Традиционни китайски сутрешни практики за подобряване на здравето при хора в средната възраст
2 древни китайски поговорки казват: „Един час сутрин струва колкото 2 часа през нощта“ и „Планът за годината започва от пролетта“. Милиони китайци, особено на средна възраст и старите хора са развили навика да се тренират всяка сутрин, за да подобрят своето здраве. Изпълнението на сутрешната доза упражнения носи радост и младежка жизненост. Не случайно и хората от тази част на света живеят до дълбока старост. Тренировките не са подбрани случайно, те са част от традиционната китайска медицина и доказано водят до чувство за подмладяване.
Изворът на младостта
Обичайно е да се видят по изгрев слънце десетки китайци, практикуващи традиционната форма на въображаем бой, наречен Тайдзицуюан. Преди години, по време на моите сутрешни кросове в Морската градина във Варна, група възрастни хора всяка сутрин също правеха тази практика, водени от няколко китайци, и доста пъти съм се спирал да ги наблюдавам. Беше интересно, те сякаш се носеха във въздуха, толкова плавни и преливащи бяха движенията им, сякаш някакъв танц, но на забавен каданс. Веднъж дори един възрастен човек ме погледна усмихнат и ме попита дали ми става интересно да гледам тяхната тренировка, отговорих му, че изпитвам възхищение на духа им и затова спирам да ги погледам, а и да си почина за момент. Той ми каза, че най-възрастният от китайците е на 98 години, а аз не виждах човек, който да изглежда на толкова. Тогава той ми обясни, че именно това го е накарало да се включи в групата, а и доста от неговите приятели също са тук. Китайците изглеждаха доста млади, поне с 20-30 години под действителната си възраст. А откакто този дядо (казвам го с най-голямо уважение към него) е започнал да практикува техниките на китайците, той станал много по-подвижен и се чувствал бодър през целия ден.
Разходка по калдъръмени улици
Освен практиките от Тайдзицюан, някои китайци изпълняват своята сутрешна гимнастика като пълзят по земята или правят определени стойки. Тези методи са чудесен начин за тонизиране на тялото. Взаимствани са от будистките монаси още от най-древни времена, а днес много хора осъзнават, че освен за изграждане на силно и здраво тяло, тези упражнения носят и други ползи, като например облекчаване на стреса и насърчаване на кръвообращението.
В последните години, много популярно стана ходенето на бос крак по павирани пътища. В резултат на това, в Китай бяха изградени много такива павирани пътеки в парковете, жилищните зони и дори в дворовете на къщите. Ходенето по такава настилка масажира стъпалата на краката и стимулира акупунктурни точки, с което се подобрява здравето.
За да избегнете бактериални или гъбични инфекции, бих ви препоръчал да опитате същото упражнение, но като обуете чорапи, вместо да сте боси. Това също така може да предотврати нараняване на ходилата. Все пак упражнението не е за всеки, като с него трябва да внимават тези, които страдат от скъсани или усукани мускули в краката, както и хората, страдащи от шипове в ходилата.
Ходене назад
Според теориите на съвременната спортна наука, ходенето назад е много добро за здравето, като то помага за насърчаване на кръвообращението и обмяната на веществата, предотвратява лумбагото и увеличава капацитета на натоварване на коленете, укрепвайки мускулите и сухожилията на ставите. Също така, това упражнение може да подобри баланса ви, тъй като стимулира функциите на малкия мозък, който координира и балансира движенията на тялото. Трябва да внимавате само с едно нещо и това е да не се препънете, докато ходите назад.
Препоръки при ходенето назад:
-
Загрейте добре преди да започнете, като се фокусирате най-вече върху раздвижването на коленете, глезените и тазобедрените стави!
-
Маркирайте времето си – правете ходенето назад по няколко различни начина, всеки от които по 1 минута! Какво имам предвид? Първата минута ходете с повдигане само на петите, а предната част на крака почти не се отлепва от земята. През следващата повдигайте цялото си ходило, но не много високо от земята, а на третата ходете по-естествено! След това започвайте отначало и така например за 10-15 минути! Стремете се да ходите стабилно, като движите и ръцете си както при нормалното ходене, за да пазите баланс.
-
Ако страдате от лумбаго или артрит, правете това ходене назад по 2-3 пъти на ден. Препоръчително е да направите 100-400 крачки, почивате 2 минути и отново започвате ходенето!
-
Ако целите отслабване, правете упражнението по два пъти дневно (сутрин и следобед) като във всяка сесия изминавате по 1500-2000 метра! Стремете се, сутрешната сесия да бъде с нормално темпо, докато следобедната е с високо темпо, а при ваше желание, можете да опитате и джогинг назад.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪЩИНСКИ ПОЛОВИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ В ПРАКТИКАТА НА ВС И ВКС - ИВА ПУШКАРОВА - СИЕЛА
КОМУНИКАТИВНИ УМЕНИЯ В МЕДИЦИНСКАТА ПРАКТИКА - ВИОЛЕТА ТАЧЕВА
ПРОХОДИЛКА НА ДВЕ НИВА
Безплатна доставка за България!ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ АЛИВИО размер L - 80 - 100 кг * 10 СУПЕР НОЩНИ
ЧАРШАФИ СЕНИ СОФТ БЕЙСИК 40 см / 60 см * 10
НовУРГОДЕРМ ЛЕЙКОПЛАСТ ХИРУРГИЧНА РОЛКА 10 м. / 10 см.
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Упражнения с профилактична и оздравителна цел
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
- Най-добрите 5 упражнения за по-тънки и елегантни прасци
- Как се тренира трапецовидния мускул?
- Тренировъчна програма на Майк Тайсън
- "Новите възрастни" правят повече секс и са по-интелигентни
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Тренировъчна програма на Дориан Йейтс
- 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
Коментари към Традиционни китайски сутрешни практики за подобряване на здравето при хора в средната възраст