Пилатес упражнения - Плуване
Едно от изключително полезните упражнения от пилатес, което всеки трябва да практикува редовно, се нарича "плуване" и може да се срещне в много форми и разновидности. То тонизира мускулите на гърба и подобрява стабилността на тялото, като така предпазва от различни проблеми с гръбначния стълб, травми и дегенеративни заболявания. То може да се използва както профилактично, например срещу лоша стойка и гръбначни изкривявания, така и при вече настъпили проблеми, като дискова херния и остеохондроза. Самата му техника не е трудна за заучаване и изисква единствено малко повече концентрация и добра координация.
Техника на изпълнение
1. Изходно положение. Легнете по корем с изпънати покрай главата ръце и длани върху пода. Повдигнете гърдите, двете ръце и краката от пода, така че да останете само върху областта на корема. Ръцете ви трябва да са с длани обърнати надолу, а ходилата в шпиц.
2. Повдигнете дясната ръка и левия крак, както е показано на схемата.
3. След това повдигнете лявата и ръка и десния крак, сваляйки другата двойка разноименни крайници.
Продължете движението, имитиращо плуване, за 10 вдишвания и издишвания в умерено темпо, без да спирате. Дишането не следва някакво правило, а равномерно и без задържане.
Основни мускули участващи в движението
Ротатори и разгъвачи на гръбначния стълб: мускул изправящ гръбначния стълб - m. erector spinae (състои се от три снопа: бодилков мускул - m.spinalis, най-дълъг мускул на гърба - m. longissimus dorsi, хълбочно-ребрен мускул - m. iliocostalis), полуспинални мускули - m. m. semispinalis, дълбока група мускули на гърба
Разгъвачи в тазобедрената става: задна група мускули на бедрото (двуглав бедрен мускул - m. biceps femoris, полусухожилен мускул - m. semitendinosus, полуципест мускул - m. semimembranosus), голям седалищен мускул - m. gluteus maximus.
Спомагателни мускули в движението
Предни стабилизатори на гръбначния стълб: прав коремен мускул - m. rectus abdominis, вътрешен кос коремен мускул - m. obliquus internus abdominis, външен кос коремен мускул - m. obliquus externus abdominis.
Сгъвачи тазобедрената става: Хълбочно-поясен мускул - m. iliopsoas, прав бедрен мускул - m. rectus femoris
Разгъвачи в коляното: четириглав бедрен мускул - m. quadriceps femoris
Разгъвачи в глезена: коремчест мускул - m. gastrocnemius, прасцов мускул - m. soleus.
Сгъвачи в рамото: предна част на делтовидния мускул - m. deltoideus, голям гръден мускул (клчючична част) - m. pectoralis major
Разгъвачи в рамото: широк гръбен мускул - m. latissimus dorsi, голям объл мускул - m. teres major, голям гръден мускул (гръдна част) - m. pectoralis major
Депресори на лопатката: Трапецовиден мускул (долна част) - m. trapezius, преден зъбчат мускул - m. serratus anterior
Разгъвачи в лакътна става: триглава мишничен мускул - m. triceps brachii
Указания при изпълнение на упражнението
- По време на изпълнение на упражнението стегнете мускулите в долната част на корема, за възпрепятствате завъртането на таза напред.
- При стъпка 1, използвайте мускулите на гърба, за да повдигнете гърдите и главата от пода, и разгъвачите в тазобедрените стави, за да повдигнете краката. Едновременно с това активирайте депресорите на лопатката, за да я придвижите надолу и да попречите повдигането и, когато сгъвачите в рамото се включат в движението. Целта е последващото движението в раменната става да е максимално изчистено, а мускулите на гърба да работят в стабилизиращ режим.
- В стъпка 2 и 3 се стремете да повдигнете противоположните крайници максимално изпънати и стегнати. Така трицепсите работят, за да държат изпънати ръцете в лактите, квадрицепсите - за да са изпънати коленете, а разгъвачите в глезена, за да го поддържат в шпиц.
- За да разберете по-добре упражнението си представете плуване в стил "кроу" с дъска под корема. При това централната част на тялото е стабилната, а движението е съсредоточено в крайниците.
Ползи от упражнението
Пилатес упражнението "плуване" е изключително полезно упражнение за укрепване на мускулите на гърба и подобряване на стабилността на гръбначния стълб. При него, освен изправячите на гръбначния стълб, се включват и редица други дълбоки мускули на гърба, в това число и мултифидус. Самото повдигане на противоположни крайници изисква работата на тези мускули, за да може гръбнака да остане стабилен и да не се завърти в посоката на повдигнатия крайник. Така чрез противодействие на ротацията на гръбнака се увеличава именно тази стабилност, която е изключително важна при много упражнения и движения като ходене и бягане.
- Повишаване на стабилността на гръбнака - т.нар "core stability"
- Подобряване на тонуса на мускулите изправячи на гръбначния стълб.
- Подобряване на координация, чрез работа с противоположни крайници.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИТФОРС ПОСТЕЛКА ЗА ЙОГА YOGA MATRACE
ЛАНАФОРМ ФИТНЕС КОМПЛЕКТ BALANCE & PILATES
Безплатна доставка за България!АРМАГЕДОН СПОРТС МАСАЖЕН ФОУМРОЛЕР 33 х 14 см различни цветове
АРМАГЕДОН СПОРТС ГИМНАСТИЧЕСКА ТОПКА С ПОМПА размер 65 см
АРМАГЕДОН СПОРТС ГИМНАСТИЧЕСКА ТОПКА С ПОМПА размер 75 см СИВА / ЛИЛАВА
АРМАГЕДОН СПОРТС ЙОГА БЛОК ЗЕЛЕН / ЛИЛАВ / ОРАНЖЕВ / РОЗОВ / СИН
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Йога и Пилатес
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- 10 лесни упражнения при плоскостъпие
- Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
- Упражнения за възстановяване след счупване на пръст на ръката
- 5 пилатес упражнения за начинаещи, които да правите вкъщи
- Упражнения за коленете при болка и артрозни изменения
- 5 упражнения при тендовагинит на ръката (болест на Де Кервен)
- Лесни упражнения срещу ишиас и лумбаго, които да правите всеки ден
- Какво е изгладена поясна лордоза и как да си помогнем с упражнения?
Коментари към Пилатес упражнения - Плуване