитайте да отпуснете врата и гърба си максимално.
Упражнение 2
Ако предното упражнение ви е донесло известно облекчение преминете към следващото. Ако по някаква причина симптомите са се засили, намерете безболезнена позиция, в която да седнете или легнете, а упражненията оставете за по-късен етап.
- Ако се чувствате добре се избутайте внимателно с длани и седнете върху бедрата си или се изправете на колене.
- Наведете главата си максимално надолу, опитвайки се да подпрете с брадичка до гърдите. Задръжте главата в това положение за кратко и се отпуснете максимално.
- След това бавно повдигнете главата нагоре и леко я отпуснете назад, поглеждайки към тавана.
- Ако няма увеличаване на болката, направете няколко навеждания и повдигания на главата.
- Ако се чувствате добре преминете към следващото упражнение.
Упражнение 3
- Останете в същото положение и изправете главата до неутрално положение.
- Бавно издърпайте брадичката хоризонтално назад и останете за няколко секунди в това положение.
- След това придвижете бавно брадичката хоризонтално напред.
- За да ви е по-лесно може да сложите 2 пръста върху брадичката си и леко да контролирате движението.
- Направете няколко движения с главата напред и назад, задържайки в положение назад.
- Ако се чувствате добре преминете към следващото упражнение.
Упражнение 4
- Останете в същото положение на тялото и наведете глава надолу, подобно на упражнение 2.
- Отпуснете се максимално и много внимателно разклатете глава в ляво и дясно, подобно на махало.
- Ако нямате болка постепенно увеличете амплитудата.
- Ако движението провокира болка го прекратете и повторете упражнение 1 или 2.
- След като приключите с последното и се чувствате по добре, може да ги повторите още веднъж, започвайки от първото.
Съвети за безопасност
- Изпълнявайте предложените упражнения при шиен радикулит много бавно и внимателно.
- Ако усетите силна болка прекратете упражнението и останете в поза, в която се чувствате добре.
- Изпълнявайте само упражненията, при които не усещате болка или неврологични симптоми.
- Ако не сигурни дали упражненията са подходящи за вашето състояние, задължително се консултирайте с лекар.
Модел: Елиза Трайкова
Фотограф: Пламен Георгиев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТУРМАЛИНОВА ЯКА КОНДИЦИЯ
ТЕРМОФОР ГРЕЙКА ХАИТИ КАТЕРИЦА 750 мл
ТЕРМОФОР ГРЕЙКА ХАИТИ ПИНГВИН 750 мл.
ТЕРМОФОР
НАДОНА масажен крем 40 мл.
ТУРМАЛИНОВА ЯКА DOCTOR NATURE
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Упражнения с профилактична и оздравителна цел
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- M51.1 Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- 10 лесни упражнения при плоскостъпие
- Болка в кръста и крака
- M51 Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели
- 6 полезни упражнения при радикулит и ишиас, които може да направите в леглото
- M47 Спондилоза
- M54.1 Радикулопатия
Коментари към Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)