Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна енциклопедия Класации и рекорди Топ 10 на новобранците в професионалния културизъм

Топ 10 на новобранците в професионалния културизъм

от 22 май 2015г., обновено на 17 юли 2019г.
Автор: Костадин Йочев
Топ 10 на новобранците в професионалния културизъм - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Да се направи силно първо впечатление в професионалния културизъм е едно от най-трудните неща. Всяка година много новобранци се присъединяват към професионалната лига IFBB, като те имат огромно самочувствие, след постигнатите от тях успехи на аматьорската сцена. В момента, в който те се изправят срещу старите състезатели от тази лига, очакванията им рязко се променят. Просто самите те виждат, че ветераните ги превъзхождат във всяко едно отношение и за да достигнат до тяхното ниво, ще трябва да почакат (и да тренират) дълго време. Въпреки това, има и изключения. Има новобранци, макар и малко, които са печелили трофей още през първата си година при професионалистите. През последните 20 години конкуренцията е толкова жестока, че едва двама от младоците са успявали да постигнат триумф. Ето топ 10 на най-добрите дебюти в историята на професионалният бодибилдинг:

№10 Мамду Елсбиай, 2013 година

                  mamdouh-elssbiay

Никое друго „мускулесто чудовище“ не е правило толкова силно впечатление в Ню Йорк, от ерата на Кинг Конг. Още при стъпването си на професионалната сцена през май 2013 година, 130-килограмовият Елсбиай вкара в шок света на културизма. След победата си в Манхатън, очакванията за неговото представяне на Мистър Олимпия се повишават значително, въпреки че е абсолютен новобранец. В най-престижният конкурс той завършва на осмо място, с което се превръща в новоизгряващата звезда на световният културизъм. Единственият бодибилдър, който в първата си година е постигал по-добро класиране от Мамду е Крис Кормиер, който завърши 6-ти през 1994 година. За начинаещите е голяма рядкост самото класиране на Мистър Олимпия, а Елсбиай се нарежда сред 10-те най-добри състезатели в света само 5 месеца след своя дебют на професионалната сцена.

№9 Портър Котрел, 1992 година

porter-cottrell

Котрел е може би най-слабо познатото име в тази класация. Състезава се в 90-те години, когато мускулатурата на културистите расте като „гъба след дъжд“, но той е като спомен от 80-те, когато атлетите са били много по-леки. Висок е 170 сантиметра и тежи само 88 килограма, но печели състезанията с изключителен естетичен баланс и пропорции на тялото и разбира се, с достатъчна плътност на мускулатурата. През 1991 година губи от №2 в настоящия лист, Кевин Леврон. Котрел побеждава всички останали новобранци цели 5 пъти през 1992 година. През същата тази година побеждава Леврон веднъж и четири пъти му е подгласник.

През 1993 година се връща още по-амбициран и печели всичките 3 състезания, на които участва. Стандартите за размери обаче започват да се променят в следващите години и пожарникарят от Кентъки никога повече не успява да спечели състезание, след успешните си 2 сезона на професионалната сцена. Оттегля се от културизма през 1999 година, като най-доброто му постижение на Мистър Олимпия е осмо място.

№8 Фил Хийт

Fil-hiyt

Още при дебюта си през 2006 година, Хийт всява паника у конкурентите си със своята огромна маса и изключително детайлизирани мускули. От тук нататък той започва да печели редица престижни надпревари, като Арнолд Класик например, но върхът в кариерата му до момента е спечелването на Мистър Олимпия – и то не един път, а четири поредни след 2010 година. Това със сигурност е най-впечатляващият новобранец през последните 10 години.

