Кое е най-доброто време за тренировка
Има различни мнения за това кое е най-доброто време за тренировка през деня. Според някои то е сутрин, според други вечер, а трети смятат, че няма такова нещо като "най-подходящо време". Истината е, че всяка една част от деня си има и плюсовете и минусите при тренировка и трябва да съобразим това време както с целите, които сме си поставили, така и с личните си възможности. За някои хора е изключително трудно да станат по-рано от обикновено, за да направят тренировка. Дори да го направят им е невъзможно да се концентрират върху упражненията и да бъдат ефективни. Други са най-активни именно сутрин и за тях това е времето за добро кардио, а вечер нямат същата енергия и мотивация.
Причината за тези различия е, че всеки човек има вграден биологичен часовник, който е познат още и като циркаден ритъм. Благодарение на него организма се настройва на определен цикличен режим работа, свързан със съня, храненето и двигателна активност. Така ако успеем да настроим тренировките спрямо нашия циркаден ритъм, те ще бъдат по-ефективни и ще ни карат да се чувстваме добре.
Предимства и недостатъци на сутрешните тренировки
Съществуват редица причини, поради които сутрешните упражнения дават добри резултати и са предпочитани от голяма част от хората. Макар сутрин метаболизмът да е малко по-бавен, това е времето, което се смята за най-подходящо за кардио упражнения и изгаряне на мазнини. Причината за това е, че докато човек спи, тялото му изчерпва запасите от въглехидрати от вечерното хранене и се насочва към депата в тялото. Така при тренировка на гладен стомах сутрин, тялото няма друг избор, освен да посегне към запасите от мазнини, които са резервен източник на енергия. Благодарение на това, сутрешното кардио съчетано със силови упражнения е един от добрите начини за изгаряне на мазнини и сваляне на килограми.
Друга причина, поради която сутрешните тренировки са предпочитани е, че много хора организират деня си така, че тогава единствено могат да отделят време. Освен това, според много експерти, сутрешните тренировки помагат на тялото да се раздвижи и се повишава енергията за целия ден.
Към недостатъците на сутрешната тренировка е, че при някои събуждането е много трудна задача, а същото се отнася и за мускулите им. Когато обмяната на веществата не е на необходимото ниво, тренировката може да не бъде толкова интензивна и да не донесе необходимите ползи и очаквани резултати. Освен това, "заспалите" мускули по-трудно се активират и това крие известен риск от получаване на схващания или други видове травми.
Предимства и недостатъци на следобедните и вечерните тренировки
Не всеки човек има възможност да тренира рано сутрин, но това не е такъв проблем, защото изследванията показват, че вечерните тренировки са не по-малко ефективни. Това важи както за тренировките за изгаряне на мазнини, така и за силовите тренировки. Обикновено, ако късните тренировки се правят до 4 часа след основно хранене, това ги прави също толкова подходящи за изгаряне на мазнини и отслабване, колкото и сутрешните. Освен това, много хора предпочитат да тренират в края на деня, а след това да нямат никакви ангажименти, за да могат да починат и да се възстановят пълноценно. Именно доброто възстановяване е една от най-важните части от тренировките за изграждане на мускулната маса. Допълнително, пълноценната тренировка след работния ден помага за премахване на стреса и по-добър сън, поради което често се практикува от хора с натоварена работа и напрегнато ежедневие.
Вечерните тренировки са подходящи за хората, които вечер се хранят по-малко и са по-активни през втората половина на деня. Такъв тип режим помага на човек да се чувства активен дори след края на работния ден и е идеален начин да се избегне застояването вечер пред телевизора, свързано с натрупването на килограми.
Към недостатъците на късните тренировки може да причислим най-вече повишената възбудимост на нервната система и покачването на адреналина, което може да доведе до ефект подобен на силното следобедно кафе, а именно трудно заспиване и неспокоен сън, които могат да саботират възстановяването. Затова е препоръчително вечерните тренировки все пак да не бъдат много близки до времето ви за сън. Оставете си поне 2 часа и половина, за да може тялото ви да потисне тази нервна възбуда и да понижи нивата на адреналина, за да можете да заспите по-лесно.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НУТРИКОСТ L-КАРНИТИН (ТАРТАРАТ) капсули 1000 мг * 240 34589
Безплатна доставка за България!АРМАГЕДОН СПОРТС БИЦЕПС ИЗОЛАТОР + ФИТИЛИ
АРМАГЕДОН СПОРТС ФИТНЕС РЪКАВИЦИ С НАКИТНИЦИ БЕЛИ / КАФЯВИ / СИНИ / ЧЕРНИ / ЧЕРНИ RED LINE размери S, M, L, XL
НУТРАВИТА ВЕГАН ПРОТЕИН + ЕНЗИМИ ВАНИЛИЯ 750 г
НовНАТРОЛ ХАЙ КОФЕИН таблетки 200 мг * 100
АРМАГЕДОН СПОРТС ЛАСТИЦИ ЗА ТРЕНИРОВКА НА КРАКА
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- 10 лесни упражнения при плоскостъпие
- Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
- Упражнения за възстановяване след счупване на пръст на ръката
- 5 пилатес упражнения за начинаещи, които да правите вкъщи
- Упражнения за коленете при болка и артрозни изменения
- Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
- 5 упражнения при тендовагинит на ръката (болест на Де Кервен)
- Лесни упражнения срещу ишиас и лумбаго, които да правите всеки ден
Коментари към Кое е най-доброто време за тренировка