№7 Майк Франсоа

michael-francois

Неговият рекорд може би никога няма да бъде свален от върха... той е за поредни победи в дебютния сезон. През последните 36 години само 16 мъже да печелили състезание в техният първи сезон като професионалисти. Само 5 от тях са били победители още във второто си качване на сцената, a само 1 е продължил своята печеливша серия. Майк Франсоа се класира на първо място във всички състезания през 1994 година, а неговата серия продължава и в първите две състезания за следващата година, едно от които е Арнолд Класик. Интересното е, че след тези победи, културистът не печели нито едно от следващите си състезания, затова и остава само на седмото място. В трите си опита за покоряване на върха в Мистър Олимпия, той нито веднъж не успява да се класира по-напред от шестото място. Оттегля се от професионалния спорт през 1997 година, тъй като страда от колит.

№6 Майк Менцер, 1979 година

mike-mentzer

Той не само печели състезание в първият си сезон в професионалния бодибилдинг, но става победител в тежката категория на Мистър Олимпия. В генералното класиране на най-престижният турнир по културизъм завършва на второ място, след Франк Зейн. Поради този факт, той се утвърждава в очите на феновете като №2 в света към момента. Това за специалистите не е така, тъй като те виждат, че в следващите 5 състезания за 1979 година, той завършва втори и трети. Четиримата мъже, които го побеждават са участници в леката категория на Мистър Олимпия, те са под 90 килограма, но всички продължават да доминират в света на културизма и след тези постигнати победи. За всички разбиращи от спорта е ясно, че за по-тежките бодибилдъри е по-лесно да спечелят състезание от по-леките, а щом той не успява, значи класата му не е достатъчна. През 1980 година завършва на пето място на Мистър Олимпия и спира да участва в този конкурс. Менцер умира през 2001 година, оставяйки много специалисти да се чудят колко велик е могъл да бъде, ако е продължил да се конкурира в най-голямото състезание в професионалния културизъм.

№5 Рич Гаспари, 1985 година

rich-gaspari

Само Арнолд Шварценегер, който завърши на второ място на Мистър Олимпия още на 22 години и след това спечели конкурса на 23 има по-добро представяне в младите си години от Рич Гаспари. Появата на 22-годишният мъж през 1985 година е шокираща. Той е познато име, тъй като печели в предходния сезон титлите на Националния шампионат на САЩ и от Световното първенство в леката категория, но при дебюта му при професионалистите той се появява с изцяло нова физика – с много по-плътни мускули, които са изключително ясно дефинирани по всички стандарти. През годината той достига до третото място на Мистър Олимпия, като пред него са само Лий Хейни и Албърт Беклес.

Гаспари е на второто място на Олимпията през следващите 3 години. В нито 1 от следващите 16 състезания той не завършва по-ниско от второ място, а в цели 9 става шампион. И всичко това още преди да отпразнува 26-тият си рожден ден.

Въпреки, че не печели най-престижната титла в културизма, Гаспари трансформира своята физика така, че прави революция в стандартите за състезание по културизъм (негов патент е набраздената мускулатура на седалищните мускули).

№4 Винс Тейлър, 1989 година

vince-taylor

9 от културистите в тази класация са направили своите дебюти в 20-те си години, но Тейлър е изключение... Той е на 32 години, когато се включва при професионалистите и печели първото си състезание. През следващата година (1990), той се нарежда на трето място в конкурса Мистър Олимпия, побеждавайки някои от най-великите културисти в тази ера, включително Рич Гаспари (завършил на второ място в предните 3 години) и Мохамед Беназиза (спечелил 6 професионални състезания през следващата година).

Тейлър има огромни ръце, но той впечатлява съдиите с красиво очертаните линии на тялото си и майсторското позиране. Превръща се в последният голям културист от 80-те години и въпреки, че през следващите 20 години мускулната маса се превърна в стандарт, той продължава да доказва, че формата в повечето случаи е по-важна от размера.

№3 Лий Хейни, 1983 година

lee-haney

След като доминира на аматьорската сцена през 1982 година, спечелвайки както националния шампионат на САЩ, така и Световното първенство, през 1983 година всички погледи са вперени в 23-годишният феномен. И той оправдава очакванията, печелейки титлите в първите си качвания на професионалната сцена. Остава на трето място в дебюта си на Мистър Олимпия, но по-впечатляващите неща от него предстоят. От 1984 до 1991 година, той е неизменният носител на статуетката Сандоу (получавана от победителят на Олимпията), като оформя най-дългата серия на доминиране в историята на бодибилдинга (изравнена през 2005 година от друга легенда – Рони Колман). След първата си година, Хейни никога не усеща вкуса на загубата до пенсионирането си.

№2 Кевин Леврон, 1992 година

Kevin-Levron

Въз основа на третото място в дебюта си на Чикаго Про (където на първо място е №9 в списъка Портър Котрел), никой не би си помислил, че Леврон ще се изкачи на толкова високо място в настоящата класация. Но, през останалата част от 1992 година, той е бил победен единствено от Дориан Йейтс (който печели първата от 6-те си поредни статуетки Сандоу). По време на Нощта на шампионите, Кевин побеждава Портър Котрел.

В своята професионална кариера, Леврон печели 18 професионални състезания и завършва на второто място на Мистър Олимпия 3 пъти. Ето защо го наричат „Некоронованият крал на Мистър Олимпия“. През дебютният си сезон в 1992 година, той се утвърждава като вторият най-добър културист в света. Кевин Леврон обаче тогава не знае, че още от следващата година ще бъде изместен от тази позиция.

№1 Флекс Уилър

flex-wheeler

В случай, че някой ден някой спечели Мистър Олимпия още в първата си година като професионалист, то тогава Уилър ще бъде изместен от върха. Флекс - новобранецът на годината за всички времена. Нека да започна с факта, че при дебюта си на 27 години, той веднага спечели престижните състезания Ironman Pro и Арнолд Класик. Легендите Лий Лабрада и Винс Тейлър са негови подгласници и в двете качвания на сцената. В първата си надпревара за трофея Сандоу, Уилър се класира на второто място след Йейтс, оставяйки след себе си големи имена като Кевин Леврон, Лабрада и Шон Рей.

През следващото десетилетие той печели 13 професионални титли и 2 пъти заема второто място на Мистър Олимпия, с което затвърждава първоначалното впечатление.

 

Още по темата:
  • Тренировъчна програма на Фил Хийт Тренировъчна програма на Фил Хийт
  • Кевин Леврон – културизъм Кевин Леврон – културизъм
  • Тренировъчна програма на Дориан Йейтс Тренировъчна програма на Дориан Йейтс
  • Жените в бодибилдинга – полезни съвети за добро представяне на състезание Жените в бодибилдинга – полезни съвети за добро представяне на състезание
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЗОВ ЗА ЗАВРЪЩАНЕ. МОЯТА НЕВЕРОЯТНА ИСТОРИЯ - АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР - ХЕРМЕС
34.95лв.

ЗОВ ЗА ЗАВРЪЩАНЕ. МОЯТА НЕВЕРОЯТНА ИСТОРИЯ - АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР - ХЕРМЕС

Коментари към Топ 10 на новобранците в професионалния културизъм

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Топ 10 на новобранците в професионалния културизъм
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:05
    Коментирайте "Топ 10 на новобранците в професионалния културизъм"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна енциклопедия
  • Спортни класации и рекордни постижения
  • Програма за натрупване на 5 килограма мускулна маса за 1 месец
  • Тендинит на дългата глава на бицепса в спорта
  • Разкъсване на пекторалиса
  • Тренировъчна програма на Дориан Йейтс
  • Тендинит на трицепса при спортисти
  • Станозолол като допинг в спорта
  • Бодибилдинг съвети и трикове от старата школа
  • Тренировъчна програма и хранителен режим на Кевин Леврон
  • Жените в бодибилдинга – полезни съвети за добро представяне на състезание
  • Тренировъчна програма на Рони Колман
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1479 дни, 18 часа и 24 мин.

Спорт за човек с херния – възможно ли е?

преди 1905 дни, 17 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